Portal gradonačelnik.hr: Poreč je za život najbolji grad srednje veličine
Poreč se ponovno okrunio titulom „Najbolji grad“ srednje veličine u izboru koji već šest godina provode ‘Jutarnji list’ i portal ‘Gradonačelnik.hr“.
Poreč se svake godine nalazi među finalistima i to u osnovnim kategorijama Kvaliteta života, Obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi i Ekonomija, a titulu „Najboljeg grada“ već je osvajao 2018. i 2019. godine.
Dodjela je održana jutros u hotelu Esplanade u Zagrebu, a nazočili su joj uz druge visoke dužnosnike i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.
U izboru su u svakoj od kategorija proglašena tri grada pobjednika – najbolji veliki (više od 35 tisuća stanovnika ili županijsko središte), najbolji srednji (između 10 tisuća i 35 tisuća stanovnika) te najbolji mali grad, veličine do deset tisuća stanovnika, a vodi se računa o 29 različitih parametara.
Najbolji gradovi za gospodarstvo su Varaždin, Sveta Nedelja I Rab, za demografiju I mlade Vukovar, Umag I Cres, a najbolji gradovi za život su Dubrovnik, Poreč I Rab. Najveći napredak u proteklih godinu dana na polju kvalitete života ostvario je Samobor, a EU fondove je najuspješnije koristio Grad Zagreb.
Najpametniji grad u zemlji je Dubrovnik, a najnapredniji na polju zaštite okoliša I gospodarenja otpadom, pobjednik Eco City kategorije – Koprivnica.
Pri rangiranju gradova u kvaliteti života organizatori izbora u obzir su, između ostalog, uzeli proračunska izdvajanja gradova za unaprjeđenje stanovanja, sport, kulturu i zaštitu okoliša. Uz to, analizirani su podaci o indeksima općeg kretanja stanovništva i starenja u gradovima. Gospodarski pokazatelji gradova uvršteni u rangiranje najboljih gradova su, među ostalim, prosječni dohodak po stanovniku, prosječni izvorni prihodi po stanovniku, pokrivenost ukupnih gradskih rashoda prihodima, stopa prireza i efikasnost gradske uprave.
Poreč je bio kandidiran i u kategoriji Ekonomija, te Obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi.
Vukovar je drugu godinu zaredom pobijedio I obranio titulu najboljeg grada za demografiju I obrazovanje, a svojim ulaganjima u obitelj, djecu I mlade te nadstandardima na polju odgoja I obrazovanja titulu najboljeg grada ponovo su zaslužili Umag u kategoriji srednjih te Cres u kategoriji malih gradova.
Ipak, nagradom svih nagrada može se smatrati ona u kategoriji Kvaliteta života i to zato što su direktan input za kreiranje kriterija i parametara po kojima su gradovi uspoređivani dali sami građani kroz istraživanje koje iz godine u godinu provodi Ipsos i u kojemu građani odgovaraju na pitanja o tome što im je najvažnije za kvalitetu života u njihovom gradu. Temeljem njihovih odgovora, uspoređivali su se pokazatelji gradova po čak 30 različitih indikatora te se dobio poredak gradova koji svojim građanima osiguravaju najbolju kvalitetu i standarde življenja. U konkurenciji srednjih gradova borili su se Kastav, Opatija, Poreč, Rovinj i Sveta Nedjelja,
– Ovo je nagrada svih Porečanki i Porečana i veliko priznanje Poreču. Neka nam bude motiv da se i dalje trudimo da grad ide naprijed i bude uzor ostalima. Ja ću i dalje davati 100%, truditi se da napravimo što više i zahvaljujem svima na pomoći., rekao je gradonačelnik Loris Peršurić na dodjeli i dodao:
– Fokus naših interesa ostaje čovjek – naše Porečanke i Porečani i njihove potrebe – od najmlađih do najstarijih. Na tome ćemo nastaviti raditi, a ovakva priznanja nas obvezuju da nastavimo raditi još bolje i više.
Nakon tri godine u finalu, Grad Varaždin ove je godine pobijedio u kategoriji gospodarstvo, u kategoriji srednjih gradova Sveta Nedelja je, nakon prošlogodišnje stanke, osvojila čak peti naslov najboljeg grada za gospodarstvo zaredom. U kategoriji malih gradova, titula ove godine ide u Rab.
U finale šestog izbora za Najbolji grad plasiralo se čak 55 gradova.
U konkurenciji za najbolji veliki grad u kategoriji kvalitete života bili su Dubrovnik, Pula, Samobor, Varaždin i Zagreb. U istoj kategoriji, ali u konkurenciji srednjih gradova borili su se Kastav, Opatija, Poreč, Rovinj i Sveta Nedjelja, a za naslov najboljeg malog grada za život Biograd na Moru, Hvar, Krk, Novalja i Rab..
Pri rangiranju gradova u kvaliteti života u obzir su, među ostalim, uzeti proračunska izdvajanja gradova za unaprijeđenje stanovanja, sport, kulturu i zaštitu okoliša. Uz to, analizirani su podaci o indeksima općeg kretanja stanovništva i starenja u gradovima.
Za najbolji veliki grad u kategoriji Obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi konkurirali su Čakovec, Pazin, Sisak, Velika Gorica i Vukovar koji je obranio naslov najboljeg iz 2022.. U najužem izboru za najbolji srednji grad u ovoj kategoriji su bili prošlogodišnji pobjednik Labin, Poreč, Rovinj, Umag i Vrbovec, dok su u konkurenciji malih gradova završnicu izborili Buje, Cres, Crikvenica (pobjednik za 2022.), Komiža i Krk.
U izračun pokazatelja o kvaliteti obrazovanja te dosezima u demografskoj, socijalnoj i politici za mlade u gradovima uzeti su, među ostalim, podaci o pedagoškom standardu u vrtićima i školama te proračunskim izdvajanjima za stipendije i školarine.
I ove godine konkurencija u ekonomskoj kategoriji izbora najboljih gradova izrazito je jaka. Kod velikih, u završnici izbora su Koprivnica, Krapina, Pula, Samobor, koji je u ovome izboru trijumfirao lani, i Varaždin. Za najbolji srednji grad po ekonomskim kriterijima konkurirali su Kastav, Opatija (lanjski pobjednik), Poreč, Rovinj i Sveta Nedjelja, dok su u završnici istovrsnog izbora malih gradova Cres, Hvar, koji je branio naslov iz 2022., Krk, Nin i Rab.
Gospodarski pokazatelji gradova uvršteni u rangiranje najboljih gradova su, među ostalim, prosječni dohodak po stanovniku, prosječni izvorni prihodi po stanovniku, pokrivenost ukupnih gradskih rashoda prihodima, stopa prireza i efikasnost gradske uprave.
Kategorija ‘najveći napredka’ je jedinstvena, analizirao se i uspoređivao napredak koji su gradovi napravili u proteklih godinu dana na polju kvalitete života, a uz Samobor koji je pobijedio, najbolje rezultate pokazali Duga Resa, Našice, Metković i Solin.