NEWS
Valfresco S1124

Porečko plivanje pred kolapsom – BALON NA "PICALU" PROMAŠENA INVESTICIJA

27.09.2009. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Porečko plivanje pred kolapsom – BALON NA "PICALU" PROMAŠENA INVESTICIJA
99051510.jpg

Nova sezona u plivanju je pred vratima, štoviše, ona će za istarske klubove početi već za desetak dana kada će u Dugoj uvali biti održano županijsko prvenstvo, no s novom sezonom došli su i novi ozbiljni problemi koji se u prvom redu odnose na Plivački klub "Poreč" te uzročno-posljedično na porečki klub daljinskog plivanja te tamošnji vaterpolo klub. Novonastalu situaciju na relaciji Grad Poreč – Sportska zajednica grada Poreča – Plivački klub Poreč – Riviera, odnosno hotel "Pical" (pa i Parentium) čelni ljudi PK "Poreč" definirali su kao kritičnu, koja bi mogla biti i sudbonosna za daljnji opstanak tog i preostala dva porečka kluba vodenih sportova.
Uzimajući u obzir samo najnoviju eru, odnosno razdoblje od posljednjih godinu i pol dana kad se PK "Poreč" napokon skrasio u hotelu "Pical" zahvaljujući balonu koji je kupio Grad Poreč, dakle u pitanju je proračunski novac (čitaj: novac poreznih obveznika), ta faza niti je dugo potrajala niti je izgledno da će imati sretan završetak. Naime, još prije nego li su porečki plivači prije početka turističke sezone, krajem svibnja, uobičajeno ljeti "preselili" na more, čelnici Riviere te direktor hotela "Pical" u više su navrata vodstvo kluba upozoravali na dug koji se akumulirao na račun neplaćenog najma za korištenje bazena, za što je odgovoran Grad Poreč, odnosno Sportska zajednica Poreča koja je i sklopila ugovor s Rivierom, odnosno "Picalom". Nakon završetka "zimske" sezone u "Picalu", klubu je iz Riviere jasno dano do znanja da će na jesen za porečke plivače vrata bazena biti zatvorena, ako Grad, odnosno SZGP, u međuvremenu ne podmiri dug koji je već bio premašio pola milijuna kuna. Sa strane Riviere spominjao se čak i raskid ugovora sa Sportskom zajednicom grada Poreča.

Gdje je nestao novac?

– U srpnju je u javnost procurila informacija da se Rivieri za najam bazena duguje oko 650.000 kuna, s tim da je u kolovozu u međuvremenu plaćeno oko 100.000 kuna. S obzirom na tu ogromnu svotu, logično je za pretpostaviti da taj dug nije mogao nastati u prvih pet mjeseci ove godine, već da se on barem dijelom gomilao još od lani. Moguće je čak da od 3. ožujka prošle godine kad smo počeli trenirati u "Picalu" pod balonom do ljetos ništa nije ni bilo plaćeno za najam, iako je i prošle i ove godine u gradskom proračunu bilo predviđeno po 400.000 kuna upravo za troškove najma bazena – govori predsjednik "Poreča" Duško Dozet.
– Stoga se kao prvo sljedeće pitanje nameće gdje je nestao taj novac, odnosno je li glavni krivac Grad Poreč koji ga nije ni proslijedio Sportskoj zajednici grada Poreča, a SZGP dalje Rivieri, ili ključ problema leži u Sportskoj zajednici. Odgovor na to pitanje mi još uvijek nismo dobili.
S činjenicom da će se zle slutnje od prije početka ljeta obistiniti u najgorem mogućem obliku kojem se ipak nisu nadali niti ga očekivali, čelnici porečkog kluba suočili su se početkom rujna, kad su zahvaljujući pritisku i vlastitoj ustrajnosti uspjeli dogovoriti razgovor s porečkim gradonačelnikom Edijem Štifanićem.
– Gradonačelnik nam je 9. rujna kao vatrogasno rješenje obećao financirati putne troškove do Novigrada i ulaznice za bazen hotela "Maestral", da bismo premostili vrijeme dok Grad, odnosno Sportska zajednica ne riješe dug, odnosno ne nađu rješenje za novonastali problem s "Picalom". Prema njegovom obećanju, mi smo u "Maestralu" trebali početi trenirati već 16. rujna, a najduže do 17. studenog kad se hotel zatvara, odnosno do 1. studenog do kada bazen treba biti u funkciji. Istovremeno nam je bilo obećano i da će za polaznike škole plivanja biti osigurani i financirani termini u porečkom hotelu "Parentium" – navodi dalje trener "Poreča" Milan Žužić.

Novigrad ni trajno, ni dobro rješenje

Međutim, budući da ni do 22. rujna klub nije dobio "signal" iz Grada da je dano obećanje realizirano, klub je u vlastitoj režiji organizirao treniranje u novigradskom "Maestralu", a troškove prijevoza i dnevnu ulaznicu od 28 kuna po članu pristali su financirati roditelji. Tako je u četvrtak 24. rujna 13 plivača i plivačica "Poreča" u Novigradu odradilo prvi trening, no novi šok za porečki klub uslijedio je u subotu, nakon što je za naš list povodom iste teme porečki gradonačelnik ponovio da će Grad organizirati, dakle financirati prijevoz plivača do Novigrada kao i korištenje tamošnjeg bazena, kao i da je dogovoreno da će najmlađi članovi kluba trenirati u "Parentiumu", ali i da se balon koji je prije nepune dvije godine kupljen za oko 60 tisuća eura, a u funkciji je efektivno bio niti godinu dana, više niti neće postaviti na bazen "Picala", jer je angažman s novigradskim hotelom jeftiniji od podizanja balona i korištenja bazena na "Picalu", napominjući da je to za sada trajno rješenje. Dakle, sudeći prema njegovoj izjavi, prioritet nikako nije rješavanje nagomilanog duga prema Rivieri za što je i lanjske i ove godine proračunom bio predviđen novac, niti rješavanje egzistencijalnog pitanja plivačkog te preostala dva kluba. Također, iz njegove se izjave može zaključiti da je balon vrijedan gotovo pola milijuna kuna, k tome plaćen novcem poreznih obveznika, među ostalim i roditelja tih istih plivača, zapravo bio investicija za jednokratnu upotrebu, ali je zato važno da je balon "primiereno" uskladišten u bivšoj tvomici Školjka i da je u odličnom stanju. Teško da može biti derutan, s obzirom da je kupljen nov novcat i koliko je malo trajao postavljen.
– Ta njegova izjava znači sigurnu smrt Plivačkog kluba "Poreč", jer rješenie s "Maestralom" , a ni bilo koje drugo ne može biti ni trajno, ni dobro. Osim toga, nevjerojatno je da gradonačelnik izjavi da je to trajno rješenje, kad se zna da se i "Maestral" i "Pa rentium" zatvaraju sredinom studenog – naglašava Žužić.
– Usto, lanjska investicija s balonom ne odnosi se samo na njegovu tržišnu cijenu, već i na dodatne radove i zahvate koje je bilo nužno napraviti na bazenu da bi se balon uopće mogao postaviti, pa to sve skupa premašuje iznos od 600.000 kuna.

Plivački neposluh

– Nakon što su u Poreču u razdoblju od sredine 50-ih do sredine 80-ih godina u dva navrata već postojali plivački klubovi, poslijeratni "Galeb" te kasnije "Jadran" koji se ugasio 1986. godine, upravo je Grad Poreč 1996. godine potaknuo ponovnu revitalizaciju plivačkog sporta i kluba koji je formalno osnovan godinu dana kasnije, iako je prethodno već djelovao kao sekcija ronilačkog kluba. Usto, ako je Grad Poreč 1998. godine donio odluku o prioritetnom razvoju sportova na vodi, onda neka sad, s obzirom na način na koji nas se tretira, ima hrabrosti na isti način donijeti i odluku o ukidanju sportova na vodi – kategoričan je Dozet.
S obzirom na trenutno stanje koje je već postalo neodrživo i vodi k eutanaziji kluba, Dozet i Žužić najavljuju nove oblike "plivačkog neposluha". 
– Krajem prošlog tjedna održali smo ispred hotela "Parentium" sastanak s 30-ak roditelja te se dogovorili da od gradonačelnika zahtijevamo da nas do petka hitno primi, i to ne predstavnike kluba, nego sve članove. Ukoliko se to do kraja tjedna ne dogodi, mi svi ćemo se u petak u sedam sati ujutro pojaviti ispred gradske uprave – najavio je Žužić.
U akciju spašavanja ionako desetkovanog istarskog plivanja – bazen u Istri će ostati misaona imenica i u drugom desetljeću 21. stoljeća – uključio se i Pwlivački savez Istarske županije na čelu s predsjednikom Duškom Dozetom.
– Situacija s ne uvjetima je više-manje ista i u Puli, gdje s bazenom muku muči čak sedam klubova vodenih sportova, a ništa bolje nije ni u Rovinju, iako je trenutno definitivno najgore Poreču. Stoga je Plivački savez Istarske županije uputio županu Ivanu Jakovčiću zahtjev za hitan prijem, jer je stanje generalno postalo neodrživo – zaključio je Dozet.

Marina VUKŠIĆ, Glas Istre

Za juniorski EP Grad duguje 30 tisuća kuna

O tretmanu plivanja i plivačkog kluba "Poreč"  najbolje govori podatak da Grad Poreč još uvijek duguje klubu 30 tisuća kuna na račun u srpnju održanog juniorskog Europskog prvenstva u daljinskom plivanju koje je okupilo više od stotinu natjecatelja jz 23 države. Grad je "Poreču" tek u kolovozu uplatio samo deset tisuća od obećanih 40 tisuća kuna. UZ sponzore, svoje obaveze podmirili su Turistička zajednica grada Poreča te Sportska zajednica grada Poreča.

Plati pa plivaj 

Slučaj pulskih pllvačkih klubova, ali i ostalih klubova iz skupine vodenih sportova ima isti zajednički nazivnik s porečkom pričom. U ovom kontekstu nepotrebno je ponavljati da, ne samo Pula, nego ni Istra, osim hotelskih nemaju javni bazen, pa se istarski klubovi neovisno o tome što na državnim prvenstvima osvajaju medalje po pitanju uvjeta ne mogu svrstati u istu rečenicu i konkurenciju sa svim ostalim klubovima koji imaju uvjete primjerene vodenim sportovima.
Pulski klubovi, prvenstvo  "Arena" i "Pula", koji imaju ne malobrojno članstvo i natjecateljske pogone, osuđeni su na generalno neuvjetan, ali ipak svrsishodan mini bazen u MUP-ovom učilištu i odmaralištu u Valbandonu, no stisnuti su u višestrukom sendviču zavisnih faktora. Grad Pula financira termine svih pulskih klubova iz skupine vodenih sportova (plivanje, triatlon, vaterpolo), ali ukupna količina novca namijenjena za korištenje bazena nije dostatna ni za osam mjeseci korištenja bazena, a ni unutar tih osam mjeseci ukupni broj sati kojima raspolaže pojedini klub u pravilu ne zadovoljava potrebe tog kluba. Prema riječima tajnika Saveza sportova Grada Pule Branka Uležića, ove godine je Grad za tu svrhu isplanirao izdvojiti 550 tisuća kuna. Usto, Uležić napominje da s MUP-om nema neraščišćenih računa, odnosno dugova te da ovih dana slijedi dogovor s korisnicima oko kreiranja satnice do kraja godine.
Posljednjih godina situacija je tim gora jer je smanjena ukupna količina novca za korištenje bazena, a sat korištenja bazena je pak prilično poskupio, pa su klubovi spali na još manje termina. U bazen u principu ne ulaze prije 15. listopada, a izlaze sredinom lipnja, u jeku priprema za državna prvenstva u 50-metarskim bazenima.
l ove jeseni pulski klubovi još uvijek nemaju konkretnu informaciju kad će ući u bazen u Valbandonu, a Uležić navodi da bi se to moglo dogoditi 12. ili najkasnije 19. listopada. "Arenu" i "Pulu" to je opet primoralo da posegnu u vlastiti džep, odnosno da si iz svojih redovnih sredstava u ovoj fazi priprema plate barem minimalno potreban broj sati na plivalištu. Tako "arenaši" danas ulaze u Valbandon o svom trošku do daljnjeg, dok si "Pula" od početka rujna plaća šest sati tjedno u hotelu "Croatia" u Dugoj Uvali, a od ovog tjedna će vjerojatno ući i u Valbandon, ali s minimalna tri sata tjedno namijenjena najmlađim plivačima toga kluba.

Upisi u "Arenu" 
Usporedno s ulaskom u bazen u Valbandonu, danas u "Areni" počinju i upisi novih članova. Primaju se djeca rođena 2004. godine i starija, a upisi se na bazenu obavljaju svakodnevno od 17.45 do 20 sati.