NEWS

Porečki ribari očajni, ministarstvo ne da povlastice za rad na moru

GO02167460
13.08.2016. 23:32; ; Početna / Gospodarstvo / Porečki ribari očajni, ministarstvo ne da povlastice za rad na moru
Već smo u nekoliko navrata pisali o ogorčenim malim ribarima Poreča nezadovoljni činjenicom da im je birokratskim procedurama oduzeto pravo na bavljenje malim obalnim ribolovom nakon što se cijeli život bave ribarstvom. Naime, ministarskom odlukom o podjeli povlastica mali ribari u Poreču, Funtani, Vrsaru, Vabrigi i u cijeloj Istri su oštećeni jer nisu dobili dovoljno bodova za povlasticu na temelju propisa koji su važili do dana stupanja na snagu pravilnika. U cijeloj Istri povlasticu je dobilo svega 13 malih ribara od ukupno 3.500 podijeljenih povlastica u Hrvatskoj.
Samo 13 ribara dobilo povlasticu
Porečki mali ribari predvođeni 93. godišnjim ribarom Krstom Pitonom pisali su prošle godine, početkom siječnja, istarskom županu Valteru Flegi tražeći da ih primi na razgovor kako bi mu predočili situaciju i ujedno dogovorili određene radnje s ciljem da se Istranima dodijeli ono što im po tradiciji i značaju istarskog ribarstva u jadranskom kontekstu pripada. U pismu upućenom Županu stoji da je na temelju Zakona o morskom ribarstvu i Pravilnika o malom obalnom ribolovu ministar poljoprivrede donio je odluku o rang listi sudionika u malom obalnom ribolovu. Donesenom odlukom mali ribari u Poreču, Funtani, Vrsaru, Vabrigi i u cijeloj Istri su oštećeni jer nisu dobili dovoljno bodova da dobiju povlasticu na temelju propisa koji su važili do dana stupanja na snagu pravilnika.
– Nnakon višestoljetne tradicije naših ribarskih porodica pokoljenjima unatrag, pravilnik o malom obalnom ribolovu, odnosno njegova pogrešna primjena, uspjela je dovesti do stanja da smo onemogućeni u malom ribolovu a naše su brodice na suhom. Naše barke su u cijelosti opremljene za mali ribolov, a posjedujemo i sav potreban ribarski alat što je sve skupa značajna materijalna vrijednost koja je sada nekorištena, a mi, velikim djelom, kao umirovljenici nismo u mogućnosti snositi takav teret nekorištenja brodice i ribarskog alata koji i bez obzira što nemam povlasticu moram održavati kako ne bi propadali.
Najljepše molimo da nas primite na razgovor, da vas upoznamo sa ovim velikim problemom za nas istarske male ribare i da nam pomognete da taj problem riješimo na kvalitetan način jer ovakvo stanje za nas dugogodišnje ribare i ljude od mora nije prihvatljivo, stoji u pismu upućeno istarskom županu.
Još uvijek čekaju odgovor župana
Barba Krsto Piton rođen je 1923. na otoku Olibu, cijeli je radni vijek proveo na moru, u Poreču.
– Kako možeš seljaku koji je cijeli život radio na polju oduzeti pravo urediti vrt? Na Olibu gdje sam rođen svi su dobili dozvolu, znam čovjeka koji je radni vijek proveo u Americi i tamo stekao američku mirovinu, ali danas slobodno ribari na svom otoku Olibu. Što je s Istrom, što je s našom tradicijom? Da li pripada Hrvatskoj? Da li trpi zbog toga što je poluotok? Hrvatska je u dogovoru sa EU dobila 3.500 dozvola, trebalo je to pravedno podijeliti među pet županija, zašto nisu tako postupili, pita se Piton.
Građani – ribari poslali su pismo županu i ove godine, točnije 6. lipnja, ali odgovora još nema. Vijećnik u porečkom gradskom vijeću Stevo Žufić kojeg su ribari izabrali za svog predstavnika je po zamolbi ribara uputio županu Valteru Flegu pismo tražeći susret ili barem odgovor.
– Građani su poslali pismo prošle godine ali nisu dobili odgovor. Odgovor nisu dobili ni na ovo pismo. Više puta sam razgovarao telefonski s pročelnikom ureda župana Duškom Kišberijem koji mi je obećao da će župan pozvati građane zainteresirane za malo ribarstvo ali ne samo ove iz Poreča nego šire jer je cijela Istra oštećena zbog diskriminacijskih odnosa Ministarstva poljoprivrede i ribarstva. Naime, u cijeloj Istri dobiveno je samo 13 povlastica od 3500 koliko je podijeljeno u Hrvatskoj, a prema broju stanovnika ili nekim drugim kriterijima (samo ne ovim koje koriste) trebalo je u Istri biti dodijeljeno minimalno 400 – 500 povlastica. Molim još jednom župana da me obavijesti kada će pozvati te građane zainteresirane za malo obalno ribarstvo kako bih ih mogao o tome obavijestiti, kaže Žufić.
Sistem bodovanja krši ustavne odredbe
Krsto Piton na to dodaje kako je ključni problem cijele te priče, tišina ureda župana.
– To ne mogu prihvatiti, jer ovakva šutnja se protivi odredbama Ustava koji u 46. članku kaže da svatko ima pravo slati predstavke i pritužbe, davati prijedloge državnim i drugim javnim tijelima i dobiti na njih odgovor, kaže nam Piton.
Bez obzira na to kako će na kraju priča završit i bez obzira na političke uloge pojedinaca, Flegovu u poziciji i Žufićevu u opoziciji, problem je komunikacija s
građanima.
– Pisali smo i Ustavnom sudu jer smatramo da sistem bodovanja krši ustavne odredbe. Od Ustavnog suda dobili smo odgovor u vidu preporuka kako dalje postupati, korektan postupak. Takve preporuke spremni smo predočiti našem županu kad će jednog dana odlučiti nas primiti na razgovor, zaključuje Krsto Piton.