NEWS

Porečdox 2024. ili Gledati istini u oči

466094642_1085594660236203_7381239373673123833_n
14.11.2024. 22:16; ; Početna / Kultura / Porečdox 2024. ili Gledati istini u oči

Piše: Jelena Uher
U subotu, 9. studenoga otvoren je međunarodni festival dokumentarnoga filma Porečdox koji se četrnaestu godinu zaredom održava u Poreču. Festival se odvija  pri samome završetku svjetske festivalske godine te tako ima priliku probrati pa prikazati najrecentnija i najnagrađivanija dokumentaristička filmska ostvarenja iz hrvatske i svijeta pozicionirajući se kvalitetom filmskih naslova uz najbolje.

Ovogodišnji filmovi Porečdoxa odvode nas na međukontinentalno putovanje prikazujući aktualne životne situacije s kojima se suočavaju ljudi u Istri, Tokiju, Masafer Yattu, DR Kongu, Mađarskoj, Austriji, Tunisu, Norveškoj… Međunarodni dokumentarni filmovi Porečdoxa predstavljaju osobne, društvene i/ili političke situacije onih koji u njima sudjeluju, uranjajući gledatelje u potpunosti u svijet i duševna stanja protagonista, pri čemu publika biva suočena s nemogućnošću distanciranja, a svako dokumentirano iskustvo postaje osobno, nepovratno mijenjajući osjećanja gledatelja. Pratimo borbe pojedinaca u sukobu s ugnjetavačima, žene koje javno raskrinkavaju seksualne zločine političara, dinamiku samoodržive obiteljske zajednice, položaj djece u društvu, narode suočene s neprekidnom nepravdom i tiranijom. Na porečki je filmski festival pozvana hrabra publika spremna suočiti se sa svijetom onakvim kakav danas jest i kakav je oduvijek bio, no i prepoznati u njemu ljudskost koja se ne gasi čak i kada gubi.

Misao koja se kao jeka ponavlja iz filma u film ona je o nužnosti glasnoga i opetovanoga govorenja istine u borbi za pravdu. Filmovi su tijekom 2024. premijerno prikazivani i nagrađivani na festivalima, a uoči početka nove festivalske sezone publici koju bi trebali sačinjavati svi obožavatelji dokumentarnoga filma prikazuju se u dvorani kina Pučkoga otvorenog učilišta Poreč tijekom osam dana u dva večernja termina i povremene matineje.

Redatelji prokazuju svoje domovine

Do završnoga dana međunarodnoga festivala dokumentarnoga filma Porečdox, 16. studenoga, najbogatiji program Porečdoxa dosad organiziran je u skupinu filmova koji konkuriraju za nagrade žirija i publike te skupinu filmova kojom se nadograđuje obuhvatnost sadržaja festivala. Iako nije uvršten u konkurentnu skupinu, film vrijedan sve pažnje publike i kritike prikazan je drugoga dana festivala pred malobrojnom publikom na koju je ostavio silan dojam. U vremenu od 150 minuta belgijski je redatelj Johan Grimonprez prikazao ulogu vlastite države i neokolonijalnih eksploatatora u zakulisnim igrama u kojima je vječni gubitnik Demokratska Republika Kongo. Soundtrack za državni udar audio-vizualno je remekdjelo u kojem glazba preuzima ulogu i naratora i protagonista filma održavajući ritam jazza sinkopiranom izmjenom kadrova uz stalan ritmički puls koji, upravo kao na plesnome podiju, ne ostavlja prostora za predah. Napeta izmjena sugestivnih scena ispresijecanih simboličnim prizorima i tekstualnim podatcima uz bogatu riznicu filmskih izvora, privatnih kućnih snimaka, propagandnih video materijala, novinskih članka, fotografija i izjava nudi novi pogled na povijest, ali i na dokumentarac povijesne tematike kao takav. Film je prikazan na nizu svjetskih festivala, a premijeru je imao na Soundance Film Festivalu 2024., gdje je dobio Specijalnu nagradu žirija za umjetničku inovaciju.

Najviše svojih glasova u prvih nekoliko dana festivala porečka je publika dala filmu palestinsko-izraelskoga četvorca Jedina zemlja. Autori prikazuju sustavno uništavanje zapadne obale Masafer Yatta u kojem živi palestinsko stanovništvo, prateći poglavito život jednoga od suautora filma u borbi za opstanak koja se prenosi s generacije na generaciju. Život koji se svodi na novo građenje uvijek iznova srušenih, ionako siromašnih, domova ili na skrivanje i gradnju života u pećinama te stalne sukobe s vojskom i izraelskim doseljenicima vrijedan je strpljive borbe u kojoj se žrtve privikavaju na konstantne gubitke bez odustajanja od svoje zemlje – jer drugu nemaju. Sukobu dvaju nepomirljivih strana koje vode život ispunjen agresijom, mržnjom i frustracijom suprotstavljen je topao prijateljski odnos dvojice novinara, Izraelca Yuvala Abrahama koji je odlučio izvještavati o situaciji u Masafer Yattu prokazujući vlastitu državu i novinara Palestinca Basela Adru čiji su roditelji aktivisti od prvih dana njegova djetinjstva na udaru izraelskog represivnog režima. Kamera koja proživljava sav stres snimatelja gledateljima ne ostavlja prostora za uzmak s bojišta na kojem je svakim danom sve više žrtava. Film je na 74. Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu dobio nagradu publike Panorama za najbolji dokumentarni film, nagradu Berlinale za dokumentarni film te ujedinio publiku na internetskim portalima u dodjeljivanju najviših ocjena.

Blago kraljevstva Dahomey prikazuje se u četvrtak, 14. studenoga, a o vrijednosti filma dovoljno govori činjenica da je osvojio Zlatnoga medvjeda za najbolji film na Berlinaleu. Redateljica Mati Diop bila je prva tamnoputa redateljica u glavnome programu Cannesa, a s filmom Blago kraljevstva Dahomey Diop publiku upoznaje s procesom naknadnoga vraćanja umjetnina koje su otuđili francuski kolonizatori afričkome Kraljevstvu Dahomey, otvarajući prostor za interpretaciju svrhe takvog postupka godinama prekasno. Time, uz Soundtrack za državni udar i Jedinu zemlju, dolazimo do trećega filma Porečdoxa u kojem redatelji ukazuju na represivne postupke vlastite države. Jedna lasta ne čini proljeće, ali niz filmskih ostvarenja unutar jedne godine u kojima se pojedinci okreću preispitivanju postupaka svojih predaka daje nadu u mogućnost promjene za koju se protagonisti filmova bore – slobodu svima.

Djeca i odrasli u novim ulogama

Uz skupinu filmova u kojima se prate političke nepravde i ugnjetavanja, ovogodišnji Porečdox predstavlja niz drugih tema, ali i nekoliko filmove koji problematiziraju položaj djeteta i obitelji danas, a prikazani su i nagrađivani na mnogim festivalima tijekom 2023. i 2024. godine.

Film koji je na ZagrebDoxu osvojio Veliki pečat u regionalnoj konkurenciji, nagradu za najboljeg mladog autora te nagradu kritike FIPRESCI, uključujući i dvadesetak nagrada na raznim festivalima je dvanaest godina sniman film KIX koji prati odrastanje siromašnoga gradskog dječaka u Budimpešti. Započevši snimanje filma kao student režije, Dávid Mikulán uz redatelja Bálinta Révésza prikazuje život dječaka i složenu obiteljsku situaciju ne tražeći krivca, ali pronalazeći žrtve. Zabilježivši niz sretnih trenutaka, a pritom ne bježeći od problema poput alkoholizma, obiteljskih svađa, suočavanja sa socijalnim radnicima pa i tragedije gubitka života, redatelji ukazuju na najslabije članove društva kojima je potrebna pomoć i podrška.

Film Četiri kćeri redateljice Kaouther Ben Hania predložen je za nagradu Oscar u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma, prateći ženu čije su kćeri otišle od kuće i pridružile se ISIL-u, a po ubojstvima njihovih muževa one bivaju uhićene. Rekonstruirajući obiteljsku situaciju redateljica poziva profesionalne glumce povezujući filmske rodove u prikazivanju okrnjene obitelji koja kao krivca prepoznaje državu. Film je osvojio Veliki pečat u međunarodnoj konkurenciji ZagrebDoxa, uz preko 20 nagrada na festivalima diljem svijeta, a hrvatska publika u Poreču ga je pogledala 14. studenoga.

Petak, 15. studenoga donosi filmove koji prikazuju različite obiteljske situacije. Naša djeca hrvatskoga redatelja Silvstera Kolbasa i Drugačija divljina Silje Evensmo Jacobsen predstavljaju dvije suvremene obitelji, hrvatsku i norvešku, svaku suočenu s pitanjima uloge djeteta u dinamici zajednice. Dok u hrvatskoj obitelji pratimo odnose sina iz prvog braka, kćeri iz drugoga braka rođene umjetnom oplodnjom te sina usvojenoga u domu, norveška obitelj živi izoliranim životom s ciljem samodostatnosti uz školovanje kod kuće. Redateljica Silje Evensmo Jacobsen dokumentirala je toplu obiteljsku priču i prikazala izazove života u prirodi. Film je osvojio glavnu nagradu žirija na jednom od najvažnijih festivala dokumentarnoga filma, Soundance Film Festivala u Americi 2024. godine. Za navedene filmove gledatelji su pozvani sudjelovati u glasanju i time utjecati na nagradu publike.

Porečdox za djecu i mlade

Prijepodnevne projekcije filmova na Porečdoxu namijenjene su generacijama vrtićke, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi čime festival afirmira svoju relevantnost razvijajući filmsku kulturu mladih gledatelja. U suradnji s Društvom slovenskoga animiranog filma za najmlađe je odabrano čak pet kratkih animiranih filmova koji zabavljaju, ali i razvijaju empatiju prema čovjeku i prirodi. Djeci osnovnoškolskoga uzrasta ponuđen je film Jump Out hrvatske redateljice Nike Šaravanje. Radnja filma prati dječake u Keniji zadržavajući pažnju djece aktualnom temom usavršavanja u akrobacijama te senzibilizirajući ih za izazove s kojima se suočavaju djeca u Africi. Nakon filma je uslijedio i vođeni razgovor redateljice s djecom u publici. Na kritičko promišljanje o obrazovanju, odrastanju i životu u skladu s prirodom pozvani su učenici srednjih škola za koje je organizirana matineja filma Drugačija divljina. Vrijednost filma osigurala mu je, uz matineju, i projekciju u večernjem programu gdje je uvršten među filmove koji su u konkurenciji za nagrade žirija i publike.

Velika završnica festivala

Dana 16. studenoga u prostorima kina Poreč upriličit će se sadržajna večer zatvaranja festivala. Obilježje ovogodišnjega Porečdoxa razgovori su s autorima filmova u kojima je pozvana sudjelovati i publika. Uz razgovor s Bartolom Pekicom, suautorom filma Filice, Elvisom Lenićem o filmu Brod te Nikom Šaravanjom, redateljicom filma Jump Out, u subotu, 16. studenoga razgovarat će se s više autora, polaznika filmskoga programa Kino 15+ kina Valli u Puli namijenjenoga mladima od 15 godina nadalje. Prije razgovora s autorima kojima je moguće postaviti pitanja vezana uz motiviranost i procese nastanka filmova, u 18 će sati biti prikazano i njihovih pet filmova u ukupnome trajanju od 50 minuta, na što su posebno dobrodošli mladi gledatelji.

Završna večer festivala tradicionalno donosi filmski naslov posvećen glazbi. U 19.30 u kinu bit će prikazan dvosatni dokumentarac Joan Baez: Ja sam glasna. Film redateljica Karen O’Connor, Miri Navasky i Maeve O’Boyle premijerno je prikazan na Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, a predstavlja portretni prikaz života slavne pjevačice koja po prvi puta progovara o vlastitim iskustvima, borbama i emocionalnim izazovima s kojima se suočavala u privatnome životu i glazbenoj karijeri nakon 60 godina bivanja na sceni.

Svečana dodjela nagrada započet će po završetku filma će se dodjeljivati tri vrste nagrada: nagrada publike temeljena na glasovima koji je publika davala filmovima u konkurenciji nakon svake projekcije, nagrada žirija te nagrada publici.

Žiri koji čine Sonja Baksa, selektorica filmova na međunarodnim festivalima sa specijalizacijom iz studija filma i filmske selekcije, Maša Drndić, magistra filmske fotografije, snimateljica, montažerka, redateljica i scenaristica te Massimo Macchiut, redatelj i producent multimedijskih sadržaja specijaliziran za dokumentarce i reportaže usmjeren na društvene i ekološke probleme, objavit će pobjednika festivala. Bit će proglašen i najbolji film festivala prema glasovima  publike osvajanjem nagrade Charming Porečdox, a sretni će glasač biti nasumično odabran da dobije nagradu za publiku u vidu besplatnih ulaznica za nadolazeće projekcije.

Program festivala uz filmove nudi i izložbu reinterpretiranih filmskih plakata NoMAD Movie Art 2024 koju je u Maloj galeriji moguće pogledati do 16. studenoga te izvrstan glazbeni program. Dok je festival otvoren glazbenim odabirom DJ-a Dj, Osobna!, festival će zatvoriti nastup zagrebačke grupe Mary May nakon posljednje projekcije festivala te službenog proglašenja pobjednika i dodjele nagrada. Grupa Mary May ove je godine objavila svoj drugi album, Now Tell Me How You Break, u kojem se isprepliću nesuzdržane emocije, od onih intimnih i osobnih do glasnih i uzbudljivih. Glazbeni sastav koji čine iskusni i profesionalni alt-rock umjetnici kombinira žanrove poput jazza, bluesa, americane, a kantautorica koja se bavi i poezijom nadograđuje glazbenu izvedbu promišljenim stihovima i toplom komunikacijom s publikom. Koncert počinje u 22 sata, a održat će se u kinodvorani Pučkoga otvorenoga učilišta Poreč. Publika je pozvana da uživa u suvremenim hrvatskim glazbenim ostvarenjima vrsnih izvođača i time proslavi uspješno održan četrnaesti međunarodni festival dokumentarnoga filma Porečdox.

Galerija slika uz članak