Poreč u polutami čeka novu sezonu
Nakon Dubrovnika, Poreč je najznačajnije turističko odredište na našoj obali. Ima stvari u kojima i prednjači ispred spomenutog cijenjenog imena hrvatskog turizma. Za vrijeme verne sezone, broj stanovnika ovoga gradića zna narasti i pet do deset puta. Što se događa kada vitezovi biieloga svijeta odu? Gdje se skrivaju lokalci? U posjet Poreču stigli smo noću, što nije bilo neobično s obzirom na godišnje doba u kojem se dan opasno skratio, te se čini kako nam ne bi još dugo trebalo da kupimo lampe i stavimo ih na police uz kišobrane. Parkiralište veliko, gotovo prazno. Uočavamo, ipak, nekoliko stranih registracija. Vani je smrzavica. Krenuli smo u grad manjom ulicom koja nas je uz park vodila do sjeverne rive, mjesta na kojem su se nekad sidrile mnoge plivarice. Zastajemo na sredini ulice – caffe bar "Yesterday". Zanimljivo je izgledao izvana, a unutra je bio još zanimljviji. lme koje sve asocira na slavni hit još slavnijih "Beatlesa" pokazalo se vjerodostojnim. Na zidovima bara slike, ploče, singlovi Beatlesa. Udobno smo se smjestili na jednoj od prostranijih sofa, te naručili čaj. Od kratke, ali glatke hladnoće, bila je potrebna okrjepa. Kako je atmosfera ugađala oku, lako smo se opustili, razgledavajući zidove. Na zidu iznad nas otkrili smo fotografiju s originalnim potpisima svih Beatlesa. Zatim fotografija Paula McCartneya s nekom djevojkom, uz posvetu "To Jackie". Zatim crtež Paula McCartneya s dodatnim posvetama. Što reći? Kamen po kamen, palača. Korak po korak, Engleska! U razgovoru s konobarom Mirom Mesaričem saznajemo da je Jackie, djevojka na fotografiji, majka vlasnika i naravno, Engleskinja. Vlasnik je Nicholas Sabatti, ali on je rođen u Poreču. Bar je u istom vlasništvu postojao i prije, ali je tek prije tri godine preuređen u duhu engleskog popa s kraja šezdesetih godina prošloga stoljeća, Zna se dogoditi da im i preko zime zaluta pokoji Englez, ali većinu stranih posjeta ipak bilježe preko ljeta. Vole ih i domaći, pa su zadovoljni prometom.
Trg slobode nam je slijedeća stanica. Okićen je. Najavljuje Božić. Tu i tamo pokoji prolaznik, u žurbi. "Cotton Club", kako glasi ime obližnjeg kafića, još na terasi ima stolice. Vjerojatno je protekli dan bio ugodan. Ulazimo i u ovaj bar. Ponovo nas je zaintrigiralo englesko ime. Odmah su nam objasnili da smo pogriješili. Riječ je o irskom uzorku, vidljivom i na dezenu odjeće konobara. Atmosfera je odlična, a vlasnik kojega smo imali i prilike upoznati, objasnio nam je kako je istina da i oni imaju dovoljan broj gostiju, baš iz dvije, u tekstu do sada spomenute otočne države zapadne Europe.
Aktivna Zajednica Talijana
Vrata do Cotton Cluba: pozvani smo u zajednicu Talijana. Nije baš najzgodnije priznati, ali vjerujte, zaboravili smo da ovih dana Poreč slavi sv. Maura, kršćanskog mučenika i zaštitnika grada. Sv. Mauro bio je prvi porečki biskup, a živio je u vrijeme progona kršćana, u doba rimskog imperatora Dioklecijana na prijelazu iz 3. u 4. stoljeće. Sv. se Mauro unatoč tome predao Gospodinu, te mu je služio bez pitanja. U 6. stoljeću su njegovi ostaci pokopani u Eufrazijevoj bazilici u Poreču, a u 7. stoljeću su prenijeti u Rim, potom u Genovu, a 1936. godine ponovo u Poreč, gdje se i danas nalaze. U Zajednici Talijana bila je svečanost koja se inače organizira na sam dan sv. Maura, ali su je baš ove godine odlučili organizirati dva dana ranije. Taman. Plesna zabava koja se održavala za članove zajednice Talijana uzimala je maha, u ugodnoj i domaćoj atmosferi, kao uvod u službenu svečanost ove srijede, svečano euharistijsko slavlje te koncert.Leta 3 na Trgu slobode.
Zajednica Talijana u Poreču i inače je aktivna sa svojim plesnim, sportskim i umjetničkim skupinama u raznim dobnim grupama, a medu najmlađima svakako posebno mjesto zauzimaju "Mini kantanti" medu nešto starijima "Midi Kantanti". Zajednica ima svoju biblioteku, zbor "Mosaico" , i vokalnu grupu "Riveta". Aktivan je i likovni tečaj koji vodi Luka Stojnić, rekla nam je Lara Mussizza, predsjednica Izvršnog odbora. …
Cijeli članak o Poreču u polutami čitajte u novom Barkunu