Poreč – prerasta u mjerilo za sukob interesa? (Večernji list 24.2.2009)
piše: Tanja Božić, Večernji list
Sukob interesa u nas je više pravilo nego iznimka, a sankcionirati se – barem prema postojećim zakonskim normama – ne može. Simbioza poduzetništva i dužnosništva toliko je uvriježena u praksi da je odavno prerasla velike gradove, pa i do mjere da je u provinciji postala nužan obrazac ponašanja.
Neka javnost zna
Predsjednik Partnerstva za društveni razvoj Munir Podumljak objašnjava kako petogodišnja istraživanja koje provodi nevladina organizacija u kojoj on radi pokazuju kako je sukob interesa debelo pustio korijenje na svim razinama.
– Sukob interesa neizbježan je kod političkih funkcija. No, i za to ima lijeka. U naprednim zemljama prije stupanja na dužnost najavljuje se odstupanje od dotadašnje poslovne dužnosti, a ako tvrtka dužnosnika ipak aplicira na neki javni natječaj, to se javno najavljuje i od mjerodavnih traži naputak o postupanju – objašnjava Podumljak. To bi od naših svestranih – tri u jedan, političara-dužnosnika-poduzetnika, bilo moralno.
No, slika je bitno drugačija. Elitni turistički brend Hrvatske – Poreč – postao je, čini se, sinonim za sukob interesa. Barem ako je suditi prema broju u medijima zabilježenih slučajeva u kojima se našao jedan od članova tamošnjeg Poglavarstva. Nakon što su dvojica od trojice gradskih otaca zbog novog zakona o sukobu interesa – na snazi od 6. lipnja prošle godine – napustila Poglavarstvo – Neven Staver izabrao povratak u Plavu lagunu, a Branko Curić svoju tvrtku, s tim što je aktivirao vijećnički mandat te ipak ostao u gradskim strukturama – alfa i omega najvitalnijeg gradskog resora, Edo Kos, nastavio je raditi. …