NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Pokrenut program osnivanja Zelene ceste Istre

16.01.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / Pokrenut program osnivanja Zelene ceste Istre
635GO119068.jpg

INICIJATIVE NATURE HISTRICE, ŽUPANIJSKE USTANOVE ZA UPRAVLJANJE ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA ISTRE

Županijska ustanova za upravljanje zaštićenim područjima Istre Natura Histrica prošle je godine pokrenula nekoliko novih projekata. U suradnji s udrugom Put pokrenut je tako projekt zavičajne nastave obrazovanja o zaštićenim dijelovima prirode. S Turističkom zajednicom Istre pokrenut je program formiranja Zelene ceste Istre. Ta će karta imati obilježene cestovne pravce, pješačke i biciklističke staze pojedinih zaštićenih područja prirode. Uz kartu izdat će se i turistički vodič s opisom pojedinih područja. Svako će područje imati svoj znak pa će se omogućiti popunjavanje liste posjeta prirodnim znamenitostima.

Sredstvima ostvarenim organiziranim posjetima Romualdovoj pećini u Limskom kanalu, koju je u manjim grupama posjetilo 2.500 ljudi, uređena je poučna staza. Posjetitelji se uspinjanjem na 120 metara nadmorske visine do ulaza u 110 metara dugačku pećinu poučnim pločama upoznaju s postankom kanala, karakteristikama vegetacije te o pećini, ovdje pronađenim najstarijim ostacima pećinskog čovjeka u Istri i endemskim vrstama koje tu žive.

Organizirani su brojni posjeti ornitološkom rezervatu Palud, a najčešće, svakog tjedna, posjećuju ga skupine učenika osnovnih škola. Od sredstava prikupljenih organiziranim posjetima, koji traju dva sata, na ulazima u ornitološki park su postavljene nove ulazne ploče i edukativni natpisi. Iskrčena je makija u masliniku u Uvali Cisterna, a nabavljeni su i dalekozori za promatranje ptica.

Osnivanje poučnog centra u Paludu

U sklopu Interreg fonda Europske unije i uz pomoć Grada Rovinja u Paludu se priprema osnivanje poučnog centra. U tu svrhu uz samu močvaru izgradit će se drveni objekt za multimedijsku izložbu i promatranje ptica, a priprema se i uređenje kamene kuće na Stanciji Sciolis u Uvali Cisterna. Nakon izrade Crvene knjige flore Hrvatske Natura Histrica priprema i izdavanje sličnog prvog regionalnog izdanja za Istru, u kojem će biti objavljene brojne endemske i ugrožene biljne vrste karakteristične za Poluotok. U tijeku je i izrada elaborata kao potpora uvrštavanju Kamenjaka na svjetsku listu značajnih zaštićenih područja prirode. Natura Histrica je na temelju istraživanja prikupila i građu za izdavanje zbornika radova o zaštićenom području Rta Kamenjak.

Prošle je godine ta ustanova izradila stručne podloge za zaštitu nekoliko novih lokaliteta. Tako su izrađeni elaborati za osnivanje ornitološkog rezervata na ušću rijeke Mirne i geoformološkog spomenika prirode jame Burići kod Kanfanara. U sklopu pripreme za proglašenje botaničkog rezervata istraženi su lokaliteti između Gradinja i Šorgi uz Istarske Toplice. Istražena su i četiri potencijalna botanička spomenika prirode – zeleni hrast kod Markovca, hrast medunac u Višnjanu, lipa u Slumu i kesten u Hekima. Utvrđeno je da je zeleni hrast kod Markovca zanimljiv i rijedak hibrid medunca i cera, a da je lipa u Slumu hibrid holandske lipe malog i velikog lista, i stara je oko 400 godina.

Prošle je godine Natura Histrica za svoje nadzornike i stručne suradnike organizirala dvije radionice otkrivanja i obilježavanja flore, u Parku prirode Učka i sličnom na Biokovu. Nastavljena su i istraživanja područja koje su županijskim Prostornim planom predviđena za zaštitu. Tako je istražen zaljev Budava, za koji je izrađen elaborat zaštite. Istraživani su tokovi Pazinčice i sliva Butonige, Raše i Mirne, na čijim je ušćima u suradnji s Prirodoslovnim muzejom iz Rijeke istražena fauna. Na 40-ak lokacija Mirne, Pazinčice, Boljunčice i Raše istražena je rasprostranjenost slatkovodnih riba. Uz uobičajeno praćenje prstenovanja ptica u močvari Palud i na ušću Mirne, prošle je jeseni pojačan nadzor nad vrstama koje su mogući nositelji virusa ptičje gripe.

Nadzornici sprječavaju devastaciju prirode

– Naši su nadzornici i prošle godine svakodnevno obilazili zaštićena područja Istre i prijavljivali devastacije u koje se upuštaju neodgovorni pojedinci. Nakon naših prijava u tijeku je sudski postupak protiv njemačkih državljana koji su devastirali Uvalu Mučela u Paludu, a izdano je i rješenje građevinske inspekcije za uklanjanje nadogradnje jedne poljske kuće na području ornitološkog parka. Također, srušit će se bespravno izgrađeni objekt na sjevernoj strani Limskog kanala, a drveni mol uz obalu su na zahtjev inspekcije zaštite prirode i Lučke kapetanije uklonili sami graditelji. S građevinskom inspekcijom pronašli smo i osobe koje su odlagale građevinski otpad kod kamenoloma Fantazija na rovinjskom Monfiorenzu. Prošle smo godine podnijeli prijave zbog gradnje objekata u Uvali Polje na Kamenjaku i proširenja puta kraj staze Labin – Rabac – Prtlog, rekao nam je ravnatelj Nature Histrice Elvis Zahtila.

Natura Histrica je prošle godine započela i brojne programe istraživanja i predstavljanja prirodnih vrijednosti, u suradnji sa Županijom i jedinicama lokalne samouprave. Sa Županijom se tako izrađuje program zaštite prirodnih vrijednosti, s Gradom Pazinom surađuju u zaštiti značajnog krajobraza Pazinski ponor, a s Labinom u formiranju poučnih staza. Surađuju se i s općinama Brtonigla oko zaštite vlažnog staništa Karigador i jame Mramornica, Kanfanar na zaštiti brojnih prirodnih atrakcija te Kršan za valorizaciju planinarske staze Plomin – Sisol – Brseč. Uključili su se i u motrenje brijunskog podmorja.


Piše Aldo POKRAJAC


Fotografije: A. POKRAJAC i arhiv Nature Histrice

Galerija slika uz članak