Plin do Vrsara i Funtane 2011.?
Uskoro bi trebali završiti građevinski radovi nedaleko od skretanja za vrsarski aerodrom, gdje se u sklopu magistralnog plinovoda Vodnjan – Umag gradi i međučistačka stanica, tehnološki objekt koji će puštanjem sustava u pogon imati ulogu čišćenja plinovoda od nečistoća.
– Završetak radova na ovoj stanici očekuje se tijekom tjedna, priopćili su iz tvrtke Plinacro, nacionalnog distributera koji je gradnju spomenutog plinovoda na međunarodnom natječaju povjerio talijanskoj tvrtki Ghizzoni i domaćim građevinskim firmama.
Ukupni trošak gradnje 78-kilometarskog voda i četiri mjerno-redukcijske stanice (Rovinj, Poreč, Kovri i Umag) iznosi 170 milijuna kuna, a radovi teku po zacrtanim rokovima, navode u Plinacru, gdje očekuju da će magistralni plinovod biti sagrađen do kraja godine,
a da će svi uvjeti za puštanje u rad biti ispunjeni nakon ishodenja uporabne dozvole
početkom iduće godine.
Tu će završiti posao Plinacra, a na scenu stupiti Županija, koja, da bi plin stigao u kućanstva i tvrtke, mora odabrati koncesionara za gradnju distribucijske mreže od glavnog voda do krajnjih potrošača. Taj posao vodi županov savjetnik Valerio Drandić, koji nam je potvrdio da je dokumentacija za natječaj spremna, s iznimkom očitovanja Agencije za
javno privatno partnerstvo (AJPP).
– Natječaj možemo raspisati čim dobijemo pozitivno mišljenje AJPP-a, a sam postupak odabira koncesionara će, uz protek žalbenog roka, potrajati oko 90 dana, navodi Drandić.
Natječaj će obuhvatiti područje definirano kao sjeverna Istra (Poreština, Rovinjština i Bujština) s obzirom na to da je za južni dio koncesiju već dobila pulska Plinara i sagradila dijelove lokalne mreže.
Što se Vrsara i Funtane tiče, od ranije je poznato da će ta mjesta dobivati plin iz mjerno-redukcijske stanice u Poreču.
– S obzirom na to da u njihovom slučaju treba izgraditi više od osam kilometara plinovoda od mjerno-redukcijske stanice Poreč do Vrsara, očekuje se da bi prvi potrošači mogli biti priključeni početkom 2011., naveo je Drandić. Lokalni vod prema Vrsaru gradit će se najvećim dijelom uz magistralni, na propisanoj udaljenosti od tri do pet metara. Dolazak plina do krajnjih potrošača u Vrsaru trebala bi dijelom olakšati činjenica da je lokalna zajednica ovdje već sagradila 850 metara vlastite plinske mreže, a slično su učinili i Rovinj, Poreč te Bale. Drandić ističe da će Županija ugovorom obvezati budućeg koncesionara da
u roku od pet godina sagradi kompletnu mrežu za sve gradove i općine unutar koncesijskog prostora, ali i da u svim mjestima gradi istovremeno i jednakom dinamikom.
M. DODIĆ, Glas Istre