Planira se postaviti nova signalizacija za turiste u Poreču
Sad kad turistička sezona završava obavljaju se razni obračuni pa i novinarski. Naime, nakon odrađenog ljeta u gradu, nakon što smo u više navrata objavljivali slike prepune glavne porečke prometnice Dekumanove i prepunog Trga Slobode, iskustveno smo utvrdili da je porečka starogradska jezgra neravnomjerno iskorištena. U špici sezone smo utvrdili da neki trgovi i neke porečke ulice koji se nalaze par koraka od Decumanove i druge najtranzitnije ulice Cardo Maximus, većim djelom dana zjape prazne.
Usmjeravati turiste u sve pore grada
Primjeri nad primjerima su prelijepi Trg Frana Supila koji se nalazi desetak metara od Decumanove ulice i izuzetno povijesno zanimljiva ulica Svetog Maura koja dobrim djelom teče paralelno s Decumanovorn, a u sebi sadrži i drugi izuzetno lijepi trg, Ribarski trg.
Predsjednik Mjesnog odbora Joakim Rakovac Kristijan Žužić pokazuje nam, primjerice, u ulici Svetog Maura poslovni prostor u vlasništvu Grada, koji je niz godina neiskorišten. Bolje rečeno, povremeno ga netko iznajmljuje no, nakon kratka rada, odustaje od poslovanja.
Računica je jednostavna: poslovni prostor u Decumanovoj donosi profit. S poslovnim prostorom u ulici Svetog Maura (govorimo o par metara udaljenosti jedne od druge ulice) gomilaju se gubici i to sve zbog toga što val turista nije kvalitetno usmjeren u sve pore starogradske mreže. Zato, Mjesni odbor radi na planu izgradnje signalizacijskog sustava koji bi, krenuvši od rubnih parkirališta koji okružuju starogradsku jezgru, imao funkciju usmjeravati značajan pješački promet. Plan će se krajem godine naći na stolu gradskog Odbora za revitalizaciju starogradske jezgre. Žužić nam objašnjava da Mjesni odbor već sad ima jasnu viziju načina usmjeravanja turističkog vala ali da je najbitnije, prije od svega, naći konsenzus oko vizualnog identiteta buduće signalizacije ..
Osmisliti vizualni identitet Poreča
– To može osmisliti samo struka, počevši od povjesničara i arheologa pa do grafičara i dizajnera koji nam moraju dati jasan odgovor oko izbora fonta slova, boje i oblika signalizacije. Mi moramo osmisliti vizualni identitet grada i potom krenuti u postavljanju signalizacije po ucrtanoj dinamici, objašnjava Žužić.
U stvari radi se o suštinskom problemu jer drugačije nova bi se signalizacija jednostavno nadodala promidžbenom metežu, stvorila bi još veći nered umjesto jasnoće u građenju smišljenog policentričnog pristupa starogradskdj jezgri.
Danas se devedeset posto turističkog prometa kreće duž crte Trg Slobode – Decumanova – Cardo Maximus – Trg Mat je Gupca – riva.
Čak je i najstariji porečki Trg Marafor izuzet iz te nite. Ljeti je on tek djelomično popunjen, a s njim pati od nepostojeće signalizacije i prelijepi mali trg ispred stare Sabornice.
Uzgred, pitaju se mnogi zašto ljeti stara Sabornica nije otvorena, zašto se ne naplaćuje ulaznica a ipak svaki turist stane pred njom i pita gdje je ulaz.
Dakle, govorimo o sitnim zahvatima u prostoru koji bi imali dalekosežne dobrobitne posljedice za sve trgovce i ugostitelje koji privređuju u starogradskoj jezgri i konačno pune gradski proračun.
Elio VELAN, Glas Istre