Plaćanje stana bio je jedini način da ginekologinja dođe raditi u Poreč
Grad Poreč godišnje izdvaja 36 tisuća kuna za plaćanje najma stana novoj ginekologinji u Domu zdravlja. Bio je to jedini način da se privuče liječnica kojoj su besplatno stanovanje nudile i zdravstvene ustanove u drugim gradovima. Zašto je Poreč odlučio financirati ginekologa, a ne i druge liječnike za kojima također postoji potreba, raspravljalo se na Gradskom vijeću.
Dva tima primarnih ginekologa
– Ginekolozi u primarnoj zaštiti u Istri i Hrvatskoj spadaju u grupu najdeficitamijih specijalista, a za deficitarne kadrove u opravdanim okolnostim Grad u sklopu svoje socijalne politike predviđa izvanredno osiguravanje stambenog smještaja, kaže pročelnica za društvene djelatnosti Vesna Kordić.
U Poreču postoje dva tima primarnih ginekologa, s obzirom na broj od 13 tisuća žena. Tijekom prošle godine jedan je ginekolog najavio odlazak i otišao u mirovinu. Ginekologinja iz drugog tima u svojoj zaštiti ima sedam tisuća žena, što je na gornjoj granici zakonom dozvoljenog broja korisnica. U trenutku najave odlaska u mirovinu postalo je upitno kako osigurati zaštitu za preostalih šest tisuća žena, među kojima je velik broj trudnica, čiju je primarnu ginekološku zdravstvenu zaštitu pokrivao liječnik koji je otišao u mirovinu. Druga ginekologinja zbog velikog broja vlastitih korisnica to nije mogla, ni smjela preuzeti, kaže Kordić.
Naglasila je da zbog nedostatka ginekologa u primarnoj zaštiti u Puli bolnički ginekolozi odrađuju ambulantu Istarskih domova zdravlja.
– Primarni interes Grada bio je omogućiti dosadašnji standard zdravstvene zaštite, jer se radi o primarnoj zdravstvenoj zaštiti i skrbi o osjetljivoj skupini korisnica zdravstvene zaštite. Gradski timovi su prioritetno procjenjivali o doprinosu zaštiti porečkih žena i nerođene djece. Pri tom je također dobro naglasiti da je Poreč jedan od malobrojnih gradova Hrvatske koji i dalje ima pozitivan prirodni prirast, pojasnila je Kordić.
Na natječaj Istarskih domova zdravlja za primarnog ginekologa u Poreču iz čitave Hrvatske tako se prošle godine javila samo jedna liječnica koju je istovremeno trebala i riječka bolnica.
Prema navodima pročelnice, kako bi šest tisuća žena i dalje u svom gradu imalo optimalnu zaštitu, toj je liječnici osiguran stan u periodu prilagodbe, od srpnja do prosinca 2016., a sredstva za najam stana za nju planirana su i u ovogodišnjem proračunu. Kordić je napomenula da joj je stan ponudio i Grad Rijeka.
Simbolični iznos u odnosu na značaj
– Da to nismo učinili, naše bi žene HZZO rasporedio ginekolozima u drugim gradovima. To bi značilo pad standarda zdravstvene zaštite. Radi se o simboličnoj cifri u odnosu na značaj i važnost osiguravanja ove deficitarne specijalnosti. Iz istog razloga Grad već nekoliko godina plaća nekoliko puta veći iznos za osiguranje dodatnog stručnog kadra (liječnika i drugih radnika) na Hitnoj medicinskoj pomoći (HMP) u porečkoj ispostavi Istarskih domova zdravlja. Stav Grada je da našim građanima, uslijed brojnih reformi zdravstva i HMP-a, ne smiju bili ugroženi životi ili zaštita najosjetljivijih skupina. Liječnicima i drugim kadrovima na Hitnoj osiguravaju se sredstva za plaće zimi i ljeti. Na žalost, liječnici na HMP-u imaju najveću tluktuaciju od svih drugih timova u zdravstvenom sustavu, jer Ministarstvo zdravstva ne osigurava i nije usustavila specijalizacije iz urgentne medicine. Tako mladi liječnici brzo i često odlaze s Hitne, jer uslijed deficitarnosti liječničke struke vrlo brzo dobivaju druge željene specijalizacije, napominje pročelnica.
– Prestankom rada dr. Line Stefanić kao ugovorne ginekologinje 2013. godine, jedno je mjesto ostalo upražnjeno. Uspjeli smo naći umirovljenog ginekologa koji je pristao raditi u Poreču. Od početka 2016., kada je najavio svoje konačno umirovljenje, raspisali smo natječaje na koje se nitko nije javljao. No, tome usprkos aktivno smo tražili ginekologa. Doktorica s kojom smo uspostavili kontakt napomenula je da joj u drugim gradovima nude i smještaj, što su nam u tamošnjim ustanovama potvrdili. Bilo je očito da bez osiguranja stana nećemo dobiti ginekologa u Poreču. Budući da Istarski domovi zdravlja nemaju stanova za službene potrebe, obratili smo se gradonačelniku Ediju Štifaniću koji je ponudio mogućnost plaćanja stanarine iz proračuna. I tako je doktorica, na naše veliko zadovoljstvo, od svih ponuda koje je imala prihvatila našu, piše u očitovanju koje su potpisali ravnatelj Istarskih domova zdravlja i voditeljica porečke ispostave Ante Ivančić i Doris Pilato Ćurko.
Naveli su da u porečkoj ispostavi dosad nisu imali situacije poput ove. S obzirom na način organizacije primarne zdravstvene zaštite, kažu da rijetko zapošljavaju mlade doktore osim u ljeti u turistički ambulantama, a do sad su uvijek nalazili kadar. O potrebama porečke ispostave Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, navode da treba razgovarati s njihovim ravnateljem.
Na području porečke ispostave IDZ-a, koje obuhvaća Poreč i susjedne općine, prema podacima HZZO-a živi 13.200 žena. Prema mreži Ministartva zdravstva u Poreču su predviđena dva ginekologa i Poreč ih ima već više od 25 godina. Prema toj istoj mreži dva ginekologa trebali bi imati i Umag i Rovinj, ali ta mjesta još nisu popunjena, zaključuju dr. Ivančić i dr. Pilato Ćurko.
Tanja Kocijačnić, Glas Istre