Piplović: Suđenje meni bilo je kazalište – Slučaj "Facinka" ponovno na sudu
Slučaj "Facinka" Vrhovni sud je srušio te vratio na ponovno suđenje Županijskom sudu u Zagrebu. Tako će se iznova rasvjetljavati navodne nepravilnosti u realizaciji natječaja za vrijedno zemljište u Poreču, za što je odvjetnica iz Buja Asja Piplović prvostupanjskom presudom kažnjena s 15 mjeseci zatvora, a šef stručne službe HFP-a Igor Petlevski, koji je po tvrdnjama USKOK-a unaprijed odao detalje podnijetih ponuda, s godinu i 10 mjeseci zatvora.
Potvrđena je oslobađajuća presuda Peši, Petlevskom, Darku Mrkonjiću iz HFP-a i osječkom profesoru Mani Mediću u slučaju "Gradac".
Na pitanje da komentira presudu Vrhovnog suda Piplović nam je rekla da je takav epilog i očekivala. "Mi smo još dok je trajao proces tražili vještačenje profesora zagrebačkog Pravnog fakulteta. Tražili smo njihovu ocjenu vođenja postupka i izvođenja dokaza, koji će biti temelj naše tužbe Ustavnom sudu i Međunarodnom sudu pravde u Strasbourgu.
Naime, brzina kojom je postupak vođen bila je iznenađujuća i iscrpljujuća, a u procesu izvođenja dokaza naša je obrana bila zakinuta, nisu obrani dana jednaka pravna sredstva kao tužiteljstvu, naši dokazi mahom su odbijani.
Osuda se, na kraju, temeljila na plodovima trule voćke, kako kažemo u žargonu, jer su snimke razgovora, kao najznačajniji dokaz, bile rezultat neprimjerenih priprema. To je bilo kazalište, a takvo pravosudno kazalište morat će ostati pred vratima Europe. Neće biti pušteno u Europsku uniju", kaže Piplović.
Bivšem potpredsjedniku Hrvatskog fonda za privatizaciju Josipu Matanoviću Vrhovni sud potvrdio je 11 godina zatvorske kazne zbog primanja mita od USKOK-ovog pouzdanika Joška Kuzmanića koji je predstavljao navodne ruske ulagače, zainteresirane za gradnju vila na zemljištu nekadašnje ciglane Nin. Matanoviću je oduzeto i 250.000 eura te 128.500 kuna primljenog mita.
Epilog je to korupcijske afere "Maestro" kojim je Vrhovni sud istovremeno ukinuo osuđujuću presudu drugom potpredsjedniku HFP-a Robertu Peši. Peša je bio osuđen na dvije godine zatvora jer je navodno trebao primiti 200.000 eura mita uz Matanovićevo posredovanje, no do toga nikada nije došlo.
Vijeće Vrhovnog suda zaključilo je da nije dokazano da je Peša dogovorio primanje mita, već je moguće da je, kao što je pisalo u žalbi na presudu, Matanović u "svojoj pohlepi tražio još novca za sebe".
Naime, Matanović je od predstavnika investitora tražio ukupno 1,5 milijuna eura mita, iako je u obrani objašnjavao da je riječ o postotku od ulaganja što mu je kao savjetniku trebao pripasti. I odvjetnik Juraj Parazajder, koji je zbog pomaganja Matanoviću u deponiranju dijela mita kažnjen s tri godine zatvora, trebao je po mišljenju Vrhovnog suda biti svjestan da je riječ o nezakonitim potezima tadašnjeg potpredsjednika HFP-a.
"Ponašanje Josipa Matanovića stvarno ukazuje da se radi o osobi koja ni pred čim ne preza da bi došla do novca. On u svoje kriminalne aktivnosti uvlači kolegu i prijatelja Juraja Parazajdera te svoju suprugu, u čiji ured pohranjuje dio novca što ga je primio od pouzdanika.
Osim toga, iako je kao mito primio i osigurao preuzimanje 250.000 eura, on istovremeno zlorabi i svoj položaj u slučaju ´Badel´, ne bi li se domogao daljnjih 128.000 kuna. U zgrtanju novca on je nezajažljiv", ocijenio je Vrhovni sud. Usto, naloženo je ponavljanje postupka protiv Roberta Peše.
(A. RAIĆ-KNEŽEVIĆ/Novi list, S. MATEJČIĆ, Glas Istre)