NEWS
Pevex s 3009
Valamar stanovi

PEŠKALUNA – uskoro nova priča sa funtanjanskih Perila

1000032474
21.07.2025. 11:51; ; Početna / Slider / PEŠKALUNA – uskoro nova priča sa funtanjanskih Perila

Bogata povijest ovog mjesta uskoro će oživjeti kroz potpuno novu manifestaciju PEŠKALUNA, koja će se održati 8. kolovoza u Funtani.

Ovaj autentični i potpuno novi koncept oživjet će prostor Perila kroz večernju atmosferu koja spaja lokalnu tradiciju s dječjom igrom i interaktivnim programom. Naziv “Peškaluna” nastao je spajanjem lokalnog izraza “peška” (ribarenje) i riječi “luna” (mjesec), evocirajući sliku ribarskog mjesta pod mjesečinom.

Manifestacija će kroz interaktivnu interpretaciju pokazati kako je nekad izgledao svakodnevni život u ovom malom ribarskom mjestu. Posjetitelji će moći doživjeti autentičnu atmosferu početka 20. stoljeća – od tradicionalnog pranja rublja na Perilima, preko ribarskih priča i starih dječjih igara, do okusa nekadašnjih delicija.

plaćeni oglas

PEŠKALUNA je dugoročan kulturni projekt koji će svake godine rasti i postati prepoznatljiv simbol Funtane – mjesto gdje se tradicija ne čuva u muzejima, već živi na ulicama. Na toj posebnoj ljetnoj večeri, Perila će ponovno postati ono što su oduvijek bila – mjesto susreta, priča i zajedništva, gdje se prošlost i sadašnjost spajaju u nezaboravan doživljaj.

Perila: Izvor života koji je stoljećima oblikovao Funtanu
Kako su nepresušni izvori uz more postali srce ribarske zajednice

Na zapadnoj obali Istre postoji mjesto koje krije zanimljivu priču o preživljavanju, zajedništvu i nepokolebljivoj snazi prirode. Na sjevernom ulazu u Funtanu, tik uz more, već stoljećima teče voda koja nikada ne presušuje – voda koja je dala ime mjestu i oblikovala sudbinu njegovih stanovnika.

Ime “Funtana” ima duboke korijene – već se 1331. godine, u dokumentima biskupa Pacea da Vedano iz Trsta, naselje spominje kao “Fontana Georgiana”. Ostali povijesni nazivi poput “Val de Fontane”, “Fontane di Pace” i “Portus Fontane” svjedoče o tome da su izvori pitke vode oduvijek bili središnja točka ovog mjesta.

Perila – srce društvenog života

Jedan od najznačajnijih izvora nosi naziv Perila, dobio ga je po tome što su na njemu žene dolazile prati rublje. Ali Perila nisu bila samo praonica – bila su srce društvenog života. Od davnina pa sve do sredine 20. stoljeća, Funtanjanke su robu najprije prale kod kuće, a zatim ju nosile na ispiranje na izvor. Mokro rublje i vodu nosile su na glavi, a uz težak rad mogle su se podružiti i razmijeniti novosti.

Spas u sušnim vremenima

Perila su imala regionalnu važnost koja daleko nadilazi lokalne potrebe. Kada bi se svi drugi izvori presušili, stanovnici šireg područja Poreštine i unutrašnje Istre dolazili su po vodu zaprežnim kolima, ponekad putujući po najvećim vrućinama. Siromašniji su vodu nosili u brentama na leđima.

“Mjesto Funtana i njegov izvor slatke vode iz kojeg proizlazi hidronim mjesta, u povijesti je često bilo posljednje rješenje za opskrbu stanovništva pitkom vodom”, navodi dr. sc. Elena Uljančić-Vekić, u knjizi “Vodič kroz vodu – vodoopskrba u povijesti Poreča”.

Korištenje izvora seže duboko u prošlost. Još u rimsko doba izgrađen je vodovod koji je dovodio vodu do prostrane rimske vile na prevlaci rta Zorna u Zelenoj laguni. Gat luke nije služio samo žiteljima vile – tu se nalazila vodovodna stanica s bazenima koji su se punili slatkom vodom iz Funtane za opskrbu brodova koji su plovili uz zapadnu obalu Istre.

Ribarstvo i more – druga strana priče

Dok su Perila davala slatku vodu, more je davalo hranu. Funtana je kroz povijest bila pretežno ribarsko mjesto gdje gotovo da nije bilo obitelji bez vlastite barke. Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće ribarstvo je doživjelo nagli uspon – registriranih ribarskih brodova bilo je najviše u cijeloj Istri. Funtanjanski ribari imali su obvezu predavati 10% ulova u porečkom akvatoriju lokalnim vlastima, što svjedoči o važnosti njihove djelatnosti.

Živa tradicija danas

Danas su izvori Perila i dalje očuvani, integrirani u šetnicu i park, podsjećajući posjetitelje na to koliko je voda oblikovala identitet Funtane. Prostor Perila stoljećima je bio središnje mjesto života – izvor vode za piće, mjesto za pranje rublja, ali i lokacija crkve i groblja zajednice.

U vremenu kada se Istra suočava s izazovima vodoopskrbe zbog turizma i klimatskih promjena, nepresušni izvori Funtane predstavljaju iznimnu hidrogeološku prednost koja je kroz stoljeća bila ključna za održivi razvoj naselja.

Galerija slika uz članak