NEWS
Valfresco S1124

Otvoreno pismo javnosti Plivačkog saveza Istarske županije

18.01.2007. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Otvoreno pismo javnosti Plivačkog saveza Istarske županije
350DSCN0030m.jpg

Polazeći od činjenice da, s izuzetkom 50-metarskog otvorenog bazena u Rovinju, u našoj Županiji ne postoji niti jedan javni bazenski objekt kao i činjenice da se broj bazenskih objekata u vlasništvu hotelskih kuća, koje klubovi mogu koristiti za rad, iz godine u godinu smanjuje, odlučili smo se obratiti se javnosti. Želja nam je informirati javnost u Istarskoj županiji i cijeloj Republici Hrvatskoj o katastrofalnim uvjetima za rad plivačkih klubova u našoj Županiji i potaknuti hitne aktivnosti za prevladavanje ovakvog stanja.

U Istarskoj županiji postoji samo jedan javni bazen ( 50 metarski u Rovinju ) u vlasništvu grada ( Rovinj ) , a taj je moguće koristiti samo u kraćem periodu godine s obzirom da se radi o otvorenom bazenu bez mogućnosti grijanja vode. U ostalim gradovima klubovi treniraju u moru (ljeti) ili u bazenima koji su u vlasništvu uglavnom hotelskih kuća. Nažalost posljednjih se 3-4 godine broj tih objekata stalno smanjuje iz razloga što ih novi vlasnici ili nisu više voljni davati na upotrebu sportašima ( hotel HISTRIA u Puli) ili su ih preuredili u welness centre (hotel DIAMANT u Poreču) ili su ih iz nekih razloga zatvorili (hotel PICAL u Poreču) a neki najavljuju i rušenje objekata (hotel MONTAURO u Rovinju).

Trenutno klubovi (plivački, vaterpolo, triatlon, ronilački) rade u slijedećim uvjetima:

U bazenu Valbandon (vlasništvo MUP-a RH) koji ima četiri vrlo uske pruge rade svi pulski klubovi uz satnicu ispod svih normativa za trenažni rad.

Porečki klubovi putuju,već duže od godinu dana (otkad je zatvoren bazen hotela PICAL u Poreču) svakodnevno na treninge u Rovinj ili Novigrad. To iziskuje od sportaša ( uglavnom mlađih od 18 godina) dnevnu okupaciju od 4 – 5 sati za obavljanje treninga i povratak kućama nakon obavljenog treninga u 23,30 sati. Što to znači za djecu koja imaju velikih školskih i drugih obveza, nije potrebno posebno elaborirati.

Rovinjski klubovi zimi treniraju u bazenu hotela MONTAURO ( vlasništvo MAISTRA d.d.) koji će vlasnik početi rušiti najvjerojatnije početkom veljače. Time će ti klubovi izgubiti mogućnost normalnog rada u svom gradu u zimskim mjesecima. Ova činjenica negativno pogađa i porečke klubove, koji sada dijelom godine treniraju u istom bazenu.

Obzirom na uvjete u kojima djeluju, pravo je čudo da klubovi uopće postoje. Usprkos tome, velikim zalaganjem i improvizacijama svih vrsta od strane sportaša, roditelja, trenera i vodstva klubova, ti klubovi uspijevaju ostvarivati odlične rezultate na državnom nivou pa čak i iznjedriti reprezentativce Hrvatske. Čini se ipak da je, zbog već opisanog razvoja događaja s bazenima, tome došao kraj. Kako će u Županiji od rujna 2007. klubovima biti na raspolaganju samo bazen u Valbandonu (već i sada prebukiran pulskim klubovima) sve je izglednije da ćemo postati prva županija u Hrvatskoj u kojoj će se plivački, vaterpolo i drugi klubovi gasiti. Niti uz najbolju volju i spremnost na odricanja porečki i rovinjski klubovi više neće imati kamo putovati na treninge (slijedeći najbliži bazeni su u Rijeci ili Kopru).

Ovo je, nažalost, samo vrh ledenog brijega.

Problem bazena ima i svoju daleko širu dimenziju koja se ogleda u činjenici da u Istarskoj županiji ne postoji objekt u kojemu je moguće vršiti obuku neplivača. To znači da niti jedna osnovna škola na području Istarske županije nije u mogućnosti izvršiti svoju zakonsku obvezu obuke djece – neplivača do završetka osnovnoškolskog obrazovanja. Većina škola (s izuzetkom rovinjskih) tu svoju zakonsku obvezu niti ne izvršava iz objektivnih razloga. Ne bismo li možda zbog kršenja zakona trebali nekoga tužiti sudu ???

Ogorčeni smo zbog činjenice da nas sportaše, roditelje, sportske djelatnike i poklonike sportova u vodi naša najbogatija županija (i Euroregija), što lokalni političari vole često isticati, desetljećima tretira kao građane drugog reda i ne nalazi za potrebno da izgradi niti jedan objekt koji bi nam omogućio normalno bavljenje sportom koji neizmjerno volimo. Radi se o elitnom olimpijskom sportu, baznom sportu, sportu koji je našoj državi donio brojna odličja s europskih i svjetskih prvenstava i Olimpijada. Radi se u krajnjoj liniji o ljudskoj vještini, koju bi svaki civilizirani čovjek trebao usvojiti.

U pokušajima iznalaženja rješenja, u proteklih nekoliko desetljeća, obišli smo sve gradske uprave, a bili smo i kod gospodina župana Jakovčića. Kod svih smo čuli istu čudnu priču da je izgradnja i održavanje bazena jako skupo i da je to razlog zašto se ne grade bazeni. Naravno da gradnja i održavanje bazena košta izvjesnu sumu novca (kao uostalom i svih drugih sportskih objekata) ali je čudno da je to prepreka za izgradnju bazena jedino u najbogatijoj županiji u Hrvatskoj. Čudno je da se u slučaju bazena, lokalni čelnici pretvaraju u menadžere tražeći da im upravo ti objekti nose profit, zaboravljajući pritom interese i potrebe građana, koji bi im trebali biti na prvom mjestu. Po toj logici gradovi i općine ne bi trebali raditi ništa osim iznajmljivanja javnih površina i nekretnina koje su im u vlasništvu, jer im jedino to donosi profit.

Kako je iz planova istarskih gradova vidljivo da se u niti jednoj sredini bazen neće izgraditi u roku kraćem od 3-4 godine, s najvjerojatnijim ishodom gašenja velikog dijela klubova. Kako bismo spriječili takav razvoj događaja, pozivamo sve plivačke, vaterpolo i triatlon klubove, kao i sve sportske pedagoge u osnovnim i srednjim školama s područja Istarske županije, da u narednom periodu svoga djelovanja zajednički nastupe prema gradovima, općinama, županiji, matičnim sportskim savezima, HOO-u i nadležnom ministarstvu tražeći hitno poduzimanje aktivnosti na rješavanju ovog problema. Pozivamo i gospodina župana Jakovčića, koji se na primjeru nogometnog prvoligaša NK PULA pokazao kao veliki prijatelj sporta, da pomogne našim klubovima. Klubovima u Županiji potreban je, da bi uspjeli opstati do stvaranja uvjeta za rad u vlastitim sredinama, adekvatan bazen negdje u Istri već na jesen ove godine. U protivnom ćemo i dalje ostati među najzaostalijim sredinama u pogledu obuke neplivača, a djelovanje dobrog dijela postojećih klubova postat će povijesna činjenica.

Plivački savez Istarske županije

U Puli, 17.1.2006.

Galerija slika uz članak