NEWS

Otvorenje riblje burze tek u svibnju

11.03.2008. 00:00; ; Početna / Politika / Otvorenje riblje burze tek u svibnju

Radovi na prvoj istarskoj veletržnici ribe u Poreču bliže se kraju, no njezino otvaranje planira se tek u svibnju. Naime, direktor Istarske razvojne agencije (IDA) Darko Lorencin očekuje da bi uporabna dozvola trebala biti izdana za dva mjeseca, a za taj se dokument još prikuplja dokumentacija. Preostaje postaviti ogradu oko zgrade, bez čega je nemoguće dobiti uporabnu dozvolu, te postaviti traku kojom će ići kašete ribe ponuđene za licitaciju, kaže Lorencin. 
Na niz primjedbi Giankarla Župića, direktora Urbisa 72 (glavnog projektanta veletržnice) o tome da je IDA počela gradnju tek sredinom 2006. iako je građevinska dozvola dobivena početkom godine, da je županijska tvrtka štedjela na projektantskom nadzoru, da su neki građevinski radovi nekvalitetno odrađeni te da gradnja veletržnice kasni zbog nepoznavanja organizacije i vođenja razvojnog projekta Lorencin nije htio odgovarati. Rekao je da će o razlozima kašnjenja izgradnje veletržnice ribe u Poreču reći nešto više kad dobije izvještaje od svakog pojedinačnog izvođača i podizvođača angažiranog na gradilištu.
Svojedobno je predsjednik ribarske zadruge Istra iz Poreča Michael Tasić rekao da ribare nitko nije kontaktirao kod izrade glavnog projekta veletržnice zbog čega su se pojavile i neke manjkavosti. Tako su, na primjer, izgrađene rashladne komore visoke četiri metra, što će po Tasićevim riječima, značiti i nepotrebno rasipanje energije. Naime, cijeli će se prostor morati hladiti, dok kašete s ribom, koje se slažu u deset redova, neće dosezati ni do polovice visine komora. Župić pak pojašnjava da su Urbisovi projektanti slijedili upute Danila Skoka, županijskog savjetnika u projektima »Fish.log« i »Connect«. Župić smatra da je temeljenje zgrade najveći krivac za vrijeme i novac utrošen u izgradnju. Naime, po njemu je geomehanički elaborat na temelju kojeg je određena dubina temeljenja bio manjkav te se na terenu ispostavilo da pilote treba postaviti dublje no što je bilo predviđeno. Odgovornost za loš snimak tla, po njemu. ne može snositi Urbis 72, koji je samo preuzeo već  gotovu dokumentaciju od Županije te na osnovu nje krenuo u izradu glavnog projekta.
Osim što je izgradnja veletržnice u velikom kašnjenju (gradi se već više od godinu i pol, dok je po Župićevoj procjeni sve moglo biti gotovo za šest do osam mjeseci), još se ne zna ni tko će njome upravljati. Tasić kaže da se Nadzorni odbor tvrtke Veletržnica ribe Poreč nije sastao da bi raspravio o modelu upravljanja, iako je sastanak predstavnika buduće upravljačke tvrtke, a riječ je o osobama iz Ministarstva poljoprivrede, Istarske županije, Grada Poreča i Ribarske zadruge Istra, bio najavljen još početkom veljače. Tasić nam nije znao reći što će Nadzorni odbor odlučiti, no ističe da Ribarska zadruga Istra želi da veletržnica što prije profunkcionira. Naime, porečka zadruga trenutno unajmljuje prostor za svoje skladište.
Neslužbeno pak doznajemo da bi model upravljanja mogao biti mješovit, odnosno da veletržnicom ne bi upravljali isključivo ribari, već bi se administrativni poslovi prepustili nekom drugom. Ribarska zadruga Istra bi se, po tom modelu, bavila isključivo organiziranjem transporta i trženja ribom.

B. ŽIŽOVIĆ, Glas Istre 

Teško objašnjiv model upravljanja

Denis Žužić, predsjednik Nadzornog odbora Veletržnice ribe Poreč nije nam želio otkriti kad bi se NO trebao sastati niti kakav će model upravljanja odabrati, rekavši da je to komplicirano za objasniti. Bivši porečki dogradonačelnik i bivši načelnik Općine Tar-Vabriga samo je neodređeno rekao da će se NO ubrzo sastati i raspraviti o modelu upravljanja veletržnicom.

Slab start riječke veletržnice

lako se još ne zna model upravljanja veletržnicom ribe u Poreču, vjerojatno će se o njemu pažljivije odlučivati nakon što se riječki model zasad pokazao neuspješnim. Naime, riječka veletržnica nastupa kao posrednik u prodaji, dok bi porečka trebala biti proizvođačka. Direktor Veletržnice ribe Rijeka d.o.o. je Nikola Mendrila, pročelnik u Primorsko-goranskoj županiji, a nedavno je objavljen natječaj za novog direktora riječke veletržnice, kojom očito ne upravljaju ribari. Valja spomenuti i da je sredinom veljače, više od tri mjeseca nakon otvaranja, na riječkoj veletržnici obavljena prva aukcijska prodaja. Tom je prilikom prodano skromnih 20 kašeta ribe za koje su licitirala svega tri kupca.