NEWS

Otvorena prva kušaonica meda na Poreštini, ona OPG-a fameje Ventin

02.01.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Otvorena prva kušaonica meda na Poreštini, ona OPG-a fameje Ventin
562jasminka-ventin.jpg

Koja je razlika među vrstama meda, kako izgleda vrcalica za med te kako se on dobiva i čuva sve se to, i više, može vidjeti u nedavno otvorenoj kušaonici meda u centru Kaštelira, ujedno i prvoj na Poreštini. Na ideju o otvaranju kušaonice došli su u OPG-u Fameja Ventin, koji vodi obitelj s 25-godišnjom pčelarskom tradicijom. "Šefovi" su supružnici Jasminka i Franko Ventin, koji je ujedno i začetnik cijele medne priče. Prve je pčele dobio od susjeda još dok je bio mladić. Interes za pčelarstvo rastao je iz dana u dan, da bi rezultirao pokretanjem pravog obiteljskog biznisa.
– Kušaonicu smo otvorili jer nam je počeo dolaziti sve veći broj ljudi, a mnogi su željeli i znati nešto više o medu. Htjeli smo pokazati da proizvodnja ne znači samo vrći med u teglu, već da postoji cijela jedna priča o medu, veli Jasminka, u obitelji uglavnom zadužena za prodaju, kako u kušaonici, tako i na štandu u sklopu porečke tržnice. Kušaonicom dominira štand-šank u čije su podnožje ugrađene stogodišnje košnice. Njih je Franko dobio od jednog pčelara iz Kaštelira, koji ih je pak naslijedio od svog nonića, a kako im je prijetilo raspadanje, ovo je bio jedini način da ih se sačuva. Znatiželjnike će zanimati i vrcallca za med, pogled u unutrašnjost punionice te različiti pčelinji proizvodi.
– Dolaze nam i domaći i strani kupci. Zanimljivo je da stranci prate kada završava cvatnja određenog bilja i onda dolaze s teglama te traže točno određenu vrstu meda. Djeci su najzanimljiviji med u teglici u obliku medvjedića i, naravno, same pčele, priča Jasminka Mnogi bi željeli razgledati i košnice, ali to im ipak ne preporučuju, jer ubod pčele za neke koji su na to alergični, a možda ni ne znaju, može biti vrlo opasan.
Pčelarski počeci obitelji Ventin uključivali su tek desetak košnica, da bi ih danas imali 250. Od početka svibnja pa sve do jeseni pčele vode na ispašu diljem Istre, u blizinu rijeke Mirne za bagremov i livadni med, ispod Učke za lipov, a za onaj kestenov na područje oko Grožnjana. Ova je godina za pčelare bila odlična, otkriva Jasminka, za razliku od prošle, kada su većinu peluda isprale obilne kiše. Med Ventinovih redovito dobiva medalje na domaćim i inozemnim izložbama, a zadnja je stigla s nedavne međunarodne izložbe u Sežani, na kojoj su osvojili zlato za bagremov i šumski med.
– To je samo dokaz da u Istri još imamo dobro očuvanu prirodu te da svi moramo raditi da takva i ostane, veli Jasminka.
– Za degustaciju meda treba imati drvenu žličicu, jer se tako čuvaju njegova svojstva, a konzumirati ga je najbolje rastopljenog, u mlijeku, čaju ili jogurtu, i to ne na previsokoj temperaturi, veli naša sugovornica. Otkiva nam i puno drugih pčelarskih tajni: kako dati propolis maloj djeci, kako se rade suveniri od voska, te s puno ljubavi opisuje život u pčelinjoj zajednici. Nije stoga ni čudo da je među svojim sugrađanima i kupcima postala poznata pod nadimkom pčelica Maja.

Vedrana HABEREITER, Glas Istre

Galerija slika uz članak