Otkrivamo: Ovo je Mađar Jeno Torocsik, iz Hrvatske izvlači milijune prodajući naivnim građanima ezoteriju na TV-u
Autor: Damir Grund, dnevno.hr
Unatoč tome što mu je u većini zemalja Europske unije zabranjen rad, vlasnik produkcijske kuće Telemedija, Mađar Jeno Torocsik iz Hrvatske nelegalno izvlači milijune kuna još od početka 2009. godine kada je na jednoj od domaćih tv kuća prvi puta emitirana Ezo.tv, emisije u kojoj lažni tarot majstori i svakojaki magovi naivnim građanima proriču sudbinu, skidaju uroke i sl.
Iako je zbog ilegalnog zapošljavanja i neplaćanja doprinosa doslovno protjeran iz Europske unije, Hrvatsko Ministarstvo financija nije sve ove godine našlo za shodno da provjeri poslovanje g. Torocsik-a. Na naš upit o tome, nisu se očitovali. Zato se Hrvatska, zajedno s Nigerijom, Kenijom i Kamerunom, nalazi na popisu zemalja gdje Ezo.tv još uvijek uspješno emitira svoj program.
– Sve osobe tamo rade ilegalno, nitko im ne plaća doprinose, a većina ih prima mirovinu, socijalnu pomoć ili pak neki drugi novac s burze. Gledateljima uroke obično skidaju oni koji sebe svako malo ´skidaju´ s heroina, bivše prostitutke, alkoholičari, bivša madam s nekoliko lažnih putovnica i slični sumnjivi likovi, da ne ulazim sad u detalje. I za svaki telefonski poziv naplaćuju oko 10 kuna, otkriva nam jedna od bivših djelatnica Ezo.tv-a, inače nezaposlena ekonomistica i ´savjetnica za talismane´.
Gledatelje se može varati samo ako je iza 23 sata
Zanimljivo da cijelo vrijeme Vijeće za telekomunikacije dopušta ovu prevaru putem malih ekrana, uz uvjet da se ona odvija iza 23 sata navečer.
Voditeljica savjetovališta za potrošače u Splitu Nela Kovačević tvrdi međutim da takve emisije, koje se izdaju za teletrgovinu, nisu klasične usluge koje su regulirane zakonom o zaštiti potrošača.
– Ovdje se u širem smislu radi o prodaji psihološke pomoći. Ako zakon to nije definirao na način da je to zabranio, onda to spada u usluge alternativnog karaktera koje podrazumijevaju puno toga. Ja bih ovom prilikom apelirala da se to uredi, da se definira koje su alternativne usluge prihvatljive i dostupne građanima, te da se zna što je to što građanin dobiva i koliko to košta. U ovom trenutku je činjenica da velik broj građana zbog teške ekonomske situacije ne vidi izlaza iz svakodnevnih problema, pa posežu za ovim rješenjima. S druge strane nedostatak je sustava što to nije adekvatno uredio, smatra Nela Kovačević.
Osvrnula se i na činjenicu da se građane upućuje i ostavlja na liniji za daljnje dogovore za konzultacije sa ´savjetnicima´.
-To su specifične usluge koje se plaćaju u gotovini i za koje se ne izdaje račun te su sivi prostor naše ekonomije- kaže Kovačević.
Linićevo Ministarstvo financija i Poreznu upravu to očito ne brine.