Osnivači IDS-a: Poreč stagnira
Maurizio Vivoda, nekadašnji gradski vijećnik, član IDS-a, javio nam se kao glasnogovornik jedne grupe svojih stranačkih kolega koji su na margini ili više čak nisu u stranci koju su osnovali.
– Okupili smo se u petak, 13. svibnja, na dan kada je prije 20 godina osnovana porečka podružnica IDS-a. Većina građana možda ni ne zna za taj datum, ali je tužno što su ga zaboravili gotovo svi sudionici, osim nas nekolicine. Željeli smo se prisjetiti tih trenutaka, atmosfere i entuzijazma stvaranja IDS-a. Ostali su mi dali povjerenje da govorim u njihovo ime, ali i da ih ne spominjem za sada, iz raznih poslovnih i privatnih razloga, rekao nam je Vivoda.
Dodaje da su razgovarali o rezultatima rada gradskog vodstva posljednjih godina, a pozvali su na druženje i župana Ivana Jakovčića, predsjednika podružnice Eđidija Kodana, gradonačelnika Edija Štifanića.
– Htjeli smo se zajedno s njima prisjetiti onih trenutaka, ali su nas razočarali, jer se niti jedan od njih nije odazvao. Bilo nam je, svejedno, lijepo. Prisjetili smo se niza anegdota, ali i entuzijasta kojih više nema. Zaključili smo da sadašnja gradska garnitura više nije tako bliska gradu, nema senzibilitet da bi osjetila kolike su ambicije potrebne da bi se grad razvijao. Ustanovili smo da nam grad stagnira, da se turistička privreda razvija preskromno, da je odnos prema starom gradu loš i da su daleko od građana koji u vrijeme krize trebaju više kolaborativnosti i pomoći od gradskih vlasti. Ne želimo nikoga kritizirati niti vući za uši, ali mi koji volimo svoj grad poznajemo njegove potencijale, pa zato s pravom tražimo ambicioznije rezultate. Poreč je dugo bio lider regije, a sada tražimo slamčicu spasa za opstanak. Ekipu koja posljednja dva mandata vodi i odgovorna je za grad čine dva-tri čovjeka, pa su po tome i rezultati skromni, kaže Vivoda.
Naglašava da oni nisu protiv ove vlasti, ali su Porečani koji misle da treba i može biti učinjeno više. – IDS je osnovan da bi se napravili bolji uvjeti za malog čovjeka, za male privrednike, da bi se riješile komunalne potrebe u selima, pa sve do ambicioznih ideja regionalizma i decentralizacije. Prije 20 godina govorili smo o potrebi gradnje pristojne bolnice za naše noniće. Znamo da se moglo i trebalo bolje, jer i Poreč i Istra imaju kapacitet, a od svega obećavanog u kampanjama malo je toga učinjeno. Nećemo dopustiti da preko skromne odgovornosti veliki kapital apsorbira. Poreč je bio naučen timski rješavati probleme, a sada se stvari događaju po inerciji, veli Vivoda.
Kaže da se nada da će oni koji se nisu odazvali prošlotjednom pozivu ipak jednom htjeti razgovarati s njima, saslušati ih i uvažiti drugačije mišljenje.
(S. MATEJČIĆ, Glas Istre)