Valfresco S1124

Osam godina podvodnog istraživanja

10.06.2012. 00:00; ; Početna / Kultura / Osam godina podvodnog istraživanja
964kjjad.jpg

Brojna publika okupila se u utorak navečer u Zavičajnom muzeju Poreštine gdje je održano predstavljanje knjige "Sjeverno priobalje Poreštine u antici". Riječ je o hrvatskoj verziji publikacije "L´Istrie et la meer, La côte du Parentin dan l´antiquité", tiskane lani u Bordeauxu u izdanju Ausonius Editionsa. Autori su Marie-Brigitte Carre sa sveučilišta CNRS, centra "Camille Jullian" u francuskom Aix- Marseilleu, Vladimir Kovačić, muzejski savjetnik u porečkom muzeju, te Francis Tassaux, profesor rimske arheologije na sveučilištu u Bordeauxu, a knjiga na 220 stranica i s 250 crteža, tlocrta i fotografija rezultat je  arheoloških istraživanja koja se u zadnjih osam godina sustavno provode na podvodnim i priobalnim nalazištima zapadnog dijela Poreštine.
Radi se o međunarodnom projektu "Istra i more", započetom 1994. godine arheološkim iskopavanjem na poluotoku Lorun, kojim se istražuje jedan od najvećih antičkih manufakturnih pogona za proizvodnju keramike na području Istre, datiran od 1. do 5. stoljeća.
Knjiga je podijeljena u tri dijela, a uz spomenute, na njoj je surađivalo 12 interdisciplinarnih autora iz Hrvatske, Francuske i Italije koji su obradili različite teme iz područja arheologije.
Od istarskih stručnjaka tu su povjesničar Gaetano Benčić, koji obrađuje povijesni dio Tara i Vabrige, te povjesničar umjetnosti Ivan Matejčić, koji daje osvrt na crkvu sv. Petra u Zelenoj Laguni. Knjiga u prvom dijelu donosi povijest istraživanja razine mora u Istri, s posebnim osvrtom na rimsko razdoblje, drugo poglavlje usmjereno je na sjevernu Poreštinu, od ušća Mirne do rta Zub pa preko rta Kupanja, uvale Santa Marine, Loruna i červarskog kompleksa do uvala Busuja i Peškere. Treće poglavlje govori o naselju  Parentium i južnoj Poreštini. Predstavljajući knjigu dr. sc. Smiljan Gluščević, ravnatelj zadarskog Arheološkog muzeja, naglasio je da se u poglavlju o razini mora u antici govori i o nizu istraživanja koja su se kroz povijest obavljala na tu temu. Govoreći o pronađenim ostacima plovila naglasio je da se o zapadnoj obali Istre govori kao o gostoljubivoj, na njoj ima iznimno malo podataka o brodolomima, za razliku od obale od Kvarnera do Dubrovnika, što znači i manje informacija o brodovima koji su pristajali uz ovaj dio.
Dr. sc. Irena Radić Rossi, profesorica s odsjeka za arheologiju zadarskog sveučilišta, navela je da je knjiga rezultat dugogodišnjeg rada na međunarodnom interdisciplinarnom projektu. Njome se nastoji rekonstruirati čitav povijesni, kulturni i geografski aspekt, način istraživanja koji pokazuje kako bi se trebalo raditi, ali toga je još uvijek malo.
Vladimir Kovačić, jedan od prvih koji su 80-ih godina prošlog stoljeća provodili arheološka istraživanja porečkog priobalja, istaknuo je da su tijekom godina naišli na vrlo bogata nalazišta, a rezultati njihovih istraživanja jednim su dijelom prezentirani u ovoj knjizi.
– Počeli smo od sliva rijeke  Mirne, prešli do zaljeva Loruna, gdje smo proučavali različitu podvodnu arhitekturu, da bismo došli do rta Busuja, gdje istražujemo drugo antičko ribogojilište, na kojemu ovih dana nastavljamo s istraživanjima. Nakon Busuje došli smo do antičkog gata u Peškeri i nastavili do rta Zorne, gdje smo također otkrili puno toga. Nadam se da ćemo naći nekoga tko će sva ta istraživanja i nastaviti, jer itekako možemo biti ponosni na ono što imamo, rekao je Kovačić. Pritom se zahvalio francuskoj ambasadi u Zagrebu, Gradu Poreču, Istarskoj županiji, Općini Tar-Vabriga i njenoj Turističkoj zajednici te Rivieri Adriji, koji su pružili potporu izlasku ove publikacije. Knjigu je izdao Zavičajni muzej Poreštine, a tiskana je u 500 primjeraka.

V. HABEREITER, Glas Istre

Galerija slika uz članak