Olujni vjetar u nedjelju prervrnuo križ na zvoniku Eufrazijeve bazilike
Posljednje nevrijeme koje je zahvatilo Poreč i okolicu, nanijelo je vrlo velike štete, a posljedice svega razbijenoga i uništenoga tek se zbrajaju.
Petosatna akcija speleologa
Od iste nedaće nije bila pošteđena niti u svijetu poznata Eufrazijeva bazilika pod zaštitom UNESCO-a, sa čijeg je crkvenog tornja izgrađenog u 16. stoljeću olujni vjetar iz ležišta iščupao križ visok oko metar i pol i težak dvadesetak kilograma. Na sreću on nije pao niti ikoga ozlijedio, ostao je visjeti naopako zahvaljujući samo tome što je bio pričvršćen za kabel gromobrana.
Da nešto ne štima prvi su zamijetili istoga dana djelatnici koji prodaju karte unutar crkve. Zatim je obaviješteno svećenstvo, odnosno velečasni Sergije Jelenić zadužen za porečku Baziliku, a on je pak s time upoznao speleologe porečkog kluba Proteus koji su priskočili u pomoć. Obzirom na to da su u nedjelju nakon nevremena zrakom još nekoliko sati parale munje i gromovi, odlučeno je da će se saniranju štete pristupiti drugoga dana. Nakon petosatne akcije križ je neoštećen uspješno spušten, a sve su nadgledali mnogobrojni turisti koji se u blizini zatekli.
Dvojica odvažnih speleologa iz porečkog Proteusa, Nenad Puškarić i Alen Žužić rano su ujutro donijeli masu opreme potrebne za penjanje. Da bi se popeli na sam vrh za koji je bio pričvršćen križ trebala im je ozbiljnija, višesatna priprema.
Speleolozi su pregledavali kojim bi se putem najjednostavnije i najsigurnije mogli popeti do vrha po skliskim podlogama, a za to su vrijeme u razgledavanje kompleksa Eufrazijane stizali brojni turisti nesvjesni opasnosti koja im prijeti s njegova vrha.
Na tu činjenicu upozoravali ih je jedino kontrolori kupljenih karata, napomenuvši im da panoramu sa zvonika, pa niti krstionice, nije moguć vidjeti jer se vrše radovi.
Uklonjeni križ i postolje
Križ se na zvoniku nalazio na visini od 35 metara, a do njega se popeo Puškarić, dok mu je Žužić pomagao iz zvonika. Najprije je Puškarić osigurao križ, a nakon temeljita pregleda uočeno je da ni njegovo postolje nije stabilno. Veće kamenje, teško desetak kilograma, koje ga je pridržavalo bilo je raspuknuto te ga se na siguran način uklonilo. Potom je prerezan gromobran koji je pridržavao križ, a onda je on polako spušten na donji dio zvonika podno kupole, a zatim i do podnožja, u vrt Biskupije, daleko od očiju brojnih znatiželjnika.
A što će sada biti s križem?
Vjerojatno će prvo doći u ruke konzervatorskih stručnjaka, a potom će se nakon sanacije i njega i tornja postaviti ponovno na vrh gdje i pripada.
Ivan Grgat, Glas Istre