Očistiti dno Tarske vale
Lokalne vlasti Tara i Vabrige preporučuju Istarskoj županiji da pri izmjenama i dopunama županijskog prostornog plana, koje su u tijeku, u taj dokument uvrste i mogućnost produbljivanja morskog dna u Tarskoj vali, zapravo čišćenja od sve više mulja koji u to područje nanosi rijeka Mirna.
Količina mulja u spomenutoj uvali mogla bi ugroziti opstanak pojedinih ribljih, ali i ptičjih vrsta, a problem su i neugodni mirisi u vrijeme oseke, prema riječima predsjednika općinskog vijeća Antona Stojnića (IDS).
Tarska vala poznato je stanište i mrjestilište cipla, brancina i orada, a u županijskom će planu po novome biti označena kao područje važno za divlje svojte i staništa te kao međunarodno važno područje za ptice. No, pored prirodnog značaja, u uvali postoji stoljetna ribarska tradicija izlova cipla, orada i brancina.
Lokalne vlasti stoga traže da se kao mjera zaštite i očuvanja tog prostora morsko dno očišćenje od mulja i pijeska. Takav bi zahvat trebao osigurati uvjete za mriještenje ribe i očuvanje tradicije izlova, ali i opstanak drugih ribljih vrsti koje su neophodne za ishranu ptica na susjednim područjima Tarske vale i ušća rijeke Mirne.
Uvrštenje u prostorne planove tek je prvi korak za zahvat u Tarskoj vali, čije eventualno financiranje zasad nije ni došlo na dnevni red.
Stojnić podsjeća da je Tarska vala jednom već čišćena od mulja, u vrijeme austrijskih vlasti pred stotinjak godina, kada, napomenuo je, nije bila atraktivna samo zbog ribe, već i kamenoloma koji su tada eksploatirani.
(M. DODIĆ, Glas Istre )