Valfresco S1124

ODLUKA O KANALIZACIJSKOM DOPRINOSU NEPRAVIČNA I NAKON IZMJENE

06.03.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / ODLUKA O KANALIZACIJSKOM DOPRINOSU NEPRAVIČNA I NAKON IZMJENE
3641130_Vrsar_c_mulj.jpg

Grad Poreč je u formi oglasa objavio promjenu odluke o kanalizacijskom doprinosu, kojom se mijenja samo forma, a sadržaj ostaje isti – nitko neće plaćati ni više ni manje nego do sada.
Pa zašto se onda mijenjala odluka?
Zbog tužbi građana koji nisu priključeni na kanalizaciju, nego imaju septičke jame, a trebali bi plaćati naknadu za održavanje kanalizacije.
Državni inspektorat ocijenio je da su građani u pravu i riješio tužbe u njihovu korist s obavezom komunalnog poduzeća Usluga da im vrati dio novca koji im je nepravično naplaćen u 2007. godini.
Umjesto da smanji cijenu koju plaćaju domaćinstva koja nisu priključena na kanalizaciju, Usluga i poglavarstvo pronašli su način kako formalno ukloniti nedvojbenu nepravdu, ali u konačnici ne umanjiti novac koji se prikupi iz ovog izvora. O čemu je riječ?
Najprije, kanalizacijsku naknadu koju domaćinstva plaćaju 2,9 kuna po prostornom metru utrošene vode, a gospodarstvo 5,11 kuna, čine dvije stavke – naknada za održavanje kanalizacije (oko 60 posto cijene) i dodatak za izgradnju. Građani koji nisu priključeni na kanalizaciju, nego imaju septičke jame, žalili su se upravo na činjenicu da plaćaju održavanje nečega što ne koriste, a poglavarstvo je odlučilo ukinuti im dio kanalizacijskog doprinosa za održavanje.
Ali, istovremeno im za umanjeni iznos povećavaju naknadu za gradnju, pa se cijena koju građani plaćaju zapravo ne mijenja. Dakle, domaćinstva koja koriste septičke jame i dalje će plaćati 2,9 kuna po prostornom metru, ali je čitav taj iznos namijenjen gradnji, a ništa održavanju kanalizacije.
Misle li u Usluzi da se građani koji imaju septičke jame neće ponovno pobuniti jer su dovedeni u neravnopravan položaj plaćanjem većeg doprinosa za gradnju kanalizacije, pitali smo direktora Usluge Rodoljuba Kosića.
– Svjesni smo činjenice da prijedlozi o načinu prikupljanja kanalizacijskog doprinosa nikada neće moći zadovoljiti želje svih građana, ali dosadašnje financije nisu dovoljne za stvaranje visokih ekoloških standarda, kaže Kosić. Ipak, nije ovdje riječ o zadovoljenju želja građana nego o jednakom tretmanu svih pred lokalnim propisima.
– Objavljeni prijedlog izmjene odluke o visini kanalizacijskog doprinosa posljedica je zaključka Nadzornog odbora Usluge koji je proslijeđen Gradskom poglavarstvu koje mu je dalo suglasnost. Komunalno poduzeće, recimo usput, mora izvršavati naloge poglavarstva, odnosno svog vlasnika, Grada Poreča, stoji u pisanom Kosićevom odgovoru.
Osim toga, direktor Usluge piše da je »jasno da negoduju upravo građani koji imaju tehnički neispravne septičke jame, a pored ostalog i pražnjenje otpadnih voda iz septičkih jama vjerojatno izvode nekontrolirano u prirodi«.

Te tvrdnje direktora Usluge ponovno pokušavaju težište problema prebaciti na drugo mjesto, i to barem jednom olako izrečenom objedom – onom o vjerojatnom nekontroliranom zagađivanju prirode.

U ovoj je, naoko nevažnoj, priči ključan detalj da gradnja i održavanje ekološki prihvatljivog sustava zbrinjavanja otpadnih voda ne može biti proizvoljno naplaćena više jednom dijelu građana, i to samo zato jer je tako najjednostavnije. Nužno je pronaći pravičan način, koliko god složen bio. Usluga godišnje prihoduje oko milijun kuna od kanalizacijskog doprinosa. Nešto više od polovice, odnosno 544 tisuća kuna, ide za održavanje, a ostalo za izgradnju kanalizacije. Građanima koji imaju septičke jame treba za 2007. godinu, uključujući zakonske zatezne kamate, vratiti 741.017 kuna. Toliko će manje biti ove godine za održavanje sustava. A nepravično naplaćen dio u 2008. godini? Kosić kaže da za 2008. godinu nisu dobili rješenje Državnog inspektorata.
– Državni inspektorat nas je informirao da se slučaj za 2008. godinu stavlja u mirovanje s tumačenjem da više nisu nadležni za postupanje i odlučivanje, stoji u Kosićevu odgovoru. Što preostaje prevarenim građanima? Mogu im rasti magareće uši, žaliti se Ustavnom sudu, pučkom pravobranitelju… dok političarima i onima koji upravljaju gradom ne dokažu da im ne smiju mazati oči.

Sniježana Matejčić, Glas Istre