NEWS

Odakle golf i polo u Istri? (piše: prof.dr. Ranko Bon)

05.06.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Odakle golf i polo u Istri? (piše: prof.dr. Ranko Bon)
31polo_ilustracija.jpg

Što je političko-ekonomski korijen novog fenomena elitnih sportova? Od župana Jakovčića i nekih gradonačelnika te načelnika istarskih općina ćemo čuti da se radi o produženju turističke sezone i dizanju razine turističke ponude. Pored toga, radi se o radnim mjestima. To su svakako vrijedni ciljevi.

Nažalost, nema ni jedne ozbiljne studije koja iza ovakvih tvrdnji stoji. Nema je županija.  Nemaju ih gradovi ili općine. O uplivu golfa i pola na turizam i radna mjesta se proizvoljno nagađa kako kome padne na pamet. Zapravo, riječ je o nečemu sasvim drugačijem. Radi se o drugoj hrvatskoj pretvorbi – ovog je puta riječ o rasprodaji zemljišta u državnom vlasništvu, koje je u nekadašnjoj Jugoslaviji bilo u tzv. društvenom vlasništvu. Dakle, vlasništvo svih nas prelazi u privatne ruke, s tim da većina nas od toga neće dobiti ni prebijene lipe. Druga će pretvorba vremenom postati isto onako poznata kao i prva, te isto tako neslavna zbog krađe i korupcije svih vidova, budući da se radi o zemljištima koja vrijede milijarde eura.

U ovom neslavnom poslu lokalne vlasti kolaboriraju s investitorima, često sumnjivog podrijetla, našim i inozemnim mešetarima nekretnina svih vrsta te građevinskim lobijem.  Golf i polo pogoduju pretvorbi jer se velike površine u državnom vlasništvu lako pretvaraju u profit na manjim površinama u privatnim rukama. Uz pomoć prostornih planova, koji predstavljaju jedini pravni temelj investicija u golf i polo, velike površine date na dugoročnu koncesiju se preko određenog koeficijenta pretvaraju u urbanizirane površine za prodaju investitorima na kojima se mogu graditi apartmani, kuće, vile, hoteli itd.

Kolaboriranje ide od državnog vrha preko županije do općina. Na općinskom nivou, oni koji sjede u vijeću ili poglavarstvu direktno profitiraju od koncesije državnog zemljišta.  Njihova zemlja tik uz državnu biva urbanizirana, a onda, na njihovu osobnu korist,  prodana. U isto vrijeme, zemlja onih koji nisu uz vlast biva deurbanizirana, i to bez ikakve obavijesti. Vijećnici se tako i biraju da dušom i tijelom stoje iza prostornih planova o kojima sami odlučuju. Naravno, na višim nivoima se profitira na malo rafiniraniji način. O svemu tome ćemo čitati za nekoliko godina, kada druga pretvorba bude završena i kada sve dođe do sudova. Nažalost, do tada će apartmani, kuće, vile i hoteli vec biti svuda oko nas. Bit ćemo njima preplavljeni.

Dakako, ima u Istri i pravih entuzijasta za golf i polo. Neki od njih daju sve od sebe da ovi sportovi zažive na našem poluotoku. Svaka im čast. No, golf i polo su prije svega politički sportovi. Jedina razlika između njih je da uz golf ide više manjih kuća, a uz polo manje većih. Kolikogod se župan Ivan Jakovčić često žalio da je šteta što je golf postao politička tema, tako je bilo od samog početka druge hrvatske pretvorbe. Isto važi i za polo, sasvim jasno. Bez ikakve sumnje, druga pretvorba je politička stvar. Isto tako, nema nikakve sumnje da će se bjesomučna rasprodaja naše djedovine pamtiti generacijama.

Prof. dr. Ranko Bon

Predsjednik

Motovun – eko grad

Centar za održivi razvoj

Galerija slika uz članak