Obrtnici od Doma obrtnika moraju imati koristi
Nakon što je sagrađen Dom obrtnika, što doduše i nije plaćeno svim sudionicima gradnje, suvlasnici poduzeća koje je njegov vlasnik, Grad Poreč i Udruženje obrtnika odlučili su dokapitalizirati tvrtku – Grad sa 6,28 milijuna kuna vrijednosti zemljišta na kojem je objekt izgrađen i komunalnog doprinosa, kojega je tvrtka bila oslobođena, a Udruženje s 18,24 milijuna, koliko je koštala gradnja.
Istovremeno Grad predlaže da se formira novo trgovačko društvo Sport Poreč za upravljanje sportskim objektima da bi se razgraničilo vlasništvo unutar tvrtke Dom obrtnika i u konačnici izdvojilo suvlasništvo Grada u toj tvrtki i prenijelo potpuno vlasništvo nad kuglanom u suterenu doma (čija je vrijednost istovjetna gradskom udjelu u tvrtki Dom) i novom tvrtkom Sport Poreč. Konačnu odluku o dokapitalizaciji i osnivanju nove tvrtke donosi Skupština Doma Poreč, čiji je član u ime Grada gradonačelnik Edi Štifanić. Kuglana je samostalna etažna cjelina unutar Doma obrtnika, a poglavarstvo je predložilo da se u Nadzorni odbor nove tvrtke Sport Poreč u ime Grada imenuju Ivan Đani Šegon i Darko Kadum.
Branko Curić i Edo Kos potakli su razgovor i o funkcioniranju doma. Curić je, kaže, bio uključen u gradnju objekta u ime Grada koji je dao zemljište i vrijednost komunalnog doprinosa.
– Izvrsno je to što je dom izgrađen i što smo tomu dali konkretnu podršku, ali u gradu ima 1.800 registriranih obrtnika koji od te investicije moraju imati koristi, jer su i oni odvajali za gradnju. Grad ima obavezu inzistirati na sadržajima u domu koji će koristiti obrtnicima i koji će unaprijediti obrtništvo, rekao je Curić.
Kos je pak naglasio da treba »hitno uspostaviti zdravu komunikaciju između Grada i Udruženja obrtnika«, odnosno založio se da Grad ponudi zainteresiranim obrtnicima »logistiku« prilikom kupnje parcela u zoni Bujići-Žbandaj. Oreste Cossetto u gradnju doma bio je uključen kao vanjski savjetnik Udruženja u funkciji koordinatora investicije.
– Gradnja je bila otežana i zbog toga što je ta investicija bila velik zalogaj za Udruženje, a odluke su se često donosile s figama u džepu. Treba riješiti još neke repove, ali konačna cijena neće prijeći 890 eura po četvornom metru, što je solidna cijena. Međutim, dom treba staviti u funkciju, a među obrtnicima nema kritične mase onih koji bi uspostavili službe koje će im koristiti prilikom povezivanja s bankama, izrađivati im elaborate, voditi financije i slično. A te bi službe trebalo uspostaviti u Domu. Grad tu može dijelom pomoći vraćanjem u upravu osobe koja bi bila zadužena za poduzetništvo i obrtništvo, zaključio je Cossetto.
S.Matejčić, Glas Istre