Prema četiri kriterija – stopa nezaposlenosti, dohodak po stanovniku, proračunski prihodi i opće kretanje stanovništva – pet je istarskih gradova među 15 najrazvijenijih gradova u Hrvatskoj. Također, među 15 najrazvijenijih općina u državi, istarskih je čak devet.
Vlada je, naime, kako piše Jutarnji list, donijela zakon kojim će se, nakon ulaska Hrvatske u EU, ukinuti područja od posebne državne skrbi i uvesti “potpomognute jedinice”, u koje će ući općine i gradovi čiji stupanj razvoja ne doseže 75 posto hrvatskog prosjeka. Stoga će se koristiti indeks razvijenosti, pomoću kojeg će se donositi odluka o tome koja županija, grad ili općina zaslužuje status “potpomognute jedinice”, a novčana pomoć iz državnog proračuna i EU fondova dodjeljivat će se ovisno o kvaliteti razvojnog projekta.
Prema sadašnjem indeksu razvijenosti, prvi je na listi od 15 hrvatskih gradova Novigrad, s indeksom 154,39, slijedi ga Umag s indeksom 150,42, dok je iza ova dva istarska grada Zagreb s indeksom 147,75. Od istarskih gradova na listi od 15 gradova koji premašuju prosjek razvijenosti u Hrvatskoj od 24 do 55 posto još su Rovinj, Poreč i Pula s indeksom 128,34, a na listi su još gradovi Sveta Nedjelja, Krk, Zaprešić, Cres, Samobor, Dubrovnik, Varaždin, Hvar i Rijeka.
Među 15 najrazvijenijih općina, Medulin je s indeksom 157,99 na trećem mjestu, iza Kostrene i Dugopolja, a od istarskih općina na listi najrazvijenijih još su Funtana, Bale, Tar-Vabriga, Kanfanar, Fažana, Vrsar, Ližnjan i Kaštelir-Labinci. Preostale općine među 15 najrazvijenijih su Dobrinj, Baška, Omišalj i Viškovo.
Od ukupno 557 općina i gradova u Hrvatskoj čak ih je 256 ispod prosjeka razvijenosti, odnosno indeksa 75 posto, a već prvi izračuni pokazali su ogroman jaz unutar države. Najnerazvijenije općine u Hrvatskoj nalaze se u Lici, Baniji, Kordunu i Slavoniji, dok su najnerazvijeniji gradovi uglavnom u dvije potonje regije te Glina ima indeks 19,67, a Grubišno Polje 38,66. Također, podaci o razvijenosti županija govore da je Vukovarsko-srijemska županija tek na 21 posto prosječne razvijenosti Hrvatske, dok je Istarska županija 40 posto iznad hrvatskog prosjeka, odnosno Istra je sedam puta razvijenija od krajnjeg istoka Hrvatske.
Budući da se u Hrvatskoj vodi rasprava o reformi lokalne samouprave, indeks razvijenosti bit će i jedan od kriterija za donošenje odluke o tome koji od 557 općina i gradova mogu, a koji ne mogu opstati. U Vladi već dugo ponavljaju da će sudbina pojedinih gradova i općina u novom teritorijalnom ustroju ovisiti i o njihovoj ekonomskoj snazi, odnosno mogućnosti da uzdržavaju sami sebe. (iPress)