Novi vodovod stiže u dvije višnjanske ulice
Uskoro će u Istarskoj i Trgovačkoj ulici u Višnjanu započeti radovi na rekonstrukciji vodoopskrbne mreže i izgradnji hidrantske mreže, najavio je općinski načelnik Angelo Matich prigodom obilaska budućeg gradilišta u najprometnijem dijelu grada. (Mirjan RIMANIĆ, Glas Istre)
Dodajući kako je ovo značajna investicija poglavito zbog izgradnje protupožarne hidrantske mreže u središtu naselja, a pogotovo zbog škole koju polazi dvjestotinjak učenika koji do sada, zbog nedostatka hidranata, nisu bili zaštićeni kvalitetnom protupožarnom zaštitom. Uz hidrantsku mrežu rekonstruirat će se vodoopskrbna mreža za domaćinstva, a u sklopu radova, u suradnji s HEP-om, u trup ceste postavit će se cijev za kabliranje zračnog dalekovoda. Stoga Matich moli sugrađane da narednih mjesec, mjesec i pol dana budu strpljivi jer će Istarska ulica biti zatvorena za promet od Trga slobode do Trgovačke ulice u dužini od 240 metara. Promet će biti dozvoljen samo stanarima i potrebama osnovne škole.
Sve gotovo do sezone
Tijekom radova promet će se odvijati obilaznim pravcem, ulicom ispred općinske zgrade, koja će za vrijeme radova postati dvosmjerna, a promet će se regulirati semaforima. Tijekom radova prema školi će se postaviti sigurnosne ograde kako bi se učenici sigurno kretali. Ukoliko ne bude nekih većih neprilika Matich očekuje kako će sve biti gotovo za maksimalno 40 dana. Budući da je na ovom dijelu ulice asfalt jako loš, u cijelom poprečnom profilu ceste zamijenit će se asfaltni sloj. Uz to ispred škole napravit će se povišeni koridor za smirivanje prometa na dijelu ceste kojim se učenici kreću prema školi, a na sredinu ceste postavit će stupići koji će onemogućavati pretjecanje, ali i parkiranje vozila uz rub ceste.
– Dosta dugo čekali smo suglasnost MUP-a kako bi se moglo pristupiti izvedbi tih prometni rješenja, rekao je Matich uvjeren kako će do početka turističke sezone sve biti gotovo.
Gradnja ogranka Srebrnići
– Ova je investicija dio nastojanja, odnosno politike Istarskog vodovoda da svi koji još nemaju vodu, dobiju vodu, a oni koji je imaju, ali su njihove mreže počele biti poddimenzionirane i stare, prema financijskim mogućnostima dobiju kvalitetniju vodoopskrbu, rekao je Mladen Nežić, direktor Istarskog vodovoda Buzet koji je također obišao buduće gradilište. Osim ovog ogranka na području općine Višnjan, u planu za ovu godinu, je gradnja ogranka Srebrnići, ali i proširenje dijela vodoopskrbne mreže. U tijeku je, kaže Nežić projektiranje novih ogranaka, jer, kaže, treba imati spremne projekte u slučaju da se raspišu natječaji za sredstva iz fondova EU. Kao značajnije projekte izdvojio je mrežu u samom Višnjanu u dužini 2.800 metara i predjelu Višnjan jug dugu oko 2.000 metara. Projektiranje Višnjana iznosi 200 tisuća kuna, a Višnjana jug 170 tisuća kuna. Tomu je dodao projektiranje ogranka Cvitani vrijednog 45 tisuća kuna.
– Od 2012. do 2017. u vodoopskrbu na području općine Višnjan uloženo je ukupno 3,85 milijuna kuna, rekao je Nežić od čega je 570 tisuća osigurano od naknade za razvoj vodoopskrbne mreže, oko 1,2 milijuna kuna su sredstva Hrvatskih voda, a ostatak su redovita sredstva Istarskog vodovoda Buzet, koji će dalje pratiti potrebe i održavati cjevovode. Načelnik Matich manjkavost vidi u niskoj naknadi za razvoj vodoopskrbe, koja sada iznosi kunu po prostornom metru utrošene vode. Stoga smatra kako bi se ta naknada trebala povećati na dvije do tri kune po metru prostorom kako bi se prikupljenim sredstvima, usporedno sa širenjem građevinskih područja mogla širiti i vodoopskrba. Sada se godišnje prikupi oko 200 tisuća kuna, što je, kaže Matich, malo da se nešto ozbiljnije može izgraditi.
Cvitani, Anžići, Smilici i Zorčići
– Cilj nam je da građanima omogućimo kvalitetnu vodoopskrbu i kada sve bude gotovo naknadu ćemo ukinuti, poručuje Matich.
Upravitelj poslovne jedinice Poreč Istarskog vodovoda Buzet Danijel Banić dodaje kako se u posljednjih 10-tak godina intenzivnije radi na projektima u naseljima koji nisu u samom priobalju, iako je obala ta koja troši najviše vode i u skladu s time donosi najviše prihoda. No, zbog toga naselja u unutrašnjosti ne smiju biti zakinuta. Tako je poboljšana vodoopskrba na području Markovca, a sada će se rekonstruirati i segment Istarske ulice. To je, kaže Banić, zapravo jadna od faza koja je pokrenuta 2008. oko Trga slobode. U prvoj fazi u sklopu rekonstrukcije trga rekonstruiran je i cjevovod, pa će u ovoj fazi od Trga slobode nastaviti do Borgonje.
Prije šest godina rekonstruiran je cjevovodu u Trgovačkoj ulici, a sada se zapravo zatvara vodoopskrbni prsten oko trga. Tako se fazno i polako provodi rekonstrukcija cjelokupne vodoopskrbe mreža naselja Višnjan. No, ne gradi se samo u Višnjanu već se radi na projektima vodoopskrbe naselja Cvitani, Anžići, Smilici i Zorčići. To su udaljenija naselja s užim profilima cjevovoda koji ne zadovoljavaju potrebe hidrantske mreže, ali ni vodoopskrbe kuća za odmor kojih je sve više u tom kraju, kaže Banić.