NEWS
Valfresco S1124

Nedovršena građevina pred rušenjem

02.12.2010. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Nedovršena građevina pred rušenjem
620servo-mihalj.jpg

Hoće li ikada biti riješen problem ružne, zubom vremena načete polugrađevine poznatije kao "odmaralište ´Servo Mihalj´´´, pitaju se već godinama građani Poreča, pogotovo oni koji svakodnevno pokraj nje prolaze na odlasku ili u povratku doma, u naselje Mali i Veli Maj? Priča se otvara još jednom u proteklih 20-ak godina raspisivanjem javnog natječaja koji bi trebao dati urbanističko-arhitektonsko rješenje za taj dio grada, a koji će biti podloga za izradu DPU-a na temelju kojega će se konačno nešto moći i učiniti.

Godine prepucavanja oko vlasništva

Gradnja "Servo Mihalja" započeta je 1989. godine bez građevne dozvole i dijelom na ondašnjem društvenom, potom gradskom i državnom zemljištu. Početkom Domovinskog rata gradilište je napušteno, a prijepori oko vlasništva trajali su do 1997. godine, kada su Grad Poreč i Hrvatski fond za privatizaciju osnovali tvrtku Mali Maj s jednakim udjelima – u nju je unesena nedovršena zgrada sa 16.000 četvornih metara okolnog zemljišta. Nakon osnutka ove tvrtke javili su se vjerovnici kojima "Servo Mihalj" nije platio odrađen posao, od kojih su neki polagali pravo na zemljište. Grad i Fond trebali su razriješiti probleme i privesti građevinu svrsi, odnosno prodati je. Potonje je i učinjeno 2003. godine – kupac je za 14 milijuna kuna bila tvrtka Hypo consultants.
U međuvremenu je s napuštenog gradilišta barem uklonjen ogromni kran koji se poput kataklizmične prijetnje izdizao iz krajobraza nad Velim Majem. Novi vlasnik ogradio je svoj posjed nakon što su otkupili još 40-ak tisuća kvadrata zemljišta, a ugovorom o kupnji obvezao se dokapitalizirati tvrtku za 300-injak milijuna kuna dovršenjem gradnje prema priloženom idejnom projektu – govorilo se o kondominiju s javnim i poslovnim sadržajima. Graditi nisu mogli dok se ne donese DPU čija je izrada bila povjerena porečkom Institutu prijedlog plana nije prošao ni prethodnu raspravu.
Tadašnji šef gradskog IDS-a, danas gradonačelnik Edi Štifanić, s ondašnjim predsjednikom Zajednica podružnica IDS-a Poreštine, danas zamjenikom gradonačelnika, Edom Kosom oštro se protivio gradnji kondominija proglasivši to pokušajem apartmanizacije. U to je vrijeme porečki gradonačelnik Josip Pino Maras, izabran s IDS-ove liste, uglavnom izgubio podršku stranke. U međuvremenu Maras nije izabran u drugi mandat, na čelo grada dolaze Štifanić i Kos, a Hypo consultants prodan je američkoj tvrtki za promet nekretnina Alleghany Financials. Nepromijenjeni detalji u toj priči ostali su, osim spomenutih, direktor Hypo consultants Damir Farkaš, sada direktor hrvatskog Allegheny Financialsa, a plaću i u novoj tvrtki dobiva i Remiđo Mušković.

Stanovi, poslovni prostori, sportski kompleks

Novi vlasnik se predomislio – ne bi gradio kondominij nego hotel. Ali u međuvremenu je grad donio Prostorni i Generalni urbanistički plan u kojima stoji da je na tom području planiran podcentar grada s gradnjom mješovite stambeno-javno-poslovne namjene. Grad je od resornog Ministarstva tražio dozvolu za "točkaste izmjene PP-a i GUP-a", dobio ih, ali one vezane za Veli Maj nisu provedene. Naime 2008. godine gradonačelnik Štifanić spomenuo je na sjednici Gradskog vijeća da bi Allegheny Financials konačno htio srušiti "Servo Mihalj", te da im je dao svoju načelnu suglasnost. Premda je tada naručena izrada novog prijedloga DPU-a od Urbanističkog instituta Hrvatske, spomenuta je i vjerojatnost da za taj plan neće biti dovoljno podataka dok se ne izradi urbanističkoarhitektonsko rješenje podcentra.
A u priču je ušla i spekulacija da novi vlasnik želi konačno ukloniti započetu građevinu da bi na njenom mjestu izgradio stanove za tržište, u što je, prema tadašnjim glasinama, bio voljan investirati EPH Ninoslava Pavića. Iako je veza dvojca Farkaš-Pavić očita, budući da je prvi bio predsjednik Uprave EPH-a do 2006. godine, ni od te priče nije bilo ništa.
Grad i Alleghany Financials potpisali su 2007. godine pismo namjere o izradi urbanističko-arhitektonsko rješenja te zone, a u pripremu je uključena i Zveza prijateljev mladine iz Maribora, koja u susjedstvu "Serva Mihalj" ima dječji odmarališni centar.
Prvi bi gradili stanove i poslovne prostore, drugi bi uz postojeće zgrade za 300 korisnika gradili malu sportsku dvoranu i bazenski kompleks. Njihove su želje uključene u program natječaja koji je otvoren do 14. veljače. Rješenje se radi za područje od gotovo 11 hektara, smješteno između stambene i turističko-ugostiteljske zone. Cilj je natječaja oblikovanje gradske strukture središta sjevernog dijela grada za približno 5.000 stanovnika treba im predvidjeti poštu, banku, ambulantu, vrtić … javne i poslovne sadržaje zbog kojih sada moraju u centar Poreča.
Mnogim će građanima vjerojatno najbolja vijest biti da se predviđa potpuno uklanjanje zapuštene započete građevine. Od zadanosti u prostoru tu su jedino tri zgrade odmarališnog centra mariborske Zveze. Allegheny Financial vlasnik je 51 posto površine budućeg pod centra, slijedi Grad Poreč s 25 posto, pa mariborska Zveza s 21 posto. Dva posto površine je u vlasništvu fizičkih osoba, a jedan posto otpada na putove.

Napisala Sniježana MATEJČIĆ (Glas Istre)
Snimio Mateo SARDELIN

Najbolji rad – temelj DPU-a

Pročelnik gradskog odjela za prostorno planiranje Damir Hrvatin se nada velikom odazivu na natječaj zbog gospodarske krize koja je umanjila i posao projektanata. Radove će ocjenjivati komisija na čelu s prof. dr. sc. Hildegard Auf-Pranjić, a članovi su predstavnici Grada i sufinancijera, Allegheny Financial i mariborske Zveze. Predviđen je nagradni fond od 200.000 kuna, od čega polovica ide prvonagrađenom, a 60, odnosno 40 tisuća drugo i trećenagrađenim radovima, uz uvjet da se biraju između najmanje pet radova. Najbolji rad bit će temelj za izradu DPU-a.