NEWS

Najviše se "isplati" biti gradonačelnik Poreča

27.01.2006. 00:00; ; Početna / Politika / Najviše se "isplati" biti gradonačelnik Poreča
665EDI_Stif.jpg

U pazinskom proračunu za ovu godinu planirano je 326 tisuća kuna za isplatu naknada članovima predstavničkih i izvršnih tijela. Svaki od trinaest vijećnika, ako dođe na sjednicu, dobiva 255 kuna. Naknada za predsjednika radnog tijela Gradskog vijeća iznosi 136, a za člana 119 kuna po sjednici. Predsjednik Gradskog vijeća uz naknadu po sjednici dobiva mjesečnu naknadu od 2.184 kune, a potpredsjednici 1.542 kune mjesečno. Isti iznos naknade kao potpredsjednici vijeća dobivaju i članovi poglavarstva, dok zamjenici gradonačelnika dobivaju po 1.927 kuna mjesečne naknade. Svi su oni volonteri, dok je na gradskoj plaći jedino predsjednik poglavarstva, odnosno gradonačelnik Neven Rimanić, čija je neto plaća 10.580 kuna.

Pravilnikom o unutarnjem redu pazinske gradske uprave koji se primjenjuje od 2004. sistematizirana su 43 radna mjesta, a popunjeno ih je 36. U planu je reorganizacija i racionalizacija gradske uprave te se planira smanjiti broj zaposlenih na maksimalno 32. Uz to, u proceduri su izmjene statuta grada i poslovnika o radu Gradskog vijeća jer te akte treba najkasnije do 8. veljače uskladiti s izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima je Pazin, zato što je sjedište Istarske županije, dobio status velikog grada. To znači da će Pazin obavljati dio poslova koje su do sada obavljala tijela državne uprave – izdavanje lokacijskih i građevinskih dozvola i drugih dokumenata vezanih za gradnju te održavanje javnih cesta. U Pazinu sada u državnoj upravi dvije osobe rade na tim, ali i nekim drugim poslovima.

Na osnovi pravilnika plaće se u gradskoj upravi obračunavaju množenjem osnovice koja je 4.356 kuna bruto s koeficijentima složenosti poslova koji se kreću od 0,50 do 3,5. Međutim, najniži i najviši koeficijenti se ne primjenjuju pa tako najnižu plaću ima čistačica, koja mjesečno dobiva 1.867 kuna, dok tri pročelnika gradskih odjela i tajnik stručne službe dobiju 7.935 kuna.

Trinaest radnih mjesta nepopunjeno u gradskoj upravi

Rovinja Devetnaest rovinjskih gradskih vijećnika po sjednici vijeća prima naknadu od 510 kuna, dok mjesečna naknada članovima poglavarstva iznosi 3.420 kuna. Ukupno je u Gradu zaposleno 56 djelatnika, dok je čak 13 radnih mjesta nepopunjeno. U uredu Gradskog vijeća i poglavarstva »slobodna« su tri radna mjesta – tajnika gradskog poglavarstva, višeg stručnog referenta za međunarodnu suradnju i odnose s javnošću, te administrativnog tajnika. U Upravnom odjelu za komunalni sustav, poslovne i stambene prostore nepopunjeno je radno mjesto upravnog referenta za javne površine, samostalnog upravnog referenta-voditelja komunalnih redara te po dva slobodna mjesta za poslove komunalnih redara i stručnih referenata za pomoćne i tehničke poslove.

Nepopunjena su i tri radna mjesta u Upravnom odjelu za društvene djelatnosti i opće poslove – voditelja odsjeka i stručnog referenta za društvene djelatnosti te stručnog suradnika za opće poslove. Upravni odjel za financije, razvoj i gospodarstvo u cijelosti je ekipiran, dok u Odjelu za prostorno i urbanističko planiranje i izgradnju objekata nedostaje stručni suradnik za prostorno planiranje.

Najniža plaća u rovinjskoj gradskoj upravi iznosi 2.574 kune, dok je najviša ona pročelnika od 11.921 kune. Mjesečna plaća gradonačelnika iznosi 14.817 kuna.

Članovi vodnjanskog Gradskog poglavarstva za svoj rad primaju naknadu od 2.200 kuna mjesečno, a isti je iznos predviđen i za predsjednika Gradskog vijeća koji prisustvuje svim sjednicama poglavarstva. Vijećnici pak primaju naknadu od 700 kuna po sjednici, dok članovima radnih tijela, odnosno odbora, pripada 200 kuna po sjednici, a 50 kuna više predsjednicima odbora.

Zanimljivo je da je u gradskoj upravi Vodnjana trenutno zaposleno 13 djelatnika uključujući i gradonačelnika, a da je još sedam nepopunjenih radnih mjesta. Među zaposlenicima najveću plaću od oko 11.000 kuna prima gradonačelnik, a najniži dohodak od gotovo tri tisuće kuna prima spremačica. Treba napomenuti da je riječ o plaćama za prosinac, dok se one od 1. siječnja povećavaju za deset posto. U Gradu Vodnjanu napominju da je to prvo povećanje u posljednjih pet godina.

Porečki gradonačelnik prima 16.600, a labinski 10.800 kuna mjesečno

U porečkoj gradskoj upravi zaposleno je 57 osoba, a pravilnikom o organizaciji predviđeno je 70 radnih mjesta. No izrađuje se novi pravilnik. Izvjesno je, saznali smo od načelnika gradske uprave Damira Slokovića, da se ni broj radnih mjesta, ni zaposlenih neće povećavati. Najveću plaću, koju je utvrdilo poglavarstvo na zatvorenoj sjednici, ima gradonačelnik i ona iznosi 16.600 kuna. Najniža plaća među ostalim djelatnicima je ona čistačice – 2.600 kuna neto, dok najveću ima načelnik uprave 10.400 kuna.

Gradski vijećnici dobivaju naknadu od 202 kune neto po sjednici u čijem su radu sudjelovali, predsjednik vijeća 1.643, a zamjenik 1.390 kuna mjesečno. Članovima poglavarstva utvrđena je mjesečna naknada od 1.264 kune, bez obzira održe li tri ili pet sjednica, a dogradonačelniku 1.643 kune.

Vrlo iscrpan odgovor dobili smo iz Grada Labina, čiji vijećnici po sjednici dobivaju 170 kuna plus pokriće troškova prijevoza u iznosu autobusne karte ili 30-postotne cijene litre benzina super po prijeđenom kilometru. Članovi radnog tijela vijeća za svako prisustvovanje sjednici dobivaju neto 85 kuna te naknadu za prijevoz. Na temelju koeficijenata i osnovice od 3.136 kuna članovi poglavarstva primaju mjesečno 1.475, a zamjenici gradonačelnika i predsjednik vijeća 2.213 kuna. U gradskoj upravi zaposlen je 31 radnik na neodređeno vrijeme te njih sedam na određeno. Najveća je plaća gradonačelnikova – 10.844 kune mjesečno, slijede one pročelnika od oko 7.400, dok je najniža 2.778 kuna.

Mjesečna plaća buzetskog gradonačelnika iznosi 12.700 kuna, dok gradonačelnici primaju naknadu od 2.325 kuna. Ostali članovi poglavarstva ostvaruju mjesečni prihod od 1.987,49 kuna. Predsjednika Gradskog vijeća mjesečno prima naknadu od 1.762 kune, a zamjenik 1.162, dok vijećnici dobivaju 475 kuna po sjednici. Pravo na naknadu ostvaruju i članovi radnih tijela poglavarstva u iznosu od 172 kune po sjednici, dok predsjedniku pripadaju 302 kune.

U buzetskoj gradskoj upravi zaposlene su 22 osobe s prosječnim primanjima od 5.965 kuna. Najveća primanja ostvaruje gradonačelnik, a najmanja plaća iznosi 2.301 kunu. Prema postojećoj sistematizaciji, nedavnim zapošljavanjem referenta u Upravnom odjelu za upravu i samoupravu, sva su radna mjesta popunjena.

Gradonačelnica Buja ljuta na Glas Istre

Iznos naknada članova poglavarstva i vijećnika Umaga definiran je posebnom odlukom iz 1998. kojom je utvrđena osnovica za obračun stalne mjesečne neto naknade od 1.527 kuna, kao i koeficijenti koji se množe s osnovicom ovisno o funkciji. Predsjednik vijeća dobiva 916, potpredsjednik 458, vijećnici 305 kuna po sjednici, a članovi poglavarstva 1.985 kuna. Zaposlenici gradske uprave koji sudjeluju u radu sjednica ostvaruju pravo na 170 kuna neto po svakoj, ako se održavaju izvan radnog vremena.

Neto plaće ovise o više elemenata, npr. osobnom odbitku, radnom stažu i sličnim zakonskim olakšicama, pa postoje razlike između djelatnika na radnim mjestima istih funkcija, odnosno kategorija. Najmjerodavnije je stoga uspoređivanje bruto plaća koje se sastoje od umnoška osnovice od 3.850 kuna i koeficijenta pojedinog radnog mjesta, plus stalni dodatak od 300 kuna i dodatak na radni staž. Pravilnikom je propisano da bruto plaća gradonačelnika iznosi 18.500 kuna, dogradonačelnika 80 posto, a pročelnika 75 posto tog iznosa. Dakle, umaški gradonačelnik mjesečno neto prima 12.800 kuna, dogradonačelnica oko 10.240, a pročelnici oko 9.600 kuna mjesečno.

U gradskoj upravi trenutno je zaposleno 66 osoba, od kojih su njih 22 od 1. siječnja ove godine u novom odjelu pod nazivom vlastiti pogon za komunalne djelatnosti, a preuzeti su iz 6. maja. U tijeku je donošenje novog pravilnika o unutarnjem redu, kao i sistematizacija radnih mjesta, pa se još ne zna točno hoće li biti novih zapošljavanja i na kojim radnim mjestima.

Članovi novigradskog poglavarstva primaju mjesečnu naknadu od 2.270 kuna, a vijećnici 378 kuna. U gradskoj upravi stalno su zaposlena 23 djelatnika. U planu je popuniti radno mjesto na poslovima prostornog planiranja koje je ostalo prazno nakon odlaska prijašnje zaposlenice. Najveću plaću prima gradonačelnik, 10.482 kune, a najmanju čistačica, 2.726. Plaća pročelnika iznosi 6.980 kuna.

Buje svojim članovima poglavarstva ne daje stalnu mjesečnu naknadu, već dnevnicu od 170 kuna po sjednicu, plus dvije kune po kilometru kao naknadu putnih troškova. Isto toliko dobivaju i vijećnici te članovi radnih tijela.

Pravilnikom o unutarnjem redu gradske uprave sistematizirano je 25 radnih mjesta. Trenutno ih je popunjeno 17, a tijekom ove godine zaposlit će se jedan ekonomist.

Kad smo gradonačelnicu upitali o plaćama, bila je voljna javno izreći samo svoju – na ruke prima 9.300 kuna mjesečno, s objašnjenjem da su ostale privatna stvar svakog zaposlenika. Poručila je da pomoć o obračunu potražimo u računovodstvu Glasa Istre. Faksom smo iz Odjela za financije dobili tek formule za računanje dohodaka pojedinih radnih mjesta, pa ih tako i prenosimo: najmanja plaća je umnožak koeficijenta složenosti puta osnovica od 2.300 kuna (3.450 kuna) za radno mjesto namještenika bez stručne spreme (čistačica). Pročelnička plaća računa se 3,9 puta 2.300 (8.970 kuna), a ona gradonačelnice koeficijent 4,9 puta osnovica (11.270 kuna).

Pula ima više od 180 službenika

 Članovi pulskog Gradskog poglavarstva dobivaju naknadu od 2.500 kuna mjesečno, vijećnici 700, a predsjednik vijeća tisuću kuna. Članovi odbora Gradskog vijeća po sjednici dobivaju još 170 kuna.

Gradska uprava ima ukupno 183 zaposlena (nakon što je lani jedna osoba otkazala ugovor o radu). U to je ubrojeno i šest novih pročelnika, pripravnik te jedan dužnosnik, točnije dogradonačelnica, jer je drugi dogradonačelnik nedavno dao ostavku, a gradonačelnik je još na saborskoj plaći te se ne vodi u evidencijama Grada. Međutim, prema podacima koje nam je dostavio nadležni pročelnik za lokalnu samoupravu Vinko Knez, gradskoj upravi nedostaje još 27 ljudi u gotovo svim odjelima, osim u kulturi.

U Odjelu za lokalnu samoupravu nedostaju voditelj Kabineta gradonačelnika, stručni suradnik za protokol, voditelj pododsjeka za suradnju i europske integracije, informatički savjetnik, stručni suradnik za zaštitu na radu, voditelj odsjeka za nadzor i kontrolu, dva stručna savjetnika za proračunski nadzor te viši stručni referent za održavanje objekata i vozač službenog vozila. Nedostaju i stručni savjetnici za pravne poslove, javnu nabavu i gradske poreze u Odjelu za proračun i gospodarstvo te viši računski referent. U Odjelu za prostorno uređenje nedostaju pomoćnik pročelnika, voditelji odsjeka za komunalni sustav i pododsjeka za dokumentaciju prostora, stručni suradnici za praćenje rada trgovačkih društava u komunalnom gospodarstvu i imovinskopravne poslove te tri administrativna referenta. Nedostaju nadalje stručni savjetnici za pravne poslove i školstvo u istoimenom odjelu, dok u onom za socijalnu skrb i zdravstvo nedostaju dva voditelja odsjeka za socijalnu skrbi i zdravstvo.

Za obračun plaća gradskih službenika u obzir se uzimaju osnovica od 4.800 kuna, stalni dodatak na plaću od 500 kuna te prirez od 7,5 posto. Dakle, najnižu plaću s najmanjim koeficijentom imaju čistačice koje su prosječno, do kraja prošle godine, mjesečno primale oko 2.500 kuna. U ovoj godini im je plaća povećana na oko 2.700 kuna. Pročelnici bez radnog staža do kraja prošle godine dobivali su 9.960, a u ovoj godini nešto manje od 10.500 kuna. Međutim, pročelnici s 30 godina radnog staža, koji su do lani imali 11.150, od ove godine dobivaju 11.700 kuna.

Najveću plaću ima zamjenica gradonačelnika, koja bi bez staža primala 11.880 kuna, ali s 32 godine radnog staža dobiva nešto manje od 13.500 kuna. Njena je plaća tek slučajno najveća, jer je drugi zamjenik gradonačelnika lani dao ostavku, a drugi još nije imenovan, dok je gradonačelnik Valter Drandić još na saborskoj plaći. Kada bude na gradonačelničkoj, ona će iznositi 15.500 kuna, za 25 godina radnog staža, dok bi bez staža iznosila 14 tisuća kuna. Kako nam je sam rekao, sadašnja saborska plaća iznosi 13.500, a ukupna saborska primanja oko 16 tisuća kuna mjesečno.

S. BENIĆ, N. O. RADIĆ, Z. STRAHINJA, S. MATEJČIĆ, K. STEPČIĆ REISMAN, S. ZULIĆ, T. KOCIJANČIĆ, S. ZRINIĆ TERLEVIĆ, Glas Istre

Mjesečne plaće istarskih gradonačelnika

  Grad Iznos
1. Poreč 16.600
2. Rovinj 14.800
3. Pula 13.500
4. Umag 12.800
5. Buzet 12.700
6. Buje 11.200
7. Vodnjan 11.000
8. Labin 10.840
9. Pazin 10.580
10. Novigrad 10.480

Naknade gradskim vijećnicima

  Grad Iznos
1. Vodnjan 700
2. Pula 700
3. Rovinj 510
4. Buzet 475
5. Novigrad 370
6. Umag 300
7. Pazin 255
8. Poreč 200
9. Buje 170
10. Labin 170

Broj zaposlenih u gradskim upravama

  Grad Planirano Popunjeno
1. Pula 210 183
2. Umag   66
3. Poreč 70 57
4. Rovinj 69 56
5. Labin   38
6. Pazin 43 36
7. Novigrad   23
8. Buzet   22
9. Buje 25 17
10. Vodnjan 20 13
Ukupno     511

Galerija slika uz članak