Valfresco S1124

Naši se plivači zbune kada plivaju u velikim bazenima

04.01.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Naši se plivači zbune kada plivaju u velikim bazenima
645GO171046.jpg

Novi bazen je teško ostvariv megalomanski projekt

Iz Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša, komunalni sustav i imovinu Grada Pule saznali smo da je za već poznatu lokaciju budućeg gradskog bazena preko puta Ulice Marsovo polje (bivša Premanturska) izrađena projektna dokumentacija, ishodovana lokacijska dozvola, a u tijeku je rješavanje imovinskih odnosa. U Proračunu Grada Pule za ovu godinu osigurana su sredstva u iznosu od 500 tisuća kuna za rješavanje imovinskih odnosa i konačnog dobivanja građevinske dozvole za gradnju gradskog bazena. Kada će doista započeti gradnja zatvorenog gradskog bazena, nitko ne zna. Svi sliježu ramenima očekujući tzv. političku odluku.


Predstavnici plivačkih klubova smatraju pak da megalomanski projekt gradnje zatvorenog olimpijskog bazena (50 x 25 m) sa skakaonicom i otvorenog bazena (33 x 25 m), koji bi Grad koštao oko 10 milijuna eura, nikada neće biti realiziran. Smatraju da je odgovor struke puno primjereniji mogućnostima i potrebama Pule. To je projekt Hrvatskog olimpijskog odbora koji je prije godinu i pol, prilikom posjeta Puli, predložio glavni tajnik Hrvatskog vaterpolo saveza Aleksandar Čenri. Projekt je već realiziran u Šibeniku i koštao je tri milijuna eura. Šibenčani su za taj novac dobili manji zatvoreni bazen (33 x 25 m) za zimska plivačka i vaterpolo natjecanja i otvoreni bazen (50 x 25 m) za ljetna plivačka natjecanja koja se održavaju u pravilu u 50-metarskim bazenima.

Piše Radenko VADANJEL

 

PULA – Dva pulska plivačka kluba »Arena« i »Pula« vlasnici su više republičkih odličja. Plivačica Sara Ambruš (PK »Arena«) proglašena je 2005. godine sportašicom godine u Istarskoj županiji, a Tamara Beber, plivačica PK »Pula«, postigla je ove godine treće mjesto u državi na 50 metara prsno. No, unatoč tome plivanju se u Puli ipak ne pridaje previše pažnje.

Naime, dok se plivači ljeti nekako i snalaze trenirajući na gradskim plažama, problem se javlja zimi. Tako ljeti plivači Plivačkog kluba »Arena« treniraju na gradskoj plaži Stoja, a plivači Plivačkog kluba »Pula«, sportaši Triatlon kluba »Pula«, Kluba daljinskog plivanja »Upas« te vaterpolisti Vaterpolo kluba »Pula« treniraju u zaljevu Valsaline. Škola plivanja »Balena« održava, pak, ljetnu nastavu plivanja na gradskoj plaži Valkane.

Tako dolazimo do zime i pravog problema u gradu, a to je nepostojanje – dugo obećavanog i još nerealiziranog – gradskog bazena zbog čega Grad Pula mora plaćati najam, u ovom slučaju bazena lociranog u Valbandonu u sklopu hotela Ministarstva unutarnjih poslova RH. Zimi u tom malom 25-metarskom bazenu dvjestotinjak aktivnih članova navedenih klubova održava sve svoje sportske aktivnosti.

No, prema riječima koordinatora vodenih sportova Dina Makovca saznajemo da su uvjeti katastrofalni. U bazenu se ne mogu održavati natjecanja, ima tek četiri plivačke staze, a kvalitetniji plivači nemaju dodatne sate treninga. Plivači se zbune kada plivaju u velikim bazenima koje imaju svi veći gradovi u Hrvatskoj: Rijeka, Zagreb, Sisak, Osijek, Šibenik, Dubrovnik, Split.


Grad permanentno smanjuje satnicu treninga

Bazen u Valbandonu, uvjerili smo se i sami, u popodnevnim terminima prenatrpan je plivačima. Deset plivača, jedan iza drugoga u razmaku od tri sekunde, u dugačkoj koloni pliva u krug, u dvije staze. U malom 25-metarskom bazenu istovremeno pliva dvadeset plivača (!).

– Treneri ne smiju plivačima davati duga plivanja, već kratke serije, jer u protivnom brži plivači stižu one sporije, saznajemo od trenera mlađih kadeta PK »Arena« Samuela Smailbašića. Staze su uže od pravih staza za 20 centimetara pa se događa da se, kada plivaju delfin, u dvije susjedne staze plivači rukama dodirnu i stanu.

– Uz sve mane, nama je ovaj bazen super. Samo neka nam Grad vrati termine koje smo imali! Pretprošle godine nam je drastično smanjena satnica treninga, a lani ponovno. To je strašno, ukazuje na akutni problem pulskog plivanja trener Smailbašić.

– U 2005. godini Grad je izdvojio 760 tisuća kuna za plivačke sate u bazenu, što je u prijevodu 1.152 sata plivanja, izračunao je glavni tajnik Saveza sportova grada Pule prof. Branko Uležić.

Savjetnik za sport Grada Pule Vlado Juričić napominje da je Grad najprije plaćao MUP-u najam bazena 450 kuna po satu, a novim ugovorom od 1. veljače 2006. satnica korištenja bazena povećana je na 660 kuna. Još kad tome dodamo osjetno smanjeni iznos sa 760 na 550 tisuća kuna, koji Grad planira izdvojiti u 2007. godini za korištenje MUP-ova bazena, dolazimo do poražavajućih podataka. Planirana sredstva bit će dostatna pulskim plivačkim klubovima samo za prvih šest mjeseci rada u nadolazećoj godini.

Zbog smanjenog broja sati treninga plivanje je zimi omogućeno samo plivačima koji se redovno natječu. Popularizacija i omasovljenje ovoga primarnog pulskog sporta postala je -sekundarna stvar.

– Imamo sredstva za 24 tjedna. Ako krenemo plivati 8. siječnja 2007. godine, možemo plivati do polovice šestog mjeseca, priznaje Uležić. – Ipak, u tijeku su pregovori s hotelom »Belvedere« u Medulinu koji ima jednu stazu više i cijenu najma nižu od bazena u Valbandonu, nastavlja Uležić, uvjeren da će uz definiranje nove satnice te najavljenih povoljnijih uvjeta najma bazena u Medulinu manjak sredstava, odnosno plivačkih sati u ovoj godini, biti riješen.


Najam bazena u Medulinu je priča stara dvije godine

Predstavnici klubova koji koriste bazen u Valbandonu, Lidija Bosnić Šarić, predsjednica »Vaterpolo kluba Pula«, Valter Valković, tajnik PK »Pula«, i Danko Turčinović, dopredsjednik PK »Arena«, s razlogom su zabrinuti za predstojeću plivačku sezonu.

– Bazen u Medulinu priča je koja se ponavlja već dvije godine zaredom bez rezultata, decidirani su predstavnici klubova. U Vaterpolo klubu Pula, koji je lani iz druge lige prešao u republičku prvu B ligu, šezdesetak natjecatelja već godinama raspolaže s devet sati plivanja tjedno. Za usporedbu, u VK »Primorje« u Rijeci toliko sati treninga imaju samo njihovi kadeti. Lani je Vaterpolo klubu »Pula« smanjena satnica s devet na pet sati plivanja tjedno u bazenu, a ova bi godina mogla biti još i gora za pulske vaterpoliste.

– Ni ljeti u uvali Valsaline nije mnogo bolje – komentira ljetne uvijete rada Lidija Bosnić Šarić: – Roditelji naših vaterpolista ljeti sami postavljaju drveni mol koji fingira izgled bazena, postavlja se razglas, rasvjeta. Iz privatnih sredstava napravljeni su i plutajući golovi, no nedostaju svlačionice, tuševi i WC-i.

Valter Valković, tajnik PK »Pula«, tvrdi da je klub pretprošle godine izgubio četrdesetak plivača zbog loše satnice. Roditelji nisu stizali nakon radnog vremena dovesti djecu do 16.30 sati, kada je bilo određeno da prva grupa plivača trenira u Valbandonu. Isti klub iz vlastitih sredstava i članarine plaća školu plivanja za svoje članove u bazenu hotela »Duga uvala«, gdje je najam bazena upola jeftiniji od onog MUP-ovog u Valbandonu. Mnoga djeca dođu u pulske plivačke klubove po preporuci liječnika. PK »Pula« prošle je godine individualno vježbao i s dvojicom invalida.

– Nevjerojatno je da je nama Grad smanjio sate korištenja bazena jer je MUP povećao najam bazena u Valbandonu, čudi se Danko Turčinović, dopredsjednik PK »Arena«. Ove godine PK »Arena« povećat će mjesečnu članarinu na 200 kuna, a za polaznike škole plivanja članarina će biti 250 kuna. Ipak, ta su sredstva nedostatna za pokrivanje gubitaka sati treninga, zaključuje Turčinović.

Povjerenstvo kojeg čine predstavnici klubova i Saveza sportova grada Pule, pokušati će tijekom ovog mjeseca iznaći kompromisno rješenje da bi se, sa smanjenim proračunskim sredstvima Grada, ipak realizirala predstojeća plivačka sezona. Međutim, postoji izvjesna rezerva da se s upola manje sati od satnice kojom su klubovi raspolagali prošlih godina, može uz najoptimalniji raspored korištenja sati plivanja, održati ista kvaliteta treninga vrhunskih sportaša i omasovljenje plivačkih sportova u »gradu na moru« – Puli.