Naša prometna svakodnevnica
Ograničenja brzina svakako moraju postojati, iako je tehnologija, sigurnost automobila kao i tehonolgija cesta otišla daleko u zadnjih 30 godina, otkada se prometni znakovi kod nas zapravo nisu mijenjali. Povećao se broj vozila, drastično i promet, ali povećao se je i broj suludih izlaza na glavne prometnice.
Pitamo se tko projektira nepregledne izlaze iz Vrvari, Kadumi, Buići, Radoši itd itd na glavnu prometnicu od Poreča do Baderne i dalje i šire? Da li ih uopće netko projektira ili nastaju sama po sebi ? Treba li spriječiti ili liječiti ?
Jedina relativno pregledna raskrsnica na potezu od Poreča do Baderne je ona kod Musaleža, gdje je uredno uvedena i treća traka.
Da u tom kontekstu ne spominjemo mnogobrojne divlje izlaze direktno iz kućnog dvorišta na magistralu, bila to ona službeno ili ne, ali to je jedina cesta koja povezuje Poreč sa Rijekom i Zagrebom, kako god okrenuli, a ujedno i glavna cesta koja povezuje Poreč sa Slovenijom i Italijom, jer izgradnjom Ipsilona pristupni pravci za Poreč su se izmijenili, zar ne ?
I da se vratimo na temu. Svaka čast "dečkima u plavom" da brinu o našoj sigurnosti i kroz akcije kontrole brzine prometa. Presretač je uhvatio vozača koji je vozio 156 km/h, a tko lovi one noćne ptice koje na Ipsilonu voze i preko 200 km/h (nismo odavno pročitali) ?
Ali pitamo se: tko će kontrolirati i kada gradski promet ? Tko će i kada kažnjavati neuključivanje žmigavaca na gradskim raskršćima, na rotorima, na semaforima, tko će kažnjavati one koji prolaze kroz crveno, one koji ne staju na pješačkim prelazima, na "Stopu", koji stanu nasred ceste ispred bankomata da "skoče" obaviti transakciju, one koji se parkiraju "bilo kuda Kiki svuda", tko će kažnjavati tehnički neispravna vozila ona bez jednog svjetla, bez "štop svjetla" itd itd itd, a tu se puno puta pojave i razna službena vozila 🙂
Tko će kažnjavati profesionalne vozače kamiona, šlepera, autobusa koji za vrijeme vožnje bez problema telefoniraju na mobitelu i s jednom rukom na volanu ulaze u raskrsnicu sa sporedne ceste ne gledajući preko ramena, jer je to zapravo nemoguće sa telefonom na uhu ?
Ili možda u Republici Hrvatskoj više ne vrijede prometna pravila kao u nekim drugim zemljama, pa te "sitne" prometne prekršaje nema smisla uopće sankcionirati ? Nismo zamijetii da je Zakon o prometnu izmijenjen u tom smislu.