MUP najavljuje potpunu zabranu telefoniranja u vožnji
U prvih osam mjeseci ove godine zabilježeno je 12.479 prekršajnih prijava protiv vozača zbog telefoniranja tijekom vožnje za što je predviđena kazna od 500 kuna. To je 3,5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Koliko mobitel odvraća pozornost vozača od događanja na cesti, još je opasnije čitati i slati SMS tijekom vožnje, a prema jednom istraživanju, 16 posto Hrvata piše, a 33 posto njih čita poruke u vožnji.
Posebno zabrinjava ponašanje profesionalnih vozača autobusa i kamiona tijekom vožnje. Podsjetimo se da je vozač tegljača Miljenko Stričak, koji je skrivio nesreću u tunelu Ledenik u kojoj su poginule četiri osobe, navodno tijekom vožnje iz Splita ispisao i poslao više SMS poruka, a nekoliko ih je i primio, što je zasigurno veća smetnja u vožnji od samog telefoniranja. Posljednju poruku poslao je svega minutu i pol prije izazivanja tragedije, donosi Vjesnik.
Pročitali ste gornju vijest iz ex glasila SSRN-a Hrvatske, protrljali oči kao i pisac ovih redaka i rekli: za nevjerovati .
Ministarstvo unutarnjih poslova, sa ministrom na čelu otkrilo "toplu vodu", a što sam ja u vrijeme njihovog intelektualnog napora milijun puta izgubio živce i panično počeo skakati u gražu svaki put kad vidim vozača s mobitelom ( makar on bio i na bičikleti) nikom ništa. Kada netko nazove vozače s mobitelom "profesionalcima" to spada u crni humor. Slanje SMS poruka zahtijeva i uporabu ruku, a ne samo usta i ušiju, te je zato opasnije, zaslužuje dodjelu barem jednog boda na prijemnom ispitu za Filozofski fakultet u Zagrebu. No, i tu nije priči kraj.
Propisivanje ovakve odredbe u Zakon o sigurnosti prometa, dio je uskladjivanja naših zakona sa Europskim zakonodavstvom. Čista prepisivačka škola, kad mogu doktori i magistri, zašto to nesmiju činiti i policajci.
Usput – i Vi ste kupili auto s ugrađenim handsfree sustavom ? A tko Vam je kriv 🙂