Milijun sadnica pomidora made in Poreč
Prehrambena tvrtka Podravka već je treću godinu zaredom naručila čak 1,2 milijuna sadnica industrijske rajčice, koja će se ljeti prerađivati u umaškoj tvornici Povrće, od Igora i Daniele Užila, vlasnika obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva iz Poreča. Budući da je sadnja počela, obitelj Užila robu gotovo svakodnevno razvozi na područje Umaga i Savudrije, te petorici proizvođača u Valturi, Ližnjanu i Medulinu.
Suradnja OPG-a Užila i Podravke počela je sasvim slučajno i to nakon preporuke – za početak je naručeno 350 tisuća sadnica, godinu kasnije 780 tisuća, a sada je to naraslo na skoro dvostruko. Prije toga, koprivnički div kupovao je sve u Italiji, ali srećom stvari se mijenjaju u korist domaćih snaga.
– Na početku je Podravka bila rezervirana. Nisu bili sigurni u moje znanje i tehnologiju proizvodnje. U tom poslu treba se uskladiti s praznicima i štrajkovima u Italiji i Sloveniji, jer za vrijeme, primjerice, Uskrsa roba se ne krca. Ako sadnice čekaju na kamionima tri, četiri dana, na jakom će suncu propasti.
Kod Talijana je dinamika isporuke po danu – šleper mora biti kod proizvođača točno po dogovoru, bez obzira pada li kod nas snijeg ili je zemlja poplavljena, kao što se desilo lani. Kod nas sadnice mogu čekati pravi trenutak, s proizvođačima se čujemo i dogovaramo isporuku, a sadnice im dopremamo do kuće, pojašnjava Igor Užila.
Sjeme je stiglo u veljači iz Italije, a Podravkini stručnjaci obilazili su njegove plastenike i držali proizvodnju pod kontrolom. Da bi bila spremna za zemlju, sadnica mora narasti na sedam do devet centimetara, a u pravilu raste 35 dana. Užila objašnjava da sadnica mora biti dobro ožiljena, odnosno da se zemlja pri vađenju iz posudice ne smije rasipati.
U plasteniku treba držati pod nadzorom temperaturu koja se ne smije spustiti ispod 15 Celzijevih stupnjeva, zalijevati valja različito, ovisno o danjem svjetlu, a treba paziti i na preventivno tretiranje i zdravstveno stanje sadnica. U skladu s time morali su uložiti znatna sredstva u opremu da bi se proizvodnja ubrzala i pojednostavila, tako da im na kraju još uvijek ostane jako malo.
– Nadamo se da ćemo dogodine dodatno povećati količinu, naravno ako Podravka i proizvođači pomidora budu i dalje zadovoljni s nama, kaže naš sugovornik. Kako je ispričao, njegovi su roditelji 1983. godine montirali prvi plastenik za proizvodnju. Imao je 400 četvornih metara, a danas njegova obitelj pod plastenicima ima deset puta veću površinu. Nakon smrti njegovog oca, supruga Daniela i on preuzeli su posao, ali bilo je teško gospodariti.
Tada su posao nadopunili proizvodnjom sezonskog cvijeća, pa sada rade cijelu godinu i sve vlastite proizvode prodaju na porečkoj tržnici. Premda svi zajedno rade, Daniela se brine o prodaji, dok je Igor zadužen za proizvodnju. U tome im pomažu sinovi, posebno najstariji Ivan. Srednji, Sandro, studira u Italiji, a najmlađi Mario, koji pohađa osmi razred, roditeljima pomaže koliko stigne.
(Tanja KOCIJANČIĆ, snimio Dejan ŠTIFANIĆ, Glas Istre)
Počela sadnja pomidora na Umaštini
Sadnja je počela 19. travnja i trajat će do 15. svibnja, do kada ćemo posaditi svih 3,5 milijuna sadnica. Uvjeti su idealni, teren je odličan, temperatura dobra, a sadnice kvalitetne. Počeli smo s onima iz Poreča, nakon toga ćemo dobiti oko 400 tisuća sadnica iz Varaždina, pa nešto sitno od proizvođača iz Pazina, a na kraju, oko 1. svibnja, doći će milijun komada iz Italije, doznajemo od predsjednika umaške udruge Pomidor Darija Makovca, koja okuplja najveće proizvođače industrijske rajčice. "Komotno je imati proizvođača sadnica tako blizu, a krajnji cilj je da se sve proizvede u Hrvatskoj", kaže Makovac.