NEWS

Lovreč traži izlaz na more

02.12.2009. 00:00; ; Početna / Novosti / Okolne općine / Lovreč traži izlaz na more
79279201.jpg

Iako se u jednom trenutku moglo pomisliti da bi susjedne općine Vrsar i Sveti Lovreč prije kraja godine mogle potpisati sporazum o podjeli imovine, prava i obaveza te napokon riješiti teritorijalni spor koji vuku od sredine 2006., konkretnih pomaka još nema. Prijepor traje otkako je 2006. novim Zakonom o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj iz sastava Lovreča izdvojeno, a Vrsaru pripojeno osam sela – Flengi, Gradina, Kloštar, Marasi, Begi, Bralići, Delići i Kontešići. S takvim prekrajanjem granica slagale su se obje općine jer su spomenuta sela oduvijek gravitirala Vrsaru.

Sporno je bilo to što je u paketu sa selima Vrsaru pripojen i ostatak sjevernog dijela Limskog kanala, premda, po tumačenju Općine Sv. Lovreč, za to nije bilo razloga budući da njegov sjeveroistočni kutak tradicijski pripada lovrečkom području. Lovreč je zato tražio mogućnost da oko kilometar limske obale zadrži upravo kroz sporazum o podjeli imovine, prava i obaveza, koji su dvije općine trebale sklopiti unutar šest mjeseci od stupanja na snagu novog zakona.

Sutlovrečani su tražili da im susjedi sporazumno ostave izlaz na more. Vrsar nije pristajao tumačeći da se granica ne može rješavati sporazumom o imovini, već da Lovreč, ako nije zadovoljan novim razgraničenjem, treba u Saboru pokrenuti proceduru za izmjenu. Lovreč nije prihvaćao takve argumente te je bivša vlast, uz blagoslov oporbe, ostala pri stavu da sporazum neće potpisati ako mu njime Vrsar ne ostavi izlaz na more.

To i ne bi bilo važno da dokument nije temelj za uknjižbu Vrsara na sva općinska zemljišta na pripojenom seoskom području. Ta se zemljišta u gruntovnici još uvijek vode kao vlasništvo Općine Sveti Lovreč iako su sela po komunalnim i inim pitanjima odavno prešla u nadležnost Vrsara, pa on još uvijek ne može na tamošnjim javnim površinama pokrenuti bilo kakvu investiciju jer formalno nije njihov vlasnik.

Nakon posljednjih sastanaka sa susjedima, vrsarska je strana imala razloga nadati se da bi sporazum konačno mogao biti potpisan.

– U dva smo navrata razgovarali s načelnikom i predsjednikom vijeća Svetog Lovreča, usuglasili tekst sporazuma, no prijedlog nije išao dalje na njihovo vijeće, kaže vrsarski načelnik Franko Štifanić.

Predsjednik lovrečkog vijeća Drago Starić veli da prijepor nije bio pred rješenjem i da tekst sporazuma nije službeno usuglašen. – Lovrečko vijeće je kao prvi korak osnovalo povjerenstvo za razgraničenje koje će se detaljnije njime baviti. Čine ga načelnik i predstavnici svih političkih opcija. Ako se ni nakon toga ne uspijemo dogovoriti, vjerojatno slijedi arbitraža, rekao nam je Starić.

(M. DODIĆ, Glas Istre)

Print Friendly, PDF & Email