Kvalitetno ulje ima cijenu, ponekad i previsoku
Pošto ulje, pitali su Vodnjanca. – Po 120 kuna litra, ali to vam je ekstradjevičansko ulje, odgovara Bumbar. – Dobro, ali imate li možda ono razj…. po 60 kuna, pita gospođa. – Nema, sva su ekstradjevičanska. Stari vic oslikava priču oko cijene i kvalitete ove zdrave tekućine po kojoj su Istrani sve poznatiji, i ne samo kod kuće.
Da je kakvoća istarskog maslinovog ulja izuzetna, potvrđuju i u županijskom Zavodu za javno zdravstvo, koji svake godine obavlja analizu mnoštva uzoraka.
Od tisuću uzoraka ulja gotovo sva su ekstradjevičanska, a tek je nekoliko djevičanskih, što
je još uvijek kvalitetno. Kvaliteta ulja zadnjih desetak godina znatno je odskočila, ali što je s cijenom?
Pod nos se Istranima gura činjenica da Talijani svoje kvalitetno ulje ne prodaju po tako visokoj cijeni kao Istrani, no s tom će se tvrdnjom složiti samo dio maslinara. Kakvoća ulja koje se u Italiji prodaje za sedam do deset eura vrlo je upitna. U Istri ima puno proizvodača, ali desetak ih se izdvojilo kvalitetom i stvorili su svoju tržišnu marku i ekskluzivnu cijenu. Tako na europskom tržištu Sandi Chiavalon prodaje svoje proizvode za 22 do 24 eura za pola litre, no to su izuzeci. Pored njih, još je puno proizvodača s vrlo dobrim i odličnim maslinovim uljima po cijeni koja se kreće oko sto kuna za litru.
Skuplji od Talijana
Kvalitetno istarsko ulje nije cijenom konkurentno talijanskom, izjavio je nedavno direktor Agroprodukta Danijel Marušić. Za jednaku kvalitetu talijansko ulje prodaje se po cijeni od pet do šest eura, dok naše nudimo za šest do sedam eura.
Pitamo Darka Kaduma, direktora županijskog poduzeća MIH, kolika je cijena maslinovog ulja, a koliki trošak proizvodnje. Želimo doznati ima li prostora za nižu cijenu ulja.
– Iz više izvora dobio sam podatak da kod nas u Istri proizvodnja jednog kilograma maslinovog ulja stoji od 40 do 45 kuna (oko šest eura). Za usporedbu, ulje u Toscani, regiji s kojom se možemo uspoređivati po kvaliteti i načinu proizvodnje maslinovog ulja, kada izađe iz uljare košta 10 eura. Interesantno je napomenuti da se i u jednoj i u drugoj cijeni preko 50 posto troška odnosi na ljudski rad – berbu i rezidbu, veli Kadum te dodaje da u MIH-u prodaju ekstradjevičansko maslinovo ulje u pakiranju od pet litara po cijeni od 70 kuna po litri, u što je uključen i PDV. Na tu cijenu ostvaruju državni poticaj od sedam kuna po litri prodanog maslinovog ulja.
– Razlika između nas i malih poljoprivrednih proizvodača maslinovog ulja, koji također prodaju ulje po cijeni od 70 do 80 kuna po litri, je u tome što ga oni prodaju bez plaćanja PDV-a državi koji za tu cijenu iznosi oko 26 kuna, što je za njih ekstra zarada, pojašnjava. Mislim da većina poljoprivrednika danas u Istri prodaje ulje kod sebe u podrumima po cijeni od 70 do 80 kuna, a najviša je nekih 100 kuna po litri. Naravno, cijelo vrijeme priča
se o rinfuzo ulju, doznajemo od Kaduma. Velike se količine ulja, isto kao vina i rakije, prodaje na crno. Nitko se ne usudi procijeniti koliko toga prođe mimo sustava PDV-a. Prema procjenama Gracijana Preklja, više od dvadeset uljara u Istri lani je proizvelo 1.200 tona maslinovog ulja.
Što se prodaje u našim prodavaonicama i po kojoj cijeni? Kontrolira li Državni inspektorat podatke na etiketama? Ovo su pitanja koja postavljaju maslinari koji ne žele nelojalnu konkurenciju.
Sto kuna limit
Prilikom kupovine ulja treba pažljivo pročitati etiketu. Ima doista jeftinog, talijanskog i španjolskog, i za 40 kuna po litri, ali pažljivijim čitanjem sitnih slova otkrivamo da je riječ o ulju od komine maslina, rafiniranom ili miješanom. Različite su zamke, čak su i na etiketi na kojoj piše ekstradjevičansko sitnijim brojkama istaknute slobodne masne kiseline koje pokazuju da nije riječ o ulju te kvalitete. Skuplje se ulje prodaje u ekskluzivnijim dućanima, enotekama i delikatesnim prodavaonicama. U nekoliko običnih prodavaonica koje smo obišli cijena litre kvalitetnog ulja nije prelazila sto kuna. Tako smo našli Agrolagunovo ekstradjevičansko ulje Ol Istria po 91 kunu za litru. Agroproduktov Vodnjanski torčol, također ekstradjevičansko ulje, prodaje se po 70 kuna za 0,75 litara, a isto pakiranje ulja Kalavojna po 78 kuna.
Litra kvalitetnog bračkog ulja je 92 kune. Zvijezdino ulje deklarirano kao ekstradjevičansko s 0,1 posto slobodnih masnih kiselina košta 68 kuna za 0,75 litara. Riječ je, međutim, o grčkom ulju, kako piše malim slovima. Ne želi se umanjivati kvaliteta, ali ipak šteta što ne prodaju Hrvatsko. No, ima i drugačijih proizvoda, jeftinijih, ali i znatno slabije kvalitete. Tako se ulje pod imenom Dalmatinsko prodaje po 48,88 kuna za litru. Međutim, riječ je o rafiniranom ulju pomiješanom s ekstradjevičanskim, što je naznačeno sitnim slovima. Većina talijanskih i španjolskih ulja koje smo našli na hrvatskim policama znatno je niže kvalitete od hrvatskih, isto tako i znatno su niže cijene, pa je to očito jedini razlog uvoza. Potrošaču je ostavljen izbor. Pitanje je koliko su potrošači upoznati s tim što znače podaci na etiketama.
Znaju li da stručnjaci rafinirano maslinovo ulje uopće ne preporučuju za prehranu.
Voćnost veća od nule, kiselina najviše 0,8 grama
Ekstradjevičansko maslinovo ulje je proizvod bez organoleptičkih mana čija je voćnost veća od nule i koje sadrži najviše 0,8 grama slobodnih masnih kiselina, izraženo kao oleinska kiselina na 100 grama proizvoda. Upravo je ono najcjenjenije i najbogatije aromatičnim i biološki vrijednim tvarima. Na ovu kategoriju ulja mislimo kad govorimo o korisnim zdravstvenim učincima maslinova ulja.
Djevičansko maslinovo ulje je proizvod s jedva uočljivim manama koji sadrži najviše dva grama slobodnih masnih kiselina na 100 grama proizvoda. Dobiva se istim postupkom kao i ekstradjevičansko maslinovo ulje, ali se od njega razlikuje po aromi.
Maslinovo ulje sastavljeno od rafiniranog i djevičanskog sadrži manje od jednog grama slobodnih masnih kiselina. Rafinirano ulje, koje je dio ove kategorije, dobiveno je
rafiniranjem maslinova ulja lampante i gotovo je bez boje, okusa i mirisa. Osnovne faze rafinacije ulja su neutralizacija, dekoloriranje i deodoracija. Tijekom tih postupaka, uz upotrebu kemikalija, iz ulja se uklanja višak slobodnih masnih kiselina, neugodna smeđezelena boja i/ili neugodan miris, ali i cijeli niz korisnih tvari (vitamini, polifenoli). Dodatkom malih količina jestivih djevičanskih ulja ovom se ulju popravljaju svojstva. Mješavina je u pravilu ulje vrlo blagog okusa i mirisa koje nailazi na dobar odaziv potrošača nenaviknutih na svojstva djevičanskih ulja. Često se upotrebljava pri konzerviranju i prženju jer je otpornije na oksidaciju pri visokoj temperaturi u usporedbi s drugim sjemenskim uljima. Ipak, potrošač treba dobro razmisliti treba li kupiti ovakav upitno jeftiniji proizvod ili izabrati skuplje.
(izvor: 7.maslina.net – dr. Marijana Matek Sarić)
Jasna Orlić, Glas Istre