NEWS
Valfresco S1124

KONFERENCIJA ZA NOVINARE KLUBA OPORBENIH VIJEĆNIKA HNS-SDP

24.03.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / KONFERENCIJA ZA NOVINARE KLUBA OPORBENIH VIJEĆNIKA HNS-SDP

 BUZET – »Ne smije se dozvoliti da pojedini gradovi i općine ostvaruju veliku korist od vode, a da drugi, kao što je Buzet, na čijem se području nalaze izvori i dio akumulacije Butoniga, nemaju nikakvu korist. Upravo smo stoga prije dvije godine amandmanom na Gradskom vijeću pokrenuli inicijativu za uvođenje rente kao novčanog iznosa obeštećenja za ograničeni razvoj jedinica lokalne samouprave«, istaknuo je HNS-ovac Darko Kranjčić na jučerašnjoj konferenciji za novinare, koju je Klub vijećnika HNS-SDP održao u povodu Svjetskog dana voda.

Druga velika pljačka

Kranjčić je ustvrdio da odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta, donesena na Županijskoj skupštini, ograničava razvoj buzetskog područja, posebno poljoprivrede. U bivšoj državi, rekao je Kranjčić, provedena je velika pljačka pri otkupu zemljišta za akumulaciju Butoniga, a sada je u tijeku druga pljačka – izgradnjom retencije Račice Hrvatske vode ne uvažavaju tržišne vrijednosti za trajno oduzeto poljoprivredno zemljište, već poljoprivrednicima za oduzetu zemlju nude 3 eura po četvornom metru. – Takva zemlja na priobalju ima vrijednost od 20 i više eura, a cijena građevinskog zemljišta kreće se i do 300 eura, što znači da velika korist od vode u priobalju za unutrašnjost u okolici Butonige znači siromaštvo i iseljavanje. Logično je stoga veliko nezadovoljstvo tamošnjih poljoprivrednika. Dok se drugi bogate, poljoprivrednicima u selima oko Butonige voda oduzima život, rekao je Kranjčić. – Zahtijevamo da se vodni resursi tretiraju kao strateško nacionalno bogatstvo, koje mora ostati svima dostupno prema jednakim uvjetima i biti pod javnom kontrolom, istaknuo je HNS-ovac Mauro Ivančić. Među ostalim, naglasio je da eksplozivni rast triju privatnih multinacionalnih vodovodnih kompanija ukazuje na mogućnost gubitka javne kontrole nad najvitalnijim interesima i njihov prelazak u ruke monopolističkih korporacija. »Te kompanije u bliskoj suradnji sa Svjetskom bankom i drugim međunarodnim financijskim institucijama ubrzano zauzimaju pozicije na svim kontinentima. U sklopu privatizacije nastoje se domoći velikih vodovoda u tranzicijskim zemljama i na taj način osigurati najunosniji posao u 21. stoljeću, a to je prodaja vode. Takve kompanije u vodovode ne unose svoj kapital, već jednostavno povećavaju cijenu vode«, iznio je Ivančić, koji se zalaže da se zadrži suverenitet nad vodom.

Vodovod mora ostati lokomotiva

SDP-ov vijećnik Dario Krivičić istaknuo je pak da je Hrvatska među tri najbogatije zemlje u Europi po izvorištima pitke vode, što je veliko bogatstvo jer je voda u 21. stoljeću ono što je nafta bila u 20 stoljeću. »Imamo sreću da je u Buzetu 1936. godine izgrađen Istarski vodovod i da je praktično vodifikacija počela iz Buzeta. U početku razvoja ovog područja, vodovod je dobrim dijelom bio lokomotiva i morao bi takvim ostati i dalje, što znači da sjedište mora ostati u Buzetu i investicije se moraju ovdje ´okretati´«´, rekao je Krivičić. Osvrnuo se i na studiju objedinjavanja istarskih vodovoda te rekao da pomalo iznenađuje sastav tima koji bi tu studiju trebao izraditi.