Booktiga 2024

Košarka

17.01.2005. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Košarka

U nastavku prvenstva Županije za košarkaše odigrane su neke utakmice kadeta i juniora a bili su aktivni i predkadeti.

U prvenstvu kadeta svoje su utakmice odigrali košarkaši Poreča i Novigrada s različitim uspjehom.

U Puli su gostovali igrači Poreča koji su igrali s momčadi Pula 1981. Domaćini vrlo angažiranom igrom u obrani ne dozvoljavaju gostima da se razigraju a sami u napadu igraju vrlo efikasno pa prvu četvrtinu dobivaju s 31:4. Drugu četvrtinu domaćini igraju i dalje dobro pa još povećavaju svoje vodstvo te na poluvremenu vode sa 60:16. U nastavku utakmice se igra nešto opuštenije ali domaći igrači i dalje igraju bolje i još povećavaju svoje ionako visoko vodstvo pa na kraju potpuno zasluženo pobjeđuju visokim rezultatom 105:47.

Novigradski su kadeti kod kuće dočekali posljednjeplasiranu momčad prvenstva, Olivu iz Vodnjana. Već sam pogled na ljestvicu dao je naslutiti tijek utakmice. Tako je i bilo jer domaći igrači započinju susret odlično i vrlo efikasno pa dobivaju prvi dio susreta u svoju korist s 33:14. Drugu četvrtinu i dalje bolje igraju domaćini koji još podižu svoju prednost pa na poluvremenu imaju dvostruko veću prednost i vodstvo od 52:26. Nakon visokog vodstva Novigrada, drugo poluvrijeme se igra opuštenije što gosti koriste pa nešto smanjuju prednost a domaći trener daje priliku svim svojim igračima koji kontroliraju rezultat i ne dozvoljavaju preokret te na kraju zasluženo pobjeđuju rezultatom 87:75. Domaćine su u pobjedu vodili kapetan Stojanović s 34 koša i 15 skokova, Ikač s 14 koševa i Popović s 12 koševa, dok su kod gostiju iz Vodnjana najbolji bili Banković s 21, Škalec s 20 i Šerbić sa 16 koševa.

Juniori igraju županijsko prvenstvo a ujedno i ligu Alpe – Adria.

Novigradski juniori su gostovali u Puli kod Istre gdje su doživjeli i treći poraz u isto toliko utakmica. Domaći igrači bolje započinju susret dok gosti nikako ne mogu povezati konce u napadu. To koriste igrači Istre pa dobivaju prvu četvrtinu s 12 koševa prednosti, 22:10. Ta prednost domaćina se na kraju pokazala kao ključna jer se druga četvrtina igra izjednačeno pa domaćini vode na poluvremenu s 45:32. U nastavku utakmice gosti nastoje smanjiti vodstvo domaćina ali im to ne uspijeva jer Istra vrlo pametnom i sigurnom igrom održava 10-tak koševa prednosti pa tako i završava susret koji domaćini potpuno zasluženo dobivaju s 89:74. Najbolje su kod domaćih odigrali Pavlović s 32, Paravinja s 31 i Gligorović s 14 koševa, dok su kod Novigrada najbolji bili Tomas s 30, Stojnić s 22 te Stojanović s 18 koševa.

U Pazinu je odigran lokalni derbi u kojemu su se sastale momčadi Klasičara i Istraplastike. Favorizirani igrači Istraplastike su se dosta mučili u prvom poluvremenu jer prvu četvrtinu dobivaju sa sedam koševa prednosti a do poluvremena povećavaju vodstvo još za dva koša pa vode s 42:33. U drugom poluvremenu stvari dolaze na svoje mjesto jer na terenu se plastičari razigravaju i postižu 17 koševa više od svojih suparnika u trećoj četvrtini da bi u zadnjoj vodstvo još povećali za 9 koševa i na kraju uvjerljivo pobjeđuju sa 114:79.

Međunarodnu utakmicu lige Alpe – Adria su u Puli odigrali Stoja i Bor iz Trsta. Jedni od favorita ove lige, momčad domaćina, ima dosta problema na početku utakmice kad ne uspijevaju slomiti otpor gostiju pa nakon vodstva u prvoj četvrtini od 29:24 svoju prednost do poluvremena povećavaju još samo za tri koša i vode s 52:44. U poluvremenu domaći trener uspijeva razbuditi svoje igrače koji u nastavku igraju kao preporođeni pa vrlo preciznim napadom i odličnom obranom dovode utakmicu na očekivani omjer i na kraju uvjerljivo dobivaju susret s visokih 121:67.

Drugu utakmicu međunarodne lige odigrali su u Pazinu domaća Istraplastika i Koper. Gostujući igrači čvrstom igrom dolaze do laganog vodstva od tri koša koje do poluvremena iznosi 43:38. Treću četvrtinu domaćini igraju nešto bolje ali ne uspijevaju znatnije smanjiti zaostatak, dok u zadnjoj četvrtini Koprani ponovno igraju bolje i efikasnije te na kraju upisuju pobjedu od 81:72. Ovom pobjedom momčad Kopra nakon pobjeda nad Novigradom i Istrom vodi u ovom takmičenju bez poraza.

U takmičenjima kadeta i juniora slijedi dvotjedna pauza zbog drugog dijela zimskih školskih praznika a možda se u međuvremenu odigraju neke zaostale utakmice. Nastavak prvenstvenih susreta je predviđen za 5. veljače.

Nedjelja je bila rezervirana za predkadete, dječake rođene 91. godine i mlađe. Košarkaši Poreča i Novigrada su gostovali u Austriji a igrao se drugi u nizu ovogodišnjeg ciklusa turnira «No border basketball». Domaćin turnira bio je Feldkirchen.

Novigrad je nastupio u grupi «A» gdje su još igrali domaćini, Stražišče iz Slovenije i talijanski Tarvisio. U drugoj grupi s Porečom su još igrali Klagenfurt, Radovljica i Villach.

Novigradski igrači su svoju prvu utakmicu odigrali s Tarvisiom i bez većih problema riješili uvjerljivo u svoju korist s 49:16. Drugu su utakmicu odigrali sa Staržiščem od kojih su na prošlom turniru izgubili u finalu. Ovoga puta je Novigrad odigrao puno bolje i uspio pobijediti s 52:31. Možda je tome razlog i neigranje dvojice ponajboljih igrača iz Slovenije ali pobjeda se piše. U trećoj utakmici igrači Novigrada su teže od očekivanja nadigrali domaći Feldkirchen sa 61:48 te se tako plasirali ponovno u finale i ovog turnira gdje su čekali pobjednika grupe «B».

U drugoj grupi je igrao Poreč koji je u prvoj utakmici vrlo uvjerljivo pobijedio obližnji Villach s 54:10. Druga utakmica je za Porečane bila puno neizvjesnija jer su igrači slovenske Radovljice uglavnom vodili tijekom cijele utakmice. Ipak u zadnjim minutama Porečki igrači daju sve od sebe pa preokreću rezultat u svoju korist i pobjeđuju s 46:41. Treća utakmica Poreča nije bila toliko neizvjesna jer su Porečani odmah došli do vodstva koje su stalno povećavali i pobijedili Klagenfurt s 51:37 te se tako i oni plasirali u finale.

Nakon svih utakmica odigranih po grupama razigravalo se za plasman na ovom turniru a najprije su za 7. mjesto igrale četvrtoplasirane momčadi iz grupe. Tu je momčad Villacha bila uspješnija od Tarvisia pobijedivši s 44:20. Treće momčadi u grupi igrale su za 5. mjesto a tu je u dosta izjednačenoj utakmici domaći Feldkirchen bio bolji od Radovljice s 49:44. Utakmicu za treće mjesto odigrali su Stražišče i Klagenfurt a očita je bila prednost Slovenaca koji rješavaju utakmicu u svoju korist uvjerljivo sa 73:43.

Finale je bilo rezervirano za susjedne momčadi iz Hrvatske, Poreč i Novigrad na neutralnom terenu u Austriji. Očekivala se izjednačena utakmica momčadi koje se dobro poznaju ali nije bilo tako. Igrači Novigrada uspijevaju zaustaviti najboljeg igrača Poreča,Mazića, dok se ostali u takvoj igri ne snalaze. Istovremeno Novigrad igra vrlo brzo u napadu i izuzetno efikasno tako da dolaze do velike prednosti nakon prve trećine od 22:8. Druga četvrtina se igra prilično izjednačeno do sredine tog perioda jer se razigrava drugi najbolji igrač Poreča, Percan, ali Novigrad i dalje ima vodstvo od 40:21. Tada, nakon minute odmora igrači Novigrada demonstriraju fantastičnu igru koje se ne bi postidjele niti neke evropske momčadi. Odličnom igrom u obrani ne dozvoljavaju Poreču prilaz košu a nakon toga izuzetno brzom igrom u napadu do kraja ove trećine rade nevjerojatnu seriju od 24:2 pa nakon druge trećine imaju vodstvo od 64:23. Nakon toga igra Poreča se raspala a igrači Novigrada pametnom igrom održavaju stečeno vodstvo i pobjeđuju s 86:44.

Pobjedom na ovom turniru Novigrad je osvojio novih 8 bodova pa je preuzeo vodstvo u ukupnom poretku s 15 bodova ispred Stražišča s 14 i Poreča s 13 bodova. Sljedeći turnir je predviđen za 13. ožujka a igrati će se u Italiji a domaćin je Tarvisio. Završni turnir će se odigrati krajem svibnja uz domaćinstvo naših momčadi Poreča i Novigrada.

Za novigrad su na turniru igrali i koševe postigli: Paić, Čehić, Erlić 46, Mario Kljajić 4, Barbić 64, Negri 54, Bernatović 4, Mato Kljajić 37, Regić 13, Ivanišević-Sotošek, Krnjak 26 a vodio ih je trener Kulišić uz pomoć Zorana Ćate.