košarka

13.12.2004. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / košarka

Košarkaši Poreča su gostovali u Puli a igrali su s drugom momčadi Stoje. Domaćini već od samog početka igraju borbenije i preciznije pa već nakon prve četvrtine dolaze do 10 koševa prednosti 22:12. Druga četvrtina se igra izjednačeno pa na poluvremenu Stoja II i dalje ima prednost od 38:27. U trećoj četvrtini domaćini odlučuju riješiti susret i u tome uspijevaju jer vrlo angažiranom igrom u napadu i odličnom obranom svoju prednost povećavaju na 25 koševa što je nedostižno za goste iz Poreča. Zadnja četvrtina se igra kao i druga, izjednačeno, a domaćini sigurnom igrom čuvaju svoju prednost te na kraju potpuno zasluženo pobjeđuju rezultatom 74:51.

U Rovinju je gostovala vodeća momčad lige, Stoja, i tu nije bilo mjesta iznenađenju jer mladi igrači domaćina nisu imali nikakve šanse protiv još neporaženih gostiju. Puljani su pokazali zašto su vodeća momčad lige pa već u prvoj četvrtini postižu visoko vodstvo od 34:14. Do poluvremena još povećavaju vodstvo koje iznosi 57:33. U trećoj četvrtini gosti preciznom igrom još povećavaju prednost za 11 koševa, a u zadnjem dijelu igre gostujući trener daje priliku svim svojim igračima da zaigraju a oni održavaju stečenu prednost pa na kraju Stoja odnosi pobjedu i iz Rovinja rezultatom 97:60.

Novigradski kadeti su kod kuće dočekali momčad Pule 1981 a ta je utakmica direktno odlučivala o trećem mjestu na tablici na polovini prvenstva. Obje momčadi počinju susret vrlo nervozno i neprecizno ali se gosti ipak bolje snalaze pa prvi dolaze do vodstva koje na kraju prve četvrtine iznosi 18:14. Drugu četvrtinu domaćini nastoje zonskom obranom okrenuti u svoju korist i u tome čak i uspijevaju ali su u fazi napada vrlo loši pa dosta lopti gube na pogrešna dodavanja što gosti vješto koriste pa na poluvrijeme odlaze s vodstvom od 34:26. Drugo poluvrijeme domaćini konačno počinju igrati kako treba pa sustižu vodstvo gostiju a na kraju treće četvrtine čak imaju i vodstvo od 52:51 pa se očekuje neizvjesna završnica. Do sredine zadnje četvrtine se igra izjednačeno a tada domaćini gube koncentraciju pa kao u prvom dijelu utakmice gube dosta lopti na kriva dodavanja i greške u koracima što smireniji gosti vrlo vješto koriste pa laganim pogocima dolaze do prednosti koja se pokazuje nedostižna za domaćine tako da gosti iz Pule iznenađujuće ali potpuno zasluženo odlaze kući s pobjedom od 79:71. Najbolji su kod pobjednika bili kapetan Urošević s 31, Radolović s 12 i Miljak s 10 koševa, dok su kod slabih domaćina jedini raspoloženi bili Stojanović s 29 koševa i 21 skokom te Ikač s 18 koševa dok su svi ostali zakazali a ukupno je momčad Novigrada imala čak 42 izgubljene lopte i 17 promašenih slobodnih bacanja a s takvom igrom se ne može računati na pozitivan ishod utakmice.

Nakon prvog dijela prvenstva u vodstvu je Stoja koja još nije izgubila utakmicu ispred Istraplastike s jednim porazom. Treća je Pula 1981 a slijede tri momčadi Tinjan, Klasičar i Novigrad sa po 4 pobjede, dok su u donjem dijelu Poreč i Stoja II s 3 pobjede, Rovinj ima dvije dok je posljednja Oliva iz Vodnjana koja još nije okusila slast pobjede.

Idućeg vikenda nastavlja se prvenstvo kadeta a igraju i juniori. Kod kadeta na rasporedu je 10. kolo a sastaju se Tinjan – Pula 1981, Novigrad – Rovinj, Stoja – Poreč, Stoja II – Oliva te Istraplastika – Klasičar.

Juniori igraju drugo kolo međunarodne lige Alpe Adria koja se ujedno boduje i za prvenstvo Županije a sastaju se Novigrad – Stoja, Bor – Istraplastika i Koper – Istra.

U prvom kolu Novigrad je gostovao kod Kopra i izgubio sa 68:57, dok je Istra bila uvjerljiva u Trstu kod Bora pobijedivši sa 102:72. U najzanimljivijoj utakmici u Pazinu je domaća Istraplastika iznenadila favoriziranu momčad Stoje pobijedivši rezultatom 76:73.

Predkadeti Novigrada, igrači rođeni 90. godine i mlađi, ovoga su vikenda od petka do nedjelje igrali u Trstu gdje su nastupili na 2. turniru nacija «2. Torneo delle nazioni» kojega je organizirao klub Don Bosco. Na turniru je nastupilo 6 momčadi koje su igrale u dvije grupe a u grupi «B» s Novigradom su još igrali Koper i Selekcija Slovenaca u Trstu, dok su u grupi «A» igrali Portorož, UBSC Graz i domaćin Don Bosco.

Novigrađani su odlično započeli turnir u petak jer su pobijedili selekciju slovenske manjine s 92:71. Najviše su koševa kod Novigrada postigli Jeličić 33 i Erlić 27.

U drugoj utakmici grupe «B» košarkaši Kopra također nisu imali previše problema sa selekcijom Slovenaca pa su i oni upisali uvjerljivu pobjedu od 78:50.

U grupi «A» su se također odigrale dvije utakmice a u prvoj je domaćin Don Bosco pobijedio Portoroža s 96:88. U drugoj utakmici su gosti iz Graza pokazali svoju snagu i nadigrali domaćine vrlo uvjerljivo s 85:32.

Subota je bila dan odluke jer se odlučivalo o plasmanu u grupi a igrale su se i polufinalne utakmice.

U grupi «A» je momčad Graza još jednom došla do uvjerljive pobjede ovoga puta nad Portorožem sa 105:46 pa su tako zauzeli vodeću poziciju ispred domaćeg Don Bosca dok je treći Portorož.

U grupi «B» su se sastali Novigrad i Koper koji su odlučivali o pobjedniku ove grupe i izbjegavanju Graza u polufinalu. Utakmica je bila dosta izjednačena uz dosta izmjenjivanja u vodstvu obiju momčadi a na kraju su ipak prisebniji i precizniji bili igrači Kopra koji su pobijedili sa 78:71. Kod Novigrada su ponovno najefikasniji bili Jeličić s 32 i Erlić sa 16 koševa.

U polufinalnom susretu Novigrad je igrao s Grazom a ta je utakmica odigrana samo u jednom smjeru jer su se igrači iz Austrije, fizički viši i jači, jednostavno poigravali s našim igračima stalno povećavajući svoju prednost do konačne visoke pobjede od 105:40. U momčadi Novigrada najefikasniji već standardno Jeličić s 11 i Erlić s 10 koševa.

Drugo polufinale je bilo puno neizvjesnije a sastale su se momčadi domaćina Don Bosco i Koper. Utakmica je bila izjednačena do samoga kraja a u posljednjoj sekundi su domaćini postigli pogodak za konačnu pobjedu od 68:67 i plasman u finale.

Nedjelja je bila rezervirana za utakmice za plasman a u borbi za treće mjesto su se po drugi puta na ovom turniru sastale momčadi Novigrada i Kopra. I ovoga puta su igrači iz Slovenije bili uspješniji a nešto lakše su došli do pobjede rezultatom 68:54. Kod Novigrada su najviše postigli Ošaben 18 i Erlić 17 koševa.

Finalna utakmica nije donijela nikakvu neizvjesnost jer su momci iz Graza bili prejaki za ostale momčadi na ovogodišnjem turniru pa su i ovaj susret protiv domaćeg Don Bosca lako i uvjerljivo riješili u svoju korist s 81:41 i osvojili turnir.

Nakon finalne utakmice podijeljena su priznanja i nagrade a u momčad turnira kao najbolji centar uvršten je igrač momčadi Novigrada Jeličić. Nakon toga organizirana je zakuska za sve sudionike kojom prilikom su upućeni pozivi svim momčadima za turnir sljedeće godine.

Na ovom turniru za Novigrad su igrali Paić 1, Ošaben 35, Erlić 70, Paštar 11, Mario Kljajić, Barbić 24, Negri 23, Jeličić 76, Mato Kljajić 4, Regić, Brusić 5 i Krnjak 8 a vodio ih je trener Kulišić.