Košarka

09.05.2005. 00:00; ; Početna / Sport i rekreacija / Košarka

Ovoga vikenda su odigrane utakmice prvenstva juniora i predkadeta.

Juniori Poreča su u subotu na svom parketu dočekali vodeću momčad lige pulsku Istru i nanijeli joj prvi poraz. Gosti bolje započinju susret pa dolaze do vodstva u prvoj četvrtini s 19:11. Drugu četvrtinu domaćini uspostavljaju ravnotežu pa se igra izjednačeno 13:13 pa i dalje na poluvremenu gosti imaju vodstvo jednako kao i nakon prve. U drugom poluvremenu Porečani igraju znatno bolje pa smanjuju vodstvo Puljana na samo 4 poena zaostatka i dovode utakmicu u potpunu neizvjesnost. Zadnja četvrtina donosi odluku a tu se domaćini pokazuju kao bolji taktičari. Gostujući igrači su opterećeni osobnim pogreškama a nemaju zamjene pa domaćini lako dolaze do pogodaka jer se gosti čuvaju prekršaja te na taj način igrači Poreča prelaze u vodstvo koje pametnom igrom do kraja utakmice čuvaju i zasluženo pobjeđuju te nanose prvi poraz Istri rezultatom 64:61.

U subotu su igrali i juniori Novigrada a odigrali su posljednju utakmicu međunarodne lige Alpe – Adria u Trstu s momčadi Bor. Utakmicu bolje započinju Novigrađani ali domaćini se ne predaju već pogocima iz daljine, s tri trice drže priključak a nakon prve četvrtine imaju minimalno vodstvo od 23:22. Drugu četvrtinu gosti poboljšavaju igru u obrani i zaustavljaju šut domaćina koji pogađaju samo jednu tricu, a u napadu igraju brzim kontrama i preciznim šutom pa na poluvremenu Novigrad ima vodstvo od 54:38. Nakon solidnog vodstva gostujući igrači se opuštaju a domaćini to koriste pa ponovno dalekometnim šutom pogađaju koš Novigrada. Samo u ovoj četvrtini juniori Bora pogađaju pet trica pa smanjuju vodstvo Novigrada na 8 koševa, 83:75. Zadnja četvrtina sliči drugoj kad opet novigradski igrači zaustavljaju trice domaćina jer ovi pogađaju samo jednom a to je i rješenje za pobjedu protiv domaćina jer opet brzim i preciznim akcijama igrači Novigrada dolaze do sigurne pobjede od 103:87. Kod raspoloženih igrača Novigrada najviše koševa je postigao Tomas 37 uz 21 skok, Erlić 21 te Šegon 12 koševa i 11 skokova dok je najkorisniji bio Stojnić ostvarivši triple double učinak s 25 koševa, 13 asistencija i 11 skokova, dok su kod domaćina koji su pogodili 10 trica najbolji bili Crevatin s 34 koša (5 trica), Trevisan s 19 (5 trica), te Batich sa 16 i Sossi s 10 koševa.

Još se imaju odigrati neki zaostali susreti a Novigrad je trenutno samo ispred tršćanske momčadi i tu će vjerojatno i ostati.

U nedjelju je u Novigradu odigrana prvenstvena utakmica županijskog prvenstva a igran je uvijek zanimljiv susret susjednih momčadi, domaćina i Porečana. Nakon neugodnog i iznenađujućeg poraza u Poreču otprije mjesec dana novigradski juniori su odlučili pokazati što znaju i mogu. Od samog početka domaćini agresivnom i čvrstom obranom ne dozvoljavaju gostima da dođu u povoljnu poziciju za šut tako da Porečani u prvoj četvrtini pogađaju samo tri puta iz igre a ostalo s crte slobodnih bacanja. Za razliku od njih domaćini su vrlo raspoloženi i precizni u napadu i pogađaju tri trice i čiste šutove pa nakon ovog dijela utakmice imaju vodstvo od 26:12. U drugoj četvrtini domaći košarkaši su jednako raspoloženi za šut a predvode ih Tomas i Erlić koji pogađaju svaki po pet trica na utakmici. Zahvaljujući odličnom šutu ali i dobroj obrani domaćini već na poluvremenu imaju uvjerljivo vodstvo od 58:33. Ritam igre je u trećoj četvrtini nešto slabiji jer trener domaćina daje priliku igračima s klupe koji inače igraju manje ali i oni se dobro nose s gostima pa i dalje ostaje visoko vodstvo domaćina. U zadnjoj četvrtini najbolji igrači Novigrada opet igraju nadahnuto i raznovrsno a vidjeli smo i tri zakucavanja kapetana Šegona. Na kraju domaćini obilno uzvraćaju Porečanima za nedavni poraz i pobjeđuju uvjerljivo s 98:60. Standardno najviše pogodaka je kod Novigrada postigao Tomas 37 uz 15 skokova, Erlić je postigao 23 a Šegon je pridodao 12 uz 10 skokova, dok je svoj treći ovosezonski triple double učinak imao Stojnić sa 16 koševa, 12 skokova i 11 asista. Kod gostiju iz Poreča se itekako osjetilo ne igranje visokog Balaža koji je bio junak utakmice u Poreču kada je bio glavni pod koševima. Bez njega su gosti bili slabiji u skoku a najviše koševa su postigli Zirdum 16, Behlulović 11 te Radolović i Vukovac po 8 koševa.

Ovom pobjedom juniori Novigrada su osigurali četvrto mjesto na tablici dok Poreču još predstoji utakmica s Istraplastikom a trenutno su u donjem dijelu tablice s Klasičarom i Pulom 1981, dok su na čelu pulske momčadi Istra i Stoja te pazinska Istraplastika na trećem mjestu.

Predkadeti, koji svoje prvenstvo igraju turnirski, odigrali su treći turnir a domaćin je bio Tinjan.

Porečki košarkaši su igrali dvije utakmice s pulskim momčadima i obje su izgubili. Prvu su utakmicu odigrali sa Stojom. U prvoj četvrtini su Puljani bolji s 19:7 a u drugoj se igra izjednačeno pa na poluvremenu Stoja vodi s 31:18. Katastrofa Poreča dolazi u drugom poluvremenu kada ne uspijevaju postići pogodak a najbolja momčad lige postiže čak 58 koševa i uvjerljivo pobjeđuje s 89:18.

Druga utakmica je bila nešto bolja za Poreč a suparnici su bili igrači Pule 1981. Puljani su bolji u prvoj četvrtini koju dobivaju sa 16:7 a do odmora još povećavaju vodstvo na 35:17. I u nastavku utakmice su Puljani bolja momčad a tek u zadnjoj četvrtini se igra nešto izjednačenije ali pobjeda Pule ne dolazi u pitanje pa oni slave sa 66:38.

Bogati košarkaški vikend porečki košarkaši zaključili su utakmicom mlađih predkadeta, dječaka rođenih ´92. godine. U Kopru su igrali utakmicu međunarodne lige Alpe – Adria sa Slovenskom momčadi Janče. U dosta izjednačenoj utakmici u završnici su bolji bili Slovenci koji su pobijedili sa 47:44 i tako osvojili 9. mjesto dok su Porečki igrači deseti.