Valfresco S H
TZG plava riba

Kako je lijepo rasti zajedno sa svojom djecom!

18.05.2007. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Kako je lijepo rasti zajedno sa svojom djecom!
934GO197070.jpg

Učenici 1.b razreda Osnovne škole Poreč sa svojom učiteljicom Zlatom Katana Martić i članovima obitelji protekle su nedjelje, na Majčin dan, bili na izletu. Nije to bio neki velik i važan izlet, što se puta i krajnjeg cilja tiče, »tek« onaj do obližnjih višnjanskih znamenitosti. Njegova važnost i veličina mjerila se drugim vrijednostima – radošću i smijehom, toplinom druženja i čavrljanjem, opuštenom razdraganošću i toplim obiteljskim okruženjem.

Pomno su razgledali Sunčani sat, Zvjezdarnicu na Tićanu te jamu Baredine. Nakon fotografiranja, igre i druženja, učenici su upriličili program za roditelje – plesom, pjesmom, igrokazima i recitacijama zaželjeli su im sretan Majčin i Dan obitelji poklonivši im prigodne uratke. Svi zadovoljni i veseli, poželjeli su da se opet zajedno druže.


Obitelj u školi – škola u obitelji

Ovaj izlet dio je većeg projekta porečke osnovne škole što se temelji na suradnji škole i obitelji kao jednoj od nužnih pretpostavki za uspješnost i zadovoljstvo svih sudionika (djece, roditelja i učitelja) u djetetovom školovanju. Budući da se u svibnju obilježavaju dva značajna obiteljska datuma, Majčin i Dan obitelji (13. i 15. svibnja), stručno vodstvo škole sačinilo je projekt nazvan »Obitelj u školi – škola u obitelji«.

– Naš je zajednički cilj pružati roditeljima snažnu i trajnu podršku da bi se aktivno i učinkovito uključili u sve naše programe, prvenstveno za dobrobit svoje djece, veli školska psihologinja Gordana Vorkapić Jugovac. U projektu sudjeluju svi razredni odjeli u redovnoj nastavi obrađujući prigodne sadržaje te roditelji koji će se uključiti u različite aktivnosti – predavanja, izlete, radne akcije, druženja uz zabavne igre, zajedno će postavljati izložbe, pripremati razredni list, posjećivati zaposlene na njihovim radnim mjestima…


Važna karika – obrazovanje roditelja

U vremenu koje obiluje rizičnim ponašanjima djece, obrazovanje roditelja važna je karika i proces u kojem oni mogu odgovoriti na izazove i postati kompetentniji i uspješniji. Mogućnosti i strategije u obrazovanju roditelja su različite.

– O roditeljskoj uspješnosti u odgojnom djelovanju uvelike ovisi na koji će se način dijete razvijati, hoće li imati prilike za razvoj svojih potencijala. No, da bi roditelj mogao birati ono što je najbolje za njegovo dijete, mora znati, htjeti i posjedovati neke vještine. To znači učenje, odnosno ne baš uvijek i svugdje shvaćenu činjenicu da se roditeljstvo može i mora učiti, veli Vorkapić Jugovac.

Osnovne vrijednosti i znanja stječemo u obitelji, kao i što učimo kako komunicirati. Kakva ćemo osoba biti i kakvu ćemo obitelj formirati također je, u velikoj mjeri, rezultat odnosa u obitelji iz koje dolazimo. Važnost koju obitelj ima za razvoj zdrave ličnosti očito je nemjerljiva. Ipak, čini se kao da se podrazumijeva da ljudi znaju kako odgajati djecu da odrastu u zdrave, samostalne i odgovorne osobe.

Roditeljska uloga uvijek je predstavljala veliku odgovornost, međutim, ona nikad nije bila zahtjevnija nego što je danas. Od suvremenog se roditelja očekuje da dobro poznaje razvoj djeteta, da primjenjuje adekvatne odgojne postupke, da koristi i traži nova znanja i vještine. Kako pomoći roditeljima da djeluju uspješnije u roditeljskoj ulozi?

– Samo obrazovanjem! Obrazovanjem u kojem je roditelj aktivan sudionik, u kojem je temelj rada roditeljski interes i njegove potrebe. Programi moraju nadopunjavati roditeljska znanja da bi sami otkrili vlastite sposobnosti i tako preuzeli maksimalnu odgovornost za svoje ponašanje i modifikaciju ponašanja svog djeteta, veli školska psihologinja. Različitim modelima obrazovanja mogu biti obuhvaćeni svi roditelji ili samo neki. Važno je napomenuti da oni najbolje uče kada su sadržaji usko povezani s njihovom životnom situacijom jer očekuju da će nove ideje moći primijeniti. Također, učenje za roditeljsku ulogu počinje od rođenja djeteta (pa i prije) i prolazi kroz različite etape, pri čemu u svakom razdoblju postoje određene potrebe koje programi trebaju zadovoljiti.


Porečki modeli rada

U želji da se primijeni najbolji oblik rada s roditeljima s obzirom na potrebe pojedinca, skupine ili cijele populacije, u Poreču se sustavno razvijaju različiti preventivni programi, neki u suradnji s Fondom Zdravi grad.

Univerzalni programi usmjereni su na roditelje koji nisu identificirani na osnovi individualnog rizika, pa se za njih pripremaju tematski sastanci, tribine, predavanja u vrtićima i školama. Selektivni programi usmjereni su na pojedine roditelje ili specifične skupine koje trebaju informacije o odgoju djeteta, traže rješenje dilema i problema, žele se dodatno educirati, surađivati. Treća vrsta su inicirani programi i intervencije, namijenjeni roditeljima čija su djeca visoko rizična, ostvaruju se putem obiteljskog savjetovanja, pružanja potpore obitelji i razvijanja strategije djelovanja.

Programi se provode i s obzirom na dječju dob, pa su tako podijeljeni na posebne projekte za vrijeme prije djetetova rođenja, vrtićku te školsku dob. Na primjer, za vrijeme prije rođenja među selektivnim programima djeluje ginekološko savjetovalište za mlade gdje im se pruža mogućnost da rješavaju teškoće vezane uz spolno sazrijevanje, te priprema trudnica za porod, program koji omogućava budućim roditeljima da se fizički i psihički pripremaju za dolazak djeteta. Među iniciranim programima izdvajamo rad s rizičnim obiteljima u cilju prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladeži u gradskom savjetovalištu za brak i obitelj.


Kako prepoznati vlastite i djetetove potrebe

Više je programa namijenjenih djeci predškolske dobi. Posebno je osmišljena tzv. integralna metoda – rad s odgojiteljima, roditeljima i djecom s ciljem ulaganja u socio-emocionalni rast predškolske djece. Još jedan projekt, »Uspješan odgajatelj u komunikaciji s roditeljima«, nastavak je integralne metode kao ulaganja u partnerstvo roditelja i vrtića. Tečaj kvalitetnog roditeljstva pruža mogućnost da uče prepoznavati i zadovoljavati vlastite i djetetove potrebe te da budu uspješni u ulozi roditelja. Za roditelje djece s emocionalnim smetnjama djeluju posebne grupe.

Stručne službe porečke škole razvile su više programa namijenjenih individualnom te grupnom radu s roditeljima kojima pružaju pomoć te razvijaju strategije djelovanja ovisno o potrebama. Program afirmacije uspješnog roditeljstva baziran je na idejama prevencije rizičnih ponašanja posredstvom ulaganja u učitelje i roditelje, a uspješnim se pokazao i projekt »Uspješan učitelj u komunikaciji s roditeljima«.

No, svi ovi programi ne bi bili tako učinkoviti da nije bilo suradnje s resornim gradskim službama i Fondom Zdravi grad. Samo dobro promišljenim projektima različitih razina djelovanja u prevenciji rizičnih ponašanja djece te ciljanim djelovanjem prema roditeljima mogu se postići zadovoljavajući rezultati.

– Ako se roditeljstvo može učiti, pružimo roditeljima mogućnost da se u tom najljepšem i najodgovornijem pozivu razvijaju, usavršavaju i rastu zajedno sa svojom djecom, poručuje Vorkapić Jugovac. Nedavni izlet na Višnjanštinu ovoj je tezi najbolje svjedočio.

Vesna Medvedec, Glas Istre

Galerija slika uz članak