NEWS
Valfresco S1124

Iza golfa ostaje mrtva priroda

11.05.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / Iza golfa ostaje mrtva priroda
48GO136416.jpg

Svođenje ponude golfa na pravu mjeru, preispitivanje legalnosti rada Golf kluba Motovun te bolja skrb za autohtonu kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu osnovne su poruke s konferencije za novinare koju su jučer u Motovunu zajedno održali predsjednik i tajnica Demokratskog saveza zelenih Josip Anton Rupnik i Vesna Fabijan te predstavnici novoosnovane udruge »Motovun eko-grad« Ranko Bon i Miroslav Kiš.

Rupnik je u uvodu podsjetio na inicijativu koju je iznio na posljednjoj sjednici Skupštine Istarske županije o smanjenju broja planiranih golf igrališta u Istri. Za Istru su previše 22 golf igrališta kad se zna da ih je u cijeloj Hrvatskoj planirano ukupno 38, smatra Rupnik, zalažući se da se tereni grade u sklopu velikih turističkih sustava koji si to mogu priuštiti. Sadašnja strategija izgradnje golf igrališta zapravo je, tvrdi on, »rasprodaja zemljišta iza čega stoje građevinski lobiji, to je novi način za daljnju apartmanizaciju. U svijetu je 90 posto golf igrališta nerentabilno, i zato svatko tko ih gradi uz njih planira velike komplekse apartmana ili vila kojima se ti projekti financijski pokrivaju«. Rupnik također upozorava da je funkcioniranje golf igrališta štetno za prirodni eko-sustav.


Zelene stranke Europe: NE golf terenima

– Gdje je bilo golf igralište, pa je napušteno, tu više ništa ne može rasti, tu može biti samo smetlište. Sa zemljišta koje se uređuje za golf najprije nestaju kukci, zatim gmazovi, pa ptice i na kraju ostaje samo mrtva priroda, trava koja se održava kemikalijama, veli Rupnik. U skladu sa svojom inicijativom priprema zahtjev s pratećom dokumentacijom za izmjenu Prostornog plana Istarske županije, koji će uputiti u redovnu proceduru.

Pobliže je o problemu golf igrališta kraj Motovuna govorio i Miroslav Kiš, koji smatra da taj projekt nije u interesu lokalnog stanovništva, nego samo stranih investitora i njihovog kapitala. »Kad se otkrije da uz teren za golf dolaze i apartmani u predimenzioniranim brojkama, postat će jasno da se stanovnike ovog kraja vara i krade otkupom zemljišta po vrlo niskim cijenama kojemu se zatim kroz prenamjene stostruko povećava cijena«, tvrdi Kiš. Izvijestio je da je prije nekoliko dana na kongresu ujedinjenih zelenih stranaka Europe u Helsinkiju čak usvojena rezolucija s naslovom »NE golf terenima – DA za permakulturu i ekologiju u Istri, u Hrvatskoj«.

– Sasvim je ljudski da su načelnici općina kroz uključenje područja svojih općina u projekte s golf terenima željeli povećati vrijednost zemljišta i općinske proračune, međutim nije dobro što se usporedno s mogućnošću golfa ne razmatra niti jedna druga strategija turističkog razvoja, a za ovaj prostor to bi trebala biti strategija očuvanja zelene, ekološki sačuvane Istre, koja je i ovakva zanimljiva strancima koji ovdje dolaze«, zaključuje Kiš.


Testiranje trave uz naplatu

Ranko Bon govorio je o statusu Golf kluba Motovun, koji je, prema onome što je saznao iz općinske uprave, dobio na korištenje zemljište u dolini Mirne za »testiranje trave« koja bi se koristila na budućem motovunskom golf igralištu, kada i ako do njegove izgradnje dođe. Međutim, Bon je nedavno saznao da Golf klub Motovun »naplaćuje svoje usluge« na tom zemljištu, te zaključuje da ili taj klub to radi bespravno, »ili nam Općina nije rekla da su mu proširena prava u načinu korištenja tog zemljišta«. Rekavši da je općinskoj upravi poslao pismeni zahtjev da se »ispita pravni status Golf kluba Motovun«, Bon se založio, ako se to zemljište koristi neregularno, da se klub zatvori, a počinitelji kazne. Rupnik je najavio da će njegova stranka podnijeti prijavu inspekciji zaštite okoliša kako bi se utvrdilo što se događa na tom golf terenu.

Bon je govorio i o potrebi da se za Motovun izradi strategija skrbi o spomeničkim objektima u općinskom vlasništvu kako bi se izbjeglo da se pomoć traži samo u situacijama kada se nešto sruši, kao što je nedavno bilo sa zidinama. »Golf i polo ne mogu biti izvori sredstava za zaštitu motovunske baštine, kao što je to sugerirao župan Jakovčić kad je nedavno bio u Motovunu. Ovaj prekrasan gradić zahtijeva izvore financiranja iz županije i države, a moramo se založiti i za to da se prepoznavanjem važnosti Motovuna na svjetskoj razini dođe i do inozemnih izvora sredstava za njegovo održavanje«, kazao je Bon.

D. Šišović, Glas Istre