Iz Večernjaka donosimo: Koliko su se političari u Istri i Primorju držali obećanja danih glasačima uoči prošlih izbora ?
IDS, koji na poluotoku najdulje obnaša vlast i čini članove najviše lokalnih uprava, dosta će obećanja prebaciti u drugi mandat. Župan i kandidat za još jedan izborni krug, Ivan Jakovčić, može se hvaliti međunarodnom suradnjom.
Izostala velika obećanja
Pula je postala sjedište Jadranske euroregije, a Istra otvorila ured u Bruxellesu. Najviše je napravljeno u poljoprivredi, pa je Istra postala mala Toscana i prepoznatljiva po maslinovu ulju, vinu i pršutu. Dobri krediti pomogli su procvat agroturizma. Otvoreno je i 16 poslovnih zona. Ipak, neka velika obećanja, osim gradnje Ipsilona i plinofikacije, što manje-više teče po planu, zakazala su. Projekt Brijuni rivijera je stao, a ni Opća bolnica nije sagrađena, iako je trebala otvoriti vrata još ove godine. Pula je postala filmski grad jer je napokon otvoreno kino, ali nije postala i sjedište županije.
Gradski oci Poreča, grada u koji se u Istri najviše ulagalo i gradilo, odlučili su o svojim djelima javnost izvijestiti u nultom broju časopisa Porečki vjesnik, koji će pratiti važnije gradske projekte, investicije i programe. O gradskom trošku, dakako.
Riječki veliki projekti se prepisuju od mandatnog do mandatnog izvješća, tvrdi oporba, a koalicijska vlast, u kojoj je SDP okupio većinu lijevih stranaka i stranaka lijevog centra, uzvraća da su za objekte koji su ostali na obećanjima krivi država i konzervatori. To su novi Autobusni kolodvor, Gradska knjižnica te Tvornica Rikarda Benčića, gdje je najvažniji objekt MMSU, a planira se graditi hotel, poslovno-trgovački prostori i javne garaže.
Više o tome u današnjem Večernjem listu – regionalno izdanje