Istarske putničke agencije: Nećemo plaćati nezakonit porez niti ćemo ga uvrstiti u cijenu!
Putničke i turističke agencije u Istri neće uvrstiti plaćanje PDV-a u cijene jednodnevnih izleta u inozemstvo, niti će PDV na te usluge plaćati jer smatraju da za to nema nikakve zakonske osnove, aklamacijom je podržani zaključak na sastanku putničkih agencija iz Istarske županije održanom jučer u porečkom hotelu Laguna Materada. Skup je sazvala istarska organizacija Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA), a odazvalo se 70-ak predstavnika agencija iz cijele Istre.
Dvostruko oporezivanje izleta
Jasnom zaključku o često spominjanoj, ali i dalje nejasnoj "akciii" Porezne uprave i Ministarstva financija, prethodilo je vrlo zanimljivo »svjdočenje« vlasnika dviju istarskih agencija – Rudija Golje iz Kompasa Rabac i Rosane Juričić iz Atlasa Rabac. To su dvije od ukupno četiri tvrtke, uz njih su Kompas Travel iz Poreča i DaRiva iz Opatije, u kojima su poreznici proveli nadzor i naložili plaćanje PDV-a na prodane izlete, uglavnom za Veneciju te Postojnu i Lipicu. Ukratko, poreznici svoj stav temelje na mišljenju Središnjeg ureda Porezne uprave iz 1998. godine po kojem se »mjestom obavljanja usluge smatra sjedište tvrtke koja obavlja usluqe«, a agencije uporno dokazuju da je pritom riječ o dvostrukom oporezivanju jer je na usluge uključene u jednodnevni izlet već plaćen porez u drugoj državi. Nakon neuspjelih žalbenih postupaka ove su tvrtke pokrenule i upravni spor, a Atlas Rabac i ustavnu tužbu jer smatra da službeno neobjavljeno mišljenje ne može biti temelj za provođenje zakona.
– Zakon o PDV-u je vrlo jasan i izričito oslobađa tog poreza organizatora putovanja, pa ni onaj koji prodaje kartu nema osnova platiti ga. Međutim, porezni inspektori u Istarskoj županiji maliciozno i tendenciozno čitaju zakon. Zato valja ovdje jasno i javno postaviti pitanje zašto se to dešava samo u Istri? Zašto, primjerice, poreznog nadzora nema u zagrebačkom Generalturistu ili dubrovačkom Atlasu? S druge strane, imam informaciju da se Porezna uprava u Istri sprema provesti nadzor u još desetak ovdašnjih agencija, rekao je Golja.
Ministarstvo turizma uz agencije, "financi" šute
Član Upravnoq odbora UPA-e Boris Žgomba prepričao je dosadašnje aktivnosti ove udruge u rješavanju ovog problema koji potencijalno dotiče sve lokalne putničke agencije jer gotovo da nema ni jedne u Istri koja u posljednje tri godine (to je rok dosega poreznog nadzora, op. a.) nije prodala izlet ili brodsku kartu za Veneciju.
– Na nedavno održanoj skupštini UHPA-e dobili smo javnu podršku resornog ministarstva, onog za turizam, i njegovih čelnih ljudi, imamo podršku i saborskog Odbora za turizam, za nas se zauzela i evropska asocijacija putničkih agencija koja je hrvatskim institucijama izrazila čuđenje zbog dvostrukog oporezivanja, ovo će pitanje biti artikulirano i na skorom kongresu evropskih putničkih agencija u Budimpešti … Međutim, imamo Ministarstvo financija i Poreznu upravu čiji čelni ljudi, ministar Šuker i ravnatelj Mladineo, još nisu našli ni pola sata vremena da s nama razmotre problem. A dok se mi igramo poreza, sezona je počela, izleti za Veneciju se prodaju. Ali ne samo za Veneciju i samo iz Istre, jednodnevni izleti organiziraju se i u Međugorje ili Crnu Goru, tako da ovaj problem prelazi istarske okvire, istaknuo Žgomba.
Porečkom Kompas Travelu »razrezano« desetak milijuna kuna!?
Povjerenik UHPA-e za Istru Alfredo Golob napomenu je da je stav njihove dubrovačke organizacije da PDV na jednodnevne izlete u inozemstvo ne plaćaju. Rudi Golja je istaknuo i pomoć saborskog zastupnika Valtera Poropata koji je koncem siječnja ove godine postavio prvo, a koncem ožujka i drugo, dopunsko zastupničko pitanje o oporezivanju jednodnevnih izleta u inozemstvo tražeći jasan odgovor zašto inspektori različito postupaju u istom nadzoru, primjenjuje li se spomenuto mišljenje Porezne uprave iz 1998. svugdje jednako te objašnjenje treba li u Hrvatskoj platiti PDV za ulaznicu za razgledavanje Postojnske jame ako je na nju već plaćen slovenski "davek". Drugi odgovor još čeka.
U raspravi je Aida Šaškin, vlasnica turističke agencije iz Poreča, podsjetila na sličan
slučaj problematičnog oporezivanja iznajmljivanja privatnog smještaja kad je nekoliko posredničkih agencija u Poreču dobilo naloge plaćanja PDV-a za koje također smatraju da nije bilo osnova.
– To je palo u zaborav, a uništene su nam firme, rekla je Šaškin koja još čeka odluku Upravnog suda.
Ovoj vrućoj i intrigantnoj temi, koja nije ni financijski bezazlena jer je, prema nekim informacijama, porečkom Kompas Travelu "razrezan" porez koji sa zateznim kamatama doseže desetak milijuna kuna, prethodilo je upoznavanje s novinama u dva zakona – onom o ugostiteljskoj djelatnosti donesenom koncem prošle godine i onom o pružanju usluga u turizmu koji je nedavno Vlada uputila Saboru na konačno donošenje. Sukus dvosatne rasprave je da putničke agencije smatraju da su s jedne strane marginalizirane, a s druge stavljene u neravnopravan položaj u tržišnoj utakmici, posebice kad je riječ o posredovanju pri iznajmljivanju privatnog smještaja.
– Ne bunimo se što nas kontroliraju radimo li po zakonu, ali tražimo da se zakon poštuje od početka do kraja i da se za njegovo nepoštivanje i rad na crno svi jednako kažnjavaju. Također valja istaknuti da su putničke agencije u Hrvatskoj u sve težem položaju. Dizanje, odnosno uvođenje PDV-a i ukidanje subvencija turoperatorima u pred i posezoni rezultiralo je poskupljenjem turističkog smještaja i izletničkih tura koje tržište nije prihvatilo. Organizirani promet kroz putničke agencije u prošloj je godini pao za sedam posto iako je službeni ukupni turistički promet, iskazan kroz noćenja, rastao između dva i tri posto, upozorio je Žgomba.
Goran Prodan, Glas Istre