NEWS

ISTARSKA KOMUNALNA PODUZEĆA SPREMNA ZA PREUZIMANJE OTPADNIH OMOTA PROIZVODA

10.01.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / ISTARSKA KOMUNALNA PODUZEĆA SPREMNA ZA PREUZIMANJE OTPADNIH OMOTA PROIZVODA
810Otkup1.jpg

POREČ, ROVINJ, PAZIN, LABIN, BUZET  

  Direktor porečkog komunalnog poduzeća Usluga Poreč Rodoljub Kosić jučer je sazvao konferenciju za novinare na kojoj je iznio plan prikupljanja, otkupa i zbrinjavanja ambalažnog otpada prema Pravilniku donesenom krajem prošle godine, kojim do 16. ožujka taj posao preuzimaju komunalna poduzeća, a nakon toga će to raditi veće prodavaonice. – Poreč je, nažalost, među posljednjim turističkim destinacijama, kada govorimo o selektiranom otpadu, a na Poreštini imamo samo nekoliko ekoloških otoka i započete projekte selektivnog prikupljanja otpada u osnovnim školama. Ova obaveza sukladno pravilniku zapravo je prilika da konačno, makar i na mala vrata, uvedemo odgovorniji režim prikupljanja otpada, što smo mogli odavno učiniti da je u lokalnoj samoupravi bilo više sluha i da je Adriaplus stvorio uvjete za to na Košambri, rekao je uvodno Kosić. Temeljem pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu Usluga će privremeno prikupljati i skladištiti plastične boce i limenke od pića (PET i MET ambalažu) te staklenke. Za to je predviđena lokacija u dvorištu nekadašnje tvornice Školjka, za sada samo jednom tjedno, srijedom od 9 do 13 sati i od 15 do 17 sati, a pokaže li se potrebnim, i češće. Prve količine ambalažnog otpada Porečani mogu prodati već sutra u Školjci. Količina koju jedna osoba može donijeti i dobiti za to naknadu limitirana je na 10 do 100 jedinica PET ambalaže, staklenih boca za jednokratnu upotrebu, aluminijskih i željeznih limenki zapremine veće od dva decilitra. Za takvu vrst otpada dobit će 50 lipa po komadu. Doduše, kaže Kosić, u kontejnere za plastiku, metal i staklo moći će građani donijeti i ambalažu manje zapremine, ali za nju neće dobiti naknadu. Osim toga, bit će postavljen i kontejner za »ostali otpad«, što znači onu na kojoj su ostaci hrane (tetrapak od mlijeka, jogurta, staklene boce od ulja), ali ni za njih nije predviđen otkup. A papir i karton, kao i do sada, mogu se odvoziti na odlagalište Košambra. Kosić kaže da imaju i dvije ponude za otkup tako prikupljene ambalaže od pulskih tvrtki Jadranmetal i Metis, a novac koji će Usluga isplatiti građanima bit će joj vraćen iz Fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu prirode. »Mi smo gradskoj upravi dostavili projekt vrijedan 1,2 milijuna kuna, kojim smo već ranije mogli stvoriti uvjete za selektirano prikupljanje otpada, ali to nije realizirano. Uglavnom zato jer Grad još pokušava raščistiti odnose s Uslugom i Adriaplusom. U međuvremenu su drugi turistički gradovi otišli ispred nas. Tako Umag ima na novom dijelu deponija asfaltiranu površinu za selektivni otpad, a Rovinj je u sklopu starog deponija izgradio betonske boksove za istu namjenu. Oni nakon ove uredbe zapravo samo nastavljaju svoje dosadašnje aktivnosti«, rekao je Kosić, uvjeren da će tri mjeseca odvojenog prikupljanja ambalaže u njihovom aranžmanu polučiti dobre rezultate i smanjiti količinu opada koji je dosad bio deponiran na Košambri.

  U Rovinju otkup počinje krajem tjedna Rovinj je spremno dočekao uredbu o otkupu plastičnih boca, pa je s Ministarstvom zaštite okoliša prošlog tjedna sklopio ugovor kojim se obavezao da će sljedeća dva mjeseca, dok se za to ne osposobe trgovine, prikupljati praznu ambalažu i isplaćivati naknade. Prazne plastične boce će u reciklažnom dvorištu na Gripolama, u kojem se prikuplja i krupni otpad, preuzimati Komunalni servis. Za svaku će se odmah dobivati 50 lipa. Plastične boce počet će se prikupljati već krajem tjedna, a predviđeno je da će se moći donositi svakog utorka i četvrtka od 7 do 14 sati. Vladina uredba poremetit će uobičajeni način skupljanja plastične ambalaže u Rovinju. Komunalni servis od 2001. odvojeno skuplja PET na 30 lokacija u gradu i još na 15 u hotelima i turističkim naseljima Maistre. Prve je godine prikupljeno 16, a prošle se došlo do 40 tona ambalaže, koja je isporučivana jednoj tvrtki u Velikoj Gorici. U proteklih pet godina tako je prikupljeno 115 tona plastične ambalaže. U nabavku »zvona« za njezino skupljanje Komunalni servis uložio je oko 600 tisuća kuna, a sada će se na uobičajenim mjestima prikupljati manje plastičnih boca. U rovinjskim trgovačkim poduzećima također se pripremaju za prikupljanje plastičnih boca. I u Jadran-trgovini i u Valalati, koji su vlasnici najvećih rovinjskih trgovina, jučer su nam rekli da im je najveći problem nedostatak prostora. Staklene boce koje se vraćaju proizvođačima smještaju se naime u posebnu ambalažu, a za plastične, koje se isporučuju na paletama, nema takvog praktičnog rješenja. Trgovci će se unatoč tome organizirati kako bi obavezu ispunili do kraja mjeseca jer uredba stupa na snagu 1. veljače. U Jadran-trgovini će vjerojatno prikupljati prazne boce u diskontu na Lamanovi, gdje imaju više prostora. Trgovine nemaju većih skladišta, a prikupljanje u prostorima gdje se čuvaju prehrambeni proizvodi ne bi bilo higijenski, rekao je direktor Jadran-trgovine Silvano Ive. Sto boca maksimum

  U pazinskom komunalcu Usluzi danas od 10 do 12 sati počinje otkup PET ambalaže, staklenih boca za jednokratnu upotrebu te aluminijskih i željeznih limenki volumena većeg od 0,2 litre. Građani mogu unovčiti od deset do 100 boca s tim da ih trebaju donijeti kod zvonika, gdje Usluga još prodaje pogrebnu opremu. Ondje će biti postavljena dva spremnika te će se odmah po predaji ambalaže dobiti propisana naknada od 50 lipa po boci. Za početak će otkup biti na istom mjestu, osim utorkom, četvrtkom od 15 do 17 te subotom od 9 do 12 sati, ali će se termini prilagođavati potrebama. Usluga će prikupljeno dostavljati pulskim tvrtkama Jadranmetalu ili Metisu, a što će dalje biti s njima, odlučit će njihov vlasnik Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Uz 50 lipa po boci Fond će Usluzi za njen dio posla plaćati 15 lipa za bocu.

  Labinsko će komunalno poduzeće 1 maj, rekao nam je direktor Veljko Golja, ambalažu otkupljivati do 16. ožujka, i to maksimalno sto boca po osobi. Po komadu donositelju će se plaćati pedeset lipa. Uskoro će, kazao je, odrediti vrijeme i mjesto na kojem će se to moći učiniti. Po Goljinim riječima, nakon tog datuma boce će morati kupovati prodavaonice. Na pitanje što će biti s kontejnerima za plastiku i staklo rovinjskog Indeks komerca, koji s labinskim komunalcem ima ugovor o pražnjenju i preuzimanju, naš sugovornik procjenjuje da takav način sakupljanja više neće biti zanimljiv privatnicima. Ugovor s tom tvrtkom, koja na podosta lokacija u Labinu ima kontejnere za staklo i plastiku, najvjerojatnije će se ove godine raskinuti.

  Buzetski komunalac Park ambalažu će prikupljati od 16. siječnja do 16. ožujka. Preuzimat će nepovratnu ambalažu i to isključivo od pića, dakle staklene boce, plastične boce i limenke pića zapremine veće od dva decilitra. Neće se prihvatiti ambalaža od ulja, kompota i slično. Park će prikupljati od 10 do 100 komada, za što će se donosiocu isplaćivati 50 lipa po komadu. Pojedinac može predati najviše 100 boca jednokratno uz naknadu. Količine veće od 100 komada, kao i povratna ambalaža, zaprimat će se bez naknade. Ambalažni otpad Park će prikupljati u reciklažnom dvorištu odlagališta otpada Griža utorkom i četvrtkom od 12 do 17 sati. Prilikom predaje boca evidentirat će se ime i prezime te adresa donosioca koji mora biti stanovnik Buzeta. Park je za prikupljanje nepovratne ambalaže posudio velike kontejnere dok ne nabavi vlastite, a to će ovisiti o tome hoće li mu Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobriti avansna sredstva.

Pišu S. M., A. P., S. B., K. S. R., G. Č. Š.

Galerija slika uz članak