I udruge žena najavljuju prosvjede u Zagrebu

03.03.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / I udruge žena najavljuju prosvjede u Zagrebu
29bmo.jpg

Povodom Međunarodnog dana žena 8. ožujka članice Ženske mreže Hrvatske, Ženske sekcije SSSH-a, Odbora žena Nezavisnih hrvatskih sindikata i Koordinacije žena HUS-a u Zagrebu će na Trgu bana Josipa Jelačića organizirati prosvjed na kojem će javnost upoznati sa zahtjevima usmjerenima prema činjenici da Vlada RH i predstavnici te zagovornici kapitala zahtijevaju fleksibilnije tržište rada na kojem bi tada radnice i radnike lakše mogli otpuštati, ali i zapošljavati, istakla je novinarima Biserka Momčinović iz porečkog Centra za građanske inicijative.

Sudionice prosvjeda artikulirale zahtjev sa zajedničkim nazivnikom – Za sigurno, kreativno i produktivno radno mjesto, sastavljeno od 13 točaka među kojima se ističe zahtjev da se neisplata doprinosa regulira kao kazneno djelo, da se zaustavi pad stope radne aktivnosti žena, da rad na određeno vrijeme bude iznimka te da se smanji jaz između plaća žena i muškaraca,

– Zahtjeve za promjene pokušat ćemo uručiti i predsjednici Vlade budemo li smjele i mogle doći do Markovog trga, kaže Momčinović.

Hrvatska ima prefleksibilno i nesigurno tržište rada na kojemu zaposleni na neodređeno vrijeme i u sigurnim oblicima rada postaju manjina, tvrde sudionice najavljenog prosvjeda u Zagrebu koji će biti održan i povodom 100 godina međunarodne ženske borbe i proglašenja 8. ožujka Međunarodnim danom žena.

– Stopa radne aktivnosti žena iznosi samo 40 posto, a među zaposlenima samo je 46 posto žena, koje pretežito rade u trgovini, ugostiteljstvu i turizmu, te prerađivačkoj industriji, obrazovanju i uslužnim djelatnostima i to najčešće na određeno vrijeme i u sezonskim poslovima. Bruto plaće su niske i prosječno iznose 2.800 kuna, a u prošloj godini je 90 posto žena bilo zaposleno na ugovorni rok što je krajnje nepovoljni izbor za žene, istakla je Momčinović.

Prema navodima predstavnice Centra za građanske inicijative Poreč, danas više od 70.000 radnica i radnika radi, a ne prima plaću. Još je veći broj onih kojima poslodavci ne plaćaju doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Procjena je da oko 160.000 osoba, među kojima su većinom žene, rade na crno i bez ikakve su zaštite.

Zbog tih i ostalih nepobitnih činjenica nevladine udruge Ženske mreže Hrvatske i ženske sindikalne grupe zahtijevaju od Vlade RH hitno poduzimanje aktivnosti kako bi se nakon 100 godina međunarodne borbe žena ostvarili njihovi zahtjevi.

(DM, ipress)

Print Friendly, PDF & Email