Galerija S
VALFRESCO 1224 S

Eugen Varzić i Krešimir Katušić izlažu u Fonticusu

bcus2908936
Radovi Eugena Varzića u grožnjanskom Fonticusu (Slađan Dragojević)
09.04.2014. 23:07; ; Početna / Kultura / Eugen Varzić i Krešimir Katušić izlažu u Fonticusu

Od prošlog vikenda dvije su nove izložbe otvorene u grožnjanskoj Gradskoj galeriji Fonticus. Samostalna izložba porečkog umjetnika Eugena Varzića naslovljena je “Vizualizacija trenutka”, a zagrebački kipar Krešimir Katušić predstavlja se postavom naslovljenim “Izgubljene riječi”.

Izložbe je otvorio Eugen Borkovsky, voditelj Fonticusa. On ističe da Varzić ovom prigodom pokazuje izbor iz slikarskog opusa, koji u velikoj mjeri dodiruje pitanje identiteta.

– Družeći se s radovima Eugena Varzića, postajemo svjedoci doživljaja. Umjetnik oblikuje ljudska stanja predstavljajući odsjaje osoba u osobnoj percepciji, zabilježio je Borkovsky uz izložbu te istaknuo da svi Varzićevi radovi nose snažan narativni naboj jer je umjetnik odan promatraču.

– Eugen Varzić integrira nasljeđe novih medija, fotografije, virtualne pojavnosti. Osim prepoznatljivog slikovnog, na raspolaganju su informacije dostupne QR kodovima. Varzić oblik koda doživljava kao likovni element pa ga uklapa u kompozicije, zapisuje Borkovsky

Radovi Krešimira Katušića izloženi u Fonticusu objedinjeni su naslovom “Izgubljene riječi”. Autor predstavlja radove izvedene kombiniranjem tehnika (glina/keramika, drvo; otisci slova/ tipografija), a ponuđeni su kao instalacije u prostoru.

Okosnicu čine objekti u obliku svitaka koji simboliziraju sakupljeno znanje. Neuredno su posloženi, djelomično raspoređeni u kutije. Neki svici su bez intervencija ostavljeni u bojama, tonovima gline, a ostali su dorađeni otiscima slova različitih rasporeda, boja i gustoća

– Začudnost je da se svitak ne može odmotati a slovni repertoar treba odgonetnuti. Ovo našu pažnju usmjeruje ka značenju, ističe Borkovsky te naglašava da “umjetnik komentira površnost suvremene komunikacije. Jer, estetika divljeg kapitalizma današnjice nije više u mogućnosti odrediti što je ispravno ili lijepo. Kriteriji su zamijenjeni snagom reklama, a konglomerati nepročišćenih informacija dostupni su u svakom trenutku, bilježi uz izložbu Borkovsky. Pri tom napominje da ovaj ciklus problematizira zbirku, galeriju, odnosno muzej te naglašava da Krešimir Katušić nudi promišljanje o prevrednovanju stvari, te nudi novu ponudu smislu.

(B. ĆUSTIĆ JURAGA, Glas Istre)