Država vlasnik svih kampova na obali
Ustvrdio je to dr. Petar Simonetti, profesor građanskog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci, u sklopu rasprave koja se na temu vlasništva vodila na okruglom stolu pravnika u Poreču. Dok se u Hrvatskoj godinama vodi polemika o vlasništvu nad oko milijun kvadrata najatraktivnijeg turističkog zemljišta na obali iz jedinog razloga što u pretvorbi to zemljište nije bilo navedeno kao kapital i plaćeno, dr. Simonetti tvrdi da se nije ni moglo prodati.
Budući da su kampovi prirodno dobro, država ih može dati u dogogodišnji najam, tvrdi dr. Simonetti. Upozorava, međutim, da u svakom pojedinom slučaju treba utvrditi stanje, te da se može privatizirati zemljište koje je u službi hotela. Navodi kako upravo to zemljište koje služi upotrebi hotela treba precizno definirati pri donošenju Zakona o turističkom zemljištu.
U svim slučajevima kada se turističko poduzeće bez valjane pravne osobe upisalo kao vlasnik kampa, i u međuvremenu ga prodalo trećoj osobi, dr. Simonetti odgovara da je ključna 1997. godina, kada nastupa suspenzija povjerenja u zemljišne knjige. Dakle, onaj tko kupuje mora znati da osoba koja se navodi kao vlasnik u zemljišnim knjigama ne mora biti i stvarni vlasnik, što bi, pojednostavljeno rečeno, značilo da mu nitko nije kriv što je nekretninu kupio od nevlasnika. U tom slučaju, bez obzira na to što je netko platio kamp, on se mora vratiti državi.
Zanimljivo je da upravo na tragu teoretskog stava dr. Simonettija Državno odvjetništvo na Općinskom sudu u Dubrovniku nastoji riješiti slučaj Dubrovačkih vrtova sunca. Radi se o kompleksu od oko 130.000 četvornih metara zemljišta uz more u Orašcu koje je bilo u sastavu Dubrovačkog primorja. Tijekom pretvorbe, taj je kompleks bio izostavljen iz elaborata, no 1998. Pero Vićan, direktor Dubrovačkog primorja, upisao se kao vlasnik. Prije više od dvije godine Dubrovačke vrtove sunca kupio je poduzetnik Josip Kordić.
Državno odvjetništvo tvrdi da zemljište pripada državi i privremenom mjerom na sudu uspjelo je zaustaviti projekt. Kordić je nakon toga počeo razgovore u HFP-u kako bi izvidio može li zemljište ponovno kupiti, ali od države. Angažirana je i porezna uprava koja je procijenila vrijednost bivšeg kampa u Orašcu, navodno na više od 30 milijuna eura.
Medulin vratio kamp Arenaturista
Prije deset godina pojedini ugledni pravnici, ali i dio sudova, smatrali su da turistička poduzeća mogu, i to bez naknade, postati vlasnici kampova i zemljišta uz more. Taj se stav, izgleda, počinje mijenjati, o čemu, osim slučaja Dubrovačkih vrtova sunca, govori nedavna presuda Županijskog suda u Puli o kampu Medulin. Naime, općina Medulin nakon deset godina parničenja uspjela je vratiti kamp koji je prisvojio Arenaturist, piše Jutarnji.hr