NEWS
Valfresco Uskrs S

Dr.sc. Ivona Orlić dobitnica ovogodišnje nagrade „Sv. Mauro“

5
19.11.2016. 12:56; ; Početna / Kultura / Dr.sc. Ivona Orlić dobitnica ovogodišnje nagrade „Sv. Mauro“

Dr.sc. Ivona Orlić,  dobitnica je ovogodišnje Nagrade „Sv.Mauro“, koja se dodjeljuje u povodu blagdana gradskog zaštitnika. Nagradu je dobitniku na prigodnoj svečanosti održanoj u petak 18. studenog 2016. u Velikoj vijećnici Grada Poreča-Parenzo uručila zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović. Nakon upućene čestitke slavljenici, zamjenica gradonačelnika rekla je kako je Ivona Orlić prešla granice Poreča, te je svojim radom zadužila cijelu Istru.

– Svojim vrijednim i marljivim istraživanjima ostavila je prave dokumente i svakim novim rezultatom puno nas toga nauči. Svojim profesionalnim i volonterskim angažmanom, naročito onime prema djeci, ostavila je neizbrisiv trag. Ljubav prema našem identitetu i zavičaju počela je usađivati tamo gdje je to potrebno – u našu djecu. Nagrada Sv. Mauro opet odlazi u dobre ruke, u ruke borca za ono što je samo naše, što ima samo Istra i nitko drugi i na tome ti, Ivona, čestitam, zaključila je zamjenica gradonačelnika.

2Svečanosti su, uz zamjenicu, prisustvovali i pročelnik Odjela za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica, zamjenik gradonačelnika Loris Peršurić, kancelar porečko-pulske biskupije Sergej Jelenić i ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Elio Štifanić.

Prema odluci o priznanjima Grada Poreča-Parenzo, te kriterijima i uvjetima za dodjelu Nagrade „Sv. Mauro“ dodjeljuje se godišnje jedna nagrada fizičkim osobama koje su svojim radom dale doprinos od istaknutog značaja za žitelje ovog područja ili rezultati njihovog rada čine trajne kulturne vrijednosti na području grada. Nagrada je autorsko likovno djelo u vidu skulpture s likom Sv. Maura, rad Melanije Krajine. Povjerenstvo za dodjelu Nagrade, kojeg imenuje Upravno vijeće Pučkog otvorenog učilišta Poreč, u sastavu: Sanja Oplanić – predsjednica, te članovi: Nadia Štifanić-Dobrilović, Umbert Cunjac, Darko Kadum, Tomislav Milohanić, Vesna Baranašić i Vesna Janko Finderle, donijelo je odluku o ovogodišnjem dobitniku Nagrade.

Obrazloženje  navodi kako Orlić, svojim istraživanjima istarske baštine, koju povezuje s modernom Istrom i njenim najzanimljivijim segmentima kao što su glazba, gastronomija, enologija i turizam, ostavlja trajan trag o nematerijalnoj baštini našega grada i cijele Istre. Time doprinosi njenoj valorizaciji i očuvanju. Osim toga, svojim pedagoškim radom, Ivona Orlić prenosi svoj entuzijazam i ljubav prema Istri na nove generacije. Dr.sc. Ivona Orlić doktorirala je 2011. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu  s temom Regionalni identitet u suvremenoj turističkoj ponudi Istre čime je stekla akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja humanističkih znanosti, znanstveno polje etnologija i antropologija.

Sudjelovala je na dva istraživačka projekta: “Connecting Croatia” Instituta za međunarodne odnose u Zagrebu  i “Agroturizam i element održivog ruralnog razvoja” Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč. Sudjelovala je na više znanstvenih i stručnih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu. Autorica je triju knjiga – Istra kroz tri generacije, između svakodnevne konstrukcije identiteta i turističkog proizvoda, Poznati Porečani kad su bili mali i Slatka Istra u Vižinadi. Također, Ivona Orlić je objavila i slikovnicu Djed Mraz u Poreču, a bila je aktivna i u znanstvenoj zajednici, objavivši 24 znanstvena i stručna rada u kojima se bavi etnografskim temama usko vezanim uz istru i istarski turizam.

Aktivno je pisala u časopisima, kao što su Jurina i Franina, koji je i istarski kalendar te u zbornicima. Uredila je četiri knjige izdavačkog poduzeća Errata Corrige, a od 2013.  postaje i direktoricom firme. Recenzentica je nekoliko slikovnica  i monografije. Volontira i aktivna je u sljedećim udrugama i društvima: Društva naša djeca – Poreč (gotovo 20. godina), u Udruzi za izvedbene umjetnosti MOT 08, u Centru za građanske inicijative – Poreč;   Ljetnoj školi znanosti pri Znanstveno-edukacijskom centru Višnjan, na Smotri narodne glazbe i plesa Istre te u  Jedriličarskom klubu Horizont Poreč.  Bavi se fotografijom. Imala je grupne i samostalne izložbe fotografija diljem Istre te u Rijeci i Trstu (Teme izložaba: Mojih godinu dana u Novigradu, Suncokreti obični, Kiparska škola Montraker, Šterne).

Održala je i etnografske izložbe Filigran srebrna nit od Kosova do Istre, Pčelarstvo tihi zanat, Između tradicije i suvremenosti: istarsko selo i kultura vina.  Sve najbolje – Tanti auguri (Čestitanje Božića i Nove godine od pučkih običaja do pisanih čestitki iz fundusa istarskih muzeja), Život s rudnikom – Raša, Labin, Istra , Memobox – prvih 50 godina Etnografskog muzeja te je surađivala na izložbi „Hungry Designers“ – Kolekcija dizajnerskih projekata na temu gastronomije u turizmu.

Dr.sc. Ivona Orlić predsjednica je Vijeća za nematerijalnu kulturu Istarske županije, Članica izvršnog i prosudbenog odbora Smotre narodne glazbe i plesa Istre, a zaposlena je kao kustosica Etnografskog muzeja Istre.

– Inače sam veliki štreber i uvijek se pripremim, ali ovoga puta rekla sam “baš me briga”, rekla je laureatkinja Orlić, izazvavši pljesak publike. – Stvarno sam sretna i ponosna, i slažem se da je, kao što je i zamjenica gradonačelnika rekla, nagrada u pravim rukama. Nagrada ne bi bila ništa da sa mnom nisu meni jako dragi ljudi, jer što će vam nagrada ako je nemate s kime podijeliti, zaključila je Orlić i pritom zahvalila svima koji su joj u tome i pomogli.

Pročelnik za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica pozdravio je prisutne u ime župana Valtera Flege.

 -Poreč je u Istri jedinstven po ovoj nagradi. Mnogi gradovi dodjeljuju mnoge nagrade, ali samo je jedna nagrada Sv. Mauro, i tim je vrjednija kad imate ustanove poput Umjetničke škole, muzeja, 1POUP-a koji rade vrlo lijepo, i puno umjetnika koji djeluju u Poreču. Tim je vrjednije dobiti jednu ovakvu nagradu, rekao je Torbica opisavši Ivonu Orlić kao gotovo renesansnu ličnost zbog svega što čini. – Zato mi je posebno drago što su to prepoznali Porečani, jer „najteže je biti prorok u vlastitom gradu”, zaključio je Torbica.

Na samom kraju svečanosti, okupljenima se obratio i kancelar porečko-pulske biskupije Sergije Jelenić u ime biskupa, pohvalivši trud laureatkinje, ali i sve one koji su njen rad prepoznali. Kancelar je svim Porečankama i Porečanima čestitao blagdan Svetoga Maura te je najavio svečanu misu s procesijom za ponedjeljak, 21. studenog 2016., s početkom u 10.30 sati u Eufrazijevoj bazilici.4

Uvod u svečanost, već tradicionalno bilo je predavanje, koje je ovaj put održao arheolog Davor Munda na temu „Živjeti od mora – ribarstvo Poreštine kroz stoljeća“. , dok su svojim nastupom, svečanost začinile mlade učenice Umjetničke škole Poreč, kvartet flauta u kojem sviraju Eleonora Duka,  Tiziana Brčić,  Anči Mirjanić i Mia Janko učiteljice Samante Stell te Kiara Janko na harmonici, uz pripremu učiteljice-mentorice Ane Šterpin Zagoranski.

Grad Poreč

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email