Danas u Rijeci počinje sedmo Europsko boćarsko prvenstvo
RIJEKA – Hrvatska je devet godina čekala veliko boćarsko natjecanje. Ljubitelji boćanja u zemlji koja u ovom sportu predstavlja jednu od četiri svjetske velesile posljednji su put najbolje svjetske boćare imali prigodu uživo gledati na Svjetskom prvenstvu 1997. godine. Otad su naši najbolji boćari na svjetskim i europskim prvenstvima, te Mediteranskim igrama osvojili pregršt medalja, kitili se i naslovima svjetskih i europskih prvaka, ali uvijek daleko od očiju domaće javnosti. Nakon devet godina ponajbolji svjetski boćari ponovno se vraćaju u Rijeku, tamo odakle su ih vrsni riječki poznavatelji boćanja ispratili 1997. godine. Ne samo riječki, već i brojni istarski, ali i ljubitelji boćanja iz ostalih krajeva Hrvatske sad će ponovno na kultnoj Podvežici imati prigodu uživati u vrhunskom svjetskom boćanju, najznačajnijoj ovogodišnjoj međunarodnoj boćarskoj manifestaciji, s obzirom da su europska prvenstva oduvijek bila svjetska prvenstva u malom. Jer boćarska kvaliteta od pamtivijeka stanuje u Europi, u Francuskoj, Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj. I upravo će najbolje boćare iz tih zemalja ljubitelji boćanja od sutra do subote imati prigode vidjeti na djelu. I ne samo iz njih, već i najkvalitetnije igrače iz Bosne i Hercegovine, Monaka, Crne Gore, Švicarske i ostalih zemalja koje sve više po planeti šire kvalitetu boćanja.
Svjetske zvijezde
U Rijeci će se ogledati 81 boćar iz 19 zemalja, a među njima su gotovo sve trenutno najveće zvijezde svjetskog boćanja. Francuze predvode Sebastien Grail, Xavier Majorel, Frederic Poyet i Bruno Perras, Talijane Massimo Griva i Marco Ziraldo, Slovence Davor Janžič, Gregor Moličnik, Jasmin Čauševič i Damjan Sofronievski, BiH Markica Dodik, Monako Eric Lotto, Crnogorce Bogdan Đurović, Njemačku Antonio Mauro… Ovo su samo najzvučnija imena stranih reprezentacija koja će se predstaviti u Rijeci, čije uspjehe podrobnijim poznavateljima boćanja ne treba posebno predstavljati, a oni koji ih ne znaju, tek će ih upoznati. Kao što se reprezentativno boćanje nakon devet godina vraća u Rijeku, tako se u nju u reprezentaciji ove godine vraća i legendarni Dinko Beaković. Naš najtrofejniji boćar svih vremena upravo je prije devet godina na Podvežici, zajedno s Valterom Ivančićem, osvojio prvi i do sada jedini naslov svjetskog prvaka u parovima za Hrvatsku. Beaković se, međutim, na Podvežicu vraća u drugoj ulozi, ne kao igrač, već kao izbornik koji će u svojoj Rijeci debitirati na međunarodnoj sceni vodeći reprezentaciju.
Guštin i Gulja
Čini se da čelnici Hrvatskog boćarskog saveza postavljajući Dinka za izbornika bolji potez u godini kada se svjetsko boćanje vraća u Hrvatsku nisu mogli povući, jer od njega većeg autoriteta u hrvatskom boćanju nema i još ga dugo neće biti. Beaković je za EP odlučio izabrati četvoricu već prokušanih reprezentativaca i jednog debitanta. Naš najveći adut na Euru trebao bi biti Alen Guštin, aktualni svjetski prvak u bližanju i izbijanju u krug sa Svjetskog prvenstva u Torinu prošle godine. Međutim, od kada je 1999. goine debitirao u reprezentaciji Guštin s tri posljednja EP-a ima tek jednu broncu iz francuskog Saint Chamonda 2000. u krugovima, te mu je Rijeka odlična prigoda da na domaćem terenu popuni svoju kolekciju. Aktualni europski prvak Lotto iz Monaka, Talijan Deregibus, Francuz Poyet i Slovenac Moličnik bit će mu najveći konkurenti. U redovima naše reprezentacije nastupiti će još jedan, doduše bivši svjetski prvak, Riječanin Sandro Gulja koji se svjetskim zlatom u preciznom izbijanju okitio u Nici 2003. Gulja se s posljednjih pet velikih međunarodnih natjecanja svaki put kući vraćao s medaljom u preciznom izbijanju i nada je da će takav trend nastaviti. Europske titule još nema, pa zašto do nje ne bi stigao u svom dvorištu, na Podvežici gdje je godinama klesao svoju boćarsku karijeru. Aktualni europski prvak BiH reprezentativac Dodik, bivši svjetski prvak Slovenac Sofronievski i svjetski rekorder Francuz Majorel trebali bi mu biti najveći konkurenti.
Papak upotpunjuje kolekciju
Jedini član naše reprezentacije koji već zna kakav je to osjećaj biti europski prvak je Ante Papak koji je do titule najboljeg u Europi u brzinskom izbijanju došao 2000. u Saint Chamondu. Od tada Papak na Eurima redovito osvaja medalje i u njega se polaže velika nada da će svojoj kolekciji dodati još jedno odličje. Aktualni svjetski prvak i rekorder Francuz Grail, te europski prvak Talijan Ziraldo koji posljednjih pet godina jednostavno vladaju svijetom u ovoj disciplini bit će Papku veliki izazov. Najstariji član reprezentacije Jure Maglić i Gulja zajedno će nas predstavljati u paru u kojem su na dva posljednja EP-a uspijevali stići do srebra, pa ako bude po onoj »treća sreća«, možda se u Rijeci popnu i na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja. Aktualni svjetski prvaci Slovenci Janžič i Moličnik, Francuzi Majorel i Poyet, BiH reprezentativci Dodik i Zelić trebali bi im biti najveća prepreka. U štafetnom izbijanju će uz Papka prvi put nastupiti debitant u našoj najboljoj selekciji Dražen Puniš, te će njih dvojica pokušati barem ponoviti uspjeh Papka i Joška Mardešića koji su s posljednjeg EP-a prije dvije godine iz talijanskog Chivassa kući donijeli srebro. Francuzi Grail i Amar, Talijani Ziradlo i Scassa, te Slovenci Čauševič i Borčnik u najužoj su konkurenciji za medalju. Puniš će ujedno prvi put u reprezentativnom dresu zaigrati u disciplini pojedinačno klasično. Aktualni svjetski prvak Slovenac Čauševič, BiH reprezentativac Brzica i najbolji klasičar zadnjeg desetljeća Francuz Perras stajati će Punišu na putu do medalje. U svakom slučaju u Rijeci nas očekuje uzbudljiv boćarskih tjedan, nadamo se uz puno uspjeha naših reprezentativaca i puno radosti hrvatskih navijača.
Piše: Kristijan KLARIĆ
Danas ždrijeb
Uvala Scott bit će danas u središtu zanimanja zbog ždrijeba koji je zakazan za 21 sat. Hrvatska će biti među nositeljima u pojedinačnoj klasičnoj disciplini i paru, ali ne i u krugu jer nema plasmana među prva četiri mjesta s posljednjeg EP-a. Konačna odluka o tijeku ždrijeba donijet će se kad stignu sve reprezentacije, njih rekordnih 19, od kojih Rusija i Turska sudjeluju po prvi put.
Ulaznice
Ulaznice za cjelodnevni program prva tri dana prvenstva (utorak, srijeda, četvrtak) koštaju 30 kuna, dok zadnja dva dana prvenstva (petak i subota) ulaznice koštaju po 30 kuna za poludnevni program (prijepodnevni i poslijepodnevni). Komplet ulaznica za cijelo prvenstvo može se kupiti po cijeni od 150 kuna. Ulaznice se mogu kupiti pred boćarskim domom na Podvežici i u riječkom Turističko-informativnom centru (Korzo 33), te na internet-stranicama www.kulturaplus.com i www.Rijeka.hr.
RASPORED
Utorak
Podvežica, 11: krug, 14: pojedinačno. Hrastenica, 14: krug, 21.30: brzinsko izbijanje, kvalifikacije.
Srijeda
Podvežica, 9: Precizno izbijanje, kvalifikacije, 1. krug, 10.45: precizno izbijanje, kvalifikacije 2. krug, 13.30: parovi, 21: štafeta, kvalifikacije.
Četvrtak
Podvežica, 9: pojedinačno + krug, repesaž, 11: brzinsko izbijanje, četvrtfinale, 14: parovi, repesaž, 16.30: štafeta, četvrtfinale, 17.30: pojedinačno + krug, četvrtfinale, 21: precizno izbijanje, četvrtfinale.
Petak
Podvežica, 9: pojedinačno + krug, polufinale i utakmice za poredak od 5. do 8. mjesta, 11: brzinsko izbijanje, polufinale, 14: parovi, četvrtfinale, 16.30: štafeta, polufinale, 17.30: pojedinačno + krug, finale i utakmica za 3. mjesto.
Subota
Podvežica, 9: parovi, polufinale i utakmice za poredak od 5. do 8. mjesta, 11.30: štafeta, finale i utakmica za 3. mjesto, 15: precizno izbijanje, finale, 15.30: parovi, finale i utakmica za 3. mjesto, 18: brzinsko izbijanje, finale i utakmica za 3. mjesto.