Crtice iz povijesti turizma

27.09.2009. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Crtice iz povijesti turizma
981PICT5633.jpg

Almanah za 1896. godinu koji je izlazio u Gorici, navodi kupališta i ugostiteljske objekte u istarskim naseljima :

– Koper je imao uređeno morsko kupalište Egida ( vlasnik Luigi Poli ), naziv vjerojatno potječe od jednog od antičkih imena Kopra – Aegida, Agida, što treba značiti koza ili kozji otok.
– Portorož je imao 2 morska kupališta.
– Umag je imao jedno svratište za prihvaćanje putnika Albergo all Istria ( vlasnik Giuseppe Vidali ).
– Novigrad je imao 2 hotelska objekta ( svratišta ): Al Lido ( vlasnik Felice Debianchi ) i Al Porto ( vlasnica Anna Donati ). Zatim se u Novigradu navodi uređeno morsko kupalište ( vlasnik Luigi Parentin ).
Poreč je imao 2 hotelska objekta : Alla citta di Trieste ( vlasnik Vincenzo Brandestini ) i All Istria ( vlasnik Fioravante Pontini ).
– Rovinj je imao uređeno morsko kupalište u predjelu Lone, na južnoj strani grada ( Bagno Val di Lone ) čiji je vlasnik bio Ludovico Brunetti. Tada je Rovinj usluge pružao u 4 svratišta : alla citta di Trieste ( vlasnik Giovanni Zamarini ), Al Miramar ( vlasnica Angela Malusa ), Alla porta antica ( vlasnik Vianelli i Bazzarini ) i Al vecchio Albergo ( vlasnik Giuseppe Lutman ).
– Pula je imala 4 hotelska objekta : Austria ( vlasnik M. Simeoni ), Alla citta di Pola ( vlasnik Luigi Dibarbaro ), Albergo Ladavaz ( vlasnik Francesco Ladavaz ) i Europa.

O građevinskom redu

Na XVII sjednici Pokrajinskog sabora Istre, krajem 1904. godine bio je usvojen Građevinski red Opatije . To pobuđuje na razmišljanje da se do tada gradilo bez strogog poštivanja plana, unatoč činjenici da je u Opatiji još koncem 19. stoljeća postojala Komisija za odobravanje i nadziranje gradnje u kojoj se pored građevinskih stručnjaka nalazio i jedan liječnik. Kod brojnih objekata susreću se elementi alpsko-tirolske arhitekture ( strmi krovovi i tornjići ) i elementi povijesnih stilova : gotike, baroka i secesije s veoma kićenim fasadama. Tek je bečki graditelj K. Seidl oko 1910. godine počeo unositi jednostavnije linije i u Opatiji primjenjivati izvornu istarsku tradiciju.

Turizam i mediji

– Ilustrirane turističke novine Austrijska rivijera ( Illustrierte Osterreichische Riviera Zeitung ) počele su izlaziti u Puli 1904. godine i bile su od posebnog turističkog i gospodarskog interesa za Trst, Istru i Dalmaciju.
– Kongres slavenskih novinara, šesti po redu, održan je u Opatiji od 14. – 16. svibnja 1905. godine. Bilo je prisutno preko 150 novinara, a među njima su bili Stjepan Radić i Ksaver Šandor Gjalski. Pored plenarnih sastanaka i saopćenja u programu se nalazilo razgledavanje grada, prisustvovanje koncertu u parku vile Angioline i izlet u Senj.

Na takozvanom Austrijskom primorju ( Kustenland ) 1905. godine bilo je 340 ugostiteljskih objekata ( hotela, pansiona, gostionica i sl . ) s ukupno 8.648 turističkih kreveta. Od toga je 5.887 kreveta bilo u hotelima i pansionima i 2.761 krevet u kućnoj radinosti. To je primorje obuhvaćalo područje Trsta, Gorice i Istre ( površine 7969 kilometara kvadratnih ), a 1900. godine imalo je 756.546 stanovnika. Te 1905. godine to područje je posjetilo 58.163 posjetioca, a preko 7 dana boravilo je 27.837 gostiju.

Odabrao: R.V.Aleksić