Balotina “Tijesna zemlja” u fotoobjektivu mlade umjetnice
Izložba fotografija “Tijesna zemlja” mlade novigradske umjetnice Jane Opačić otvorena je u srijedu, 20. ožujka, u srcu Istre – pazinskoj Likovnoj galeriji. Na samom početku večeri toplu dobrodošlicu okupljenima zaželjela je predsjednica Društva likovnih stvaratelja Nada Putinja te je riječ prepustila dugogodišnjem ravnatelju Srednje škole Mate Balote Poreč, Krešimiru Broniću, koji od samog početka prati Janine solističke nastupe, kako se ona već godinama bavi sviranjem gitare i pjevanjem. Nitko nije ni slutio da se iza nadarene pjevačice skriva i oko za detalje. Posebno su ga se dojmili motivi drage nam porečke škole koje je zapazio na Janinim fotografijama, ali i njihova poveznica s velikim Mate Balotom čije ime nosi i sama škola. Na predstavljanju izložbe pridružila nam se i profesorica hrvatskog jezika Srednje škole Buzet, Alvijana Klarić, koja se godinama bavi dijalektologijom i proučavanjem lokalnih govora, a tako i Rakljanskog (Balotinog) govora.
U uvodnom je dijelu ukratko predstavila Balotin život i djelo: “Bio je ekonomist i književnik. Što se tiče književnoga rada, najpoznatiji je kao pjesnik. Osim pjesama i romana, pisao je putopise i feljtone, no oni kao da su ostali u sjeni njegova stvaralaštva. U svojim je djelima prikazao život istarskoga čovjeka krajem 19. i početkom 20. stoljeća: njegovu radost, tugu, svakodnevne poslove i brige koje ga tište u novim, teškim političkim i ekonomskim okolnostima. Rekla bih da se njegova veličina očituje upravo u tome što u središte pažnje nije stavio nekakve velikane, nego ‘malog’, običnog čovjeka sa svojim svakodnevnim problemima. Puno je svojih djela napisao na idiomu svojega rodnog Raklja, odnosno jugozapadnom istarskom dijalektu. Zanimljivo je da je roman ‘Tijesna zemlja’ pisan na standardnome jeziku, ali likovi dijalogiziraju na zavičajnom idiomu, tako da su i govorno karakterizirani. Njegova djela možemo čitati kao monografiju o životu i jeziku u Istri krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Zanimljivo je što je autorica izložbe podijelila svoju izložbu na četiri godišnja doba, baš kao i Balota roman ‘Tijesna zemlja’.”
Na pitanje zašto izložba nosi naziv “Tijesna zemlja” odgovor nam je dala sama autorica Jana tako što je svaku izloženu fotografiju popratila odlomcima iz romana “Tijesna zemlja” ili stihovima zbirke pjesama “Dragi kamen”. Upravo jedna fotografija pobliže pojašnjava ideju tog romana, koji prikazuje istarski narodni život u 19. stoljeću: “Cijeli seoski kolektiv bio je preslab da pomogne svima, ni jedan njegov član nije imao dovoljno ni za sebe, i zato su se pripadnici srodne krvi tijesnije vezivali, kao u nekoj nadi da će im sakupljenima biti toplije i da će se skupno lakše obraniti.” Mlada je autorica pojasnila i zašto se odlučila na crno-bijele fotografije zabilježene analognim fotoaparatom s po jednim crvenim detaljem. Naime, u svojim je djelima htjela zabilježiti i boje istarskog tla te se odlučila za crnu/sivu, bijelu i crvenu koje, ustvari, predstavljaju Sivu, Bijelu i Crvenu Istru.
Izložba će biti otvorena do 30. ožujka, a za sve one koji ne stignu do Pazina, fotografije će se ubrzo naći na novoj lokaciji, u Gimnaziji Pula, od 2. do 12. travnja.