Zdravi grad Poreč najavljuje AKTIVNOSTI PRIGODOM TJEDNA PSIHOLOGIJE 2009
U Tjednu psihologije, u Hrvatskoj će se od 16. do 22. veljače održati brojne aktivnosti kojima se želi skrenuti pažnja javnosti na primjenjivost te znanosti u unapređivanju kvalitete življenja pojedinca i zajednice. Zdravi grad Poreč godinama podupire programe koje osmišljavaju i vode u velikom dijelu psiholozi, a usmjereni su građanima Poreča. Tako će u tjednu psihologije 2009. biti osmišljene neke od aktivnosti kojima će se popularizirati psihološka struka i učiniti još jednom dostupna građanima Poreča baš u tjednu psihologije prema slijedećem rasporedu:
1. U kazališnoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Poreč održat će se, za sve učenike 7. i 8. razreda porečke OŠ-e, autorska, originalna multimedijalna predstava „Štrigu i štriguna van iz školskega portuna".
Predstavu su osmislili učenici SŠ-e A. Štifanić, koji su ujedno i glumci u predstavi, uz koordinaciju školske psihologinje Vilme Bednar.
Tematski je usmjerena prevenciji ovisnosti. Tijekom čitave izvedbe, predstava odabranim zvučnim, vizualnim i tekstualnim učinkom potiče mlade na razmišljanje o tankoj liniji koja razdvaja eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti u odnosu na znatno bolje, zdravije životne izbore. Izuzetno je dojmljiva te ostavlja snažan učinak na mlade u publici.
Datum: 19.02.2009. – 3 predstave za sve učenike porečke i područnih škola Poreštine u 11, 12 i 13 sati
2. Vanjski, stručni suradnik Savjetovališta „Zdravi grad" Poreč, psiholog Anđelko Botica održat će ANTISTRES radionicu za srednjoškolske nastavnike . Cilj radionice je ponuditi tehnike za lakše nošenje sa stresom srednjoškolskih nastavnika koji čine grupaciju profesionalaca čiji je posao povezan s visokom razinom stresa.
Datum: 17.02.2009. u 14 h, prostori SŠ A. Štifanić, za nastavnike SŠ-a A. Štifanić i M. Balote
3. U prostorima Savjetovališta „Zdravi grad" Poreč, u Tjednu psihologije, bit će promoviran početak rada nove grupe roditelja u edukativnom programu „BITI RODITELJ". Roditeljska uloga uvijek je predstavljala veliku odgovornost, međutim, nikada se ona nije teže nosila i nikada nije bila zahtjevnija nego što je danas. Od suvremenog se roditelja očekuje da dobro poznaje razvoj djeteta, da primjenjuje adekvatne odgojne postupke, da koristi i traži nova znanja i vještine. Od roditeljske uspješnosti u odgojnom djelovanju uvelike ovisi na koji će se način dijete razvijati, hoće li imati prilike za razvoj svojih potencijala. Cilj programa BITI RODITELJ je razvoj njihovih roditeljskih kompetencija za uspješniju ulogu u obitelji.Program je temeljen na postavkama humanističke psihologije.
Datum : ovisno o popunjenosti grupe nakon najave programa u Glasu Istre i radio emisije , početak se predviđa za unaprijed prijavljenu grupu polaznika 20. ili 23.02.09.
4. Glasu Istre, je ponuđena tema „Putovi dijaloga roditelj – dijete" . O temi će pisati psihologinja Vilma Bednar te će tako važnu temu obiteljske komunikacije učiniti dostupnu širokom krugu čitatelja.
Datum: tema ponuđena Glasu Istre te objava ovisi o terminima i medijskom prostoru kojega ponudi Glas Istre, a nakon objave građani će je moći pročitati na našoj stranici u prostoru za STRUČNE TEME
5. Kontakt s građanima, radio emisija na Radio Centru Poreč, gosti psihologinje Alenka Krivičić (predškolski period razvoja) , Vilma Bednar (adolescentni period razvoja) , Nataša Basanić Čuš (uloga psihologa u gradskom savjetovalištu). U radio emisiji psihologinje će govoriti o ulozi psihologa u predškolskim i školskim ustanovama te u gradskom savjetovalištu za djecu, mlade, brak i obitelj.
Datum: petak 20.02.2009. tijekom jutarnjih sati
6. Psiholozi „Zdravog grada" realizirat će komunikaciju/radionice s porečkim srednjoškolcima na zanimljive teme koje razvojno prate adolescentnu dob: „Spolnost i odgovorno ponašanje"; „Emocije i njihov utjecaj na odnose koje živimo"; „Kada nas boli zub idemo zubaru, kada želimo razgovarati idemo psihologu".
Datum: tijekom tjedana, prema školskom rasporedu u školama, na satovima razredne nastave
Koordinatorica projekta „Zdravi grad" Poreč:
Nataša Basanić Čuš, prof. psihologije